• GŁOŚNE CZYTANIE – WAŻNA SPRAWA NPRC Priorytet 3
     • GŁOŚNE CZYTANIE – WAŻNA SPRAWA NPRC Priorytet 3

     • „Bez względu na to, ile masz zajęć drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie,   jest codzienne głośne czytanie”.

         Jim Trelease

      Szanowni Państwo!

         Wasze dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej. Mogą samodzielnie korzystać z jej zbiorów. W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek, co oznacza, że każde dziecko, już od najmłodszych klas może przyjść do biblioteki samo, podejść do półki i samodzielnie wybrać książkę do czytania. Sprawia im to ogromną frajdę. Mogą zawsze liczyć na pomoc nauczyciela bibliotekarza. Zwracamy się do Państwa z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

      W październiku 2017r. biblioteka naszej szkoły złożyła wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek. Wniosek złożono w ramach NPRC – Priorytet 3. Zyskał on dofinansowanie na kwotę 15 000 zł (12 000 zł kwota dotacji + 3 000 zł wkład własny). Planowane zakupy książek będą skonsultowane z uczniami, rodzicami  i nauczycielami. Oprócz zakupów od września do grudnia 2018 r. w szkole zaplanowanych jest szereg inicjatyw promujących czytelnictwo. Książki kupowane będą zgodnie z potrzebami, oczekiwaniami i zainteresowaniami.  Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań będzie podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

      Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

      Jest na to sposób – CZYTAJMY DZIECIOM!

      Rady dla Rodziców, którzy chcą, żeby ich dzieci czytały:

      1. Rozmawiaj z dzieckiem.

      2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma Ci do powiedzenia.

      3. Kup dziecku czasopismo przeznaczone dla jego wieku.

      4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.

      5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.

      6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem czy komputerem.

      7. Rozwiązuj z dzieckiem krzyżówki, rebusy, zagadki.

      8. Zorganizujcie  wspólnie z dzieckiem  jego własną biblioteczkę.

      9. Czytaj dziecku przynajmniej przez 10 minut dziennie np.  głośno na dobranoc.

      10. Czytaj sam – czytanie jest zaraźliwe, a dobry przykład działa bardziej niż  słowa.

      11.  Komiksy, audiobooki i książki dostępne na stronach internetowych to również książki (tylko w innej formie).

      opr. Beata Paluch

    • Klasa I a poznaje literki
     • Klasa I a poznaje literki

     •    Nadszedł czas na poznawanie literek i naukę czytania pierwszoklasistów. Pierwszą literą w alfabecie jest A i uczniowie zaprosili na zajęcia pana dyrektora Krzysztofa Pędziwiatra z aparatem fotograficznym. Uczniowie zapoznali się z budową aparatu, robili zdjęcia i założyli album klasy I a.

         Na zajęciach było  miło i wesoło.

      Danuta Paluch

    • Dbamy o bezpieczeństwo
     • Dbamy o bezpieczeństwo

     •        W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci z klas I poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.

              W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy panią policjantkę, która spotkała się z uczniami klasy I-III. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjantka rozmawiała  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności  omówiła zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz pokazała niektóre znaki drogowe. Przypomniała również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Szczególnie ciekawiło je, jak zostać policjantem oraz kiedy można otrzymać kartę rowerową i prawo jazdy. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie przyniesionych przez naszego gościa  podstawowych akcesoriów policjanta. Dzieci mogły przymierzyć czapkę, kamizelkę kuloodporną oraz dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

    • Wokół czytania…….
     • Wokół czytania…….

     •    W planowanych działaniach edukacyjnych szkoły wiele czasu poświęca się na wprowadzenie dziecka w świat literatury. Podejmowane przez szkołę działania mają na celu wdrożenie dzieci do częstych kontaktów z książką.

      Więcej informacji w zakładce:

       Biblioteka / Z życia biblioteki

    • Jesienne wykopki ziemniaków!
     • Jesienne wykopki ziemniaków!

     •    Jedną z jesiennych atrakcji dla uczniów naszej szkoły były wykopki, na które zostali zaproszeni przez Panią Halinę Żarnecką.

         W piękną słoneczną środę 19 września nadszedł czas na prawdziwą pracę. Dzieci z klasy IIb i IIc miały okazję zobaczyć jak wykopuje się ziemniaki metodą tradycyjną czyli motyką, a największą atrakcją było ich zbieranie oraz wspólne zabawy.

         Zapał i zaangażowanie dzieci w pracę zaskoczył nas wszystkich, a zbieranie ziemniaków okazało się nie tylko pracą, ale dobrą zabawą i integracją dzieci. Wszyscy uczniowie dali radę!

    • Smaki jesieni
     • Smaki jesieni

     •    18 września 2018r. klasy II b i II c uczestniczyły w lekcji „Smaki jesieni”, która odbyła się w innym niż zwykle miejscu, bo na działce.  Warsztaty literacko-kulinarne dla uczniów zorganizowała Miejsko - Gminna Biblioteka  Publiczna w Złoczewie.

         Dzieci czytały wiersze o dyni, rozwiązywały zagadki, tańczyły, bawiły się i próbowały zupy dyniowej oraz słodkiego dżemu.

      J. Widera - Drab, B. Centkowska

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

     •    3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Zainaugurowany on został  Mszą Świętą w kościele parafialnym, której przewodniczył ksiądz proboszcz Piotr Wierusz.

         Następnie zgromadzone delegacje i społeczność uczniowska złoczewskich szkół przeszli pod obelisk, by wziąć udział w obchodach 79 rocznicy  wybuchu II wojny światowej.

         O tragicznych wydarzeniach września 1939 roku przypomniała p. Urszula Łukomska – Kustosz Pamięci Narodowej.  Okolicznościowe przemówienie wygłosiła p. Jadwiga Sobańska, Burmistrz Miasta Złoczewa. Przedstawiciele władz oraz delegacje szkół i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod obeliskiem.

         Po powrocie do szkoły p. Dyrektor Anna Szczepaniak przywitała wszystkich uczniów i ich rodziców. Życzenia na nowy rok szkolny złożyli wszystkim uczniom i pracownikom szkoły zaproszeni goście: p. Burmistrz, Ksiądz Proboszcz, p. Henryk Kowalczyk - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Złoczewie, p. Elżbieta Grabarczyk - przewodnicząca Rady Rodziców.

         Rok szkolny rozpoczęliśmy również występami artystycznymi w wykonaniu uczniów pod kierunkiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego.  Po części oficjalnej uczniowie ze swoimi wychowawcami udali sie do klas.

         Na nowy rok szkolny życzymy wielu sukcesów uczniom i nauczycielom, a rodzicom zadowolenia z ich pociech! (DW)