Kiermasz książek
Po raz kolejny w naszej szkole odbył się KIERMASZ KSIĄŻEK, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Bajki, kolorowanki, albumy, baśnie i opowiadania zainteresowały zarówno uczniów, rodziców, jak i pracowników szkoły. W poszukiwaniu odpowiedniej książki dla siebie towarzyszył nam cytat autorstwa Franka Serafina: „Nie ma dzieci, które nie lubią czytać – są takie, które nie znalazły jeszcze odpowiedniej książki”.
Zachęcajmy nasze dzieci do czytania, które w dobie elektroniki zeszło na drugi plan. To książka wzbogaca nasze słownictwo, poszerza świadomość o świecie, a przede wszystkim kształtuje młodego człowieka. Cieszy nas fakt, że na kiermaszu każdy znalazł coś dla siebie. Zapraszamy na kolejny już za rok.
Beata Paluch
Pierwsze kroki do biblioteki
Kilka dni temu uczniowie klas I odwiedzili bibliotekę szkolną. Była to pierwsza wizyta, na której uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania z księgozbioru. Niezwykle ważne było uwrażliwienie najmłodszych czytelników na konieczność szanowania wypożyczonych książek, regularnego korzystania ze zbiorów biblioteki i wyrabianie nawyku czytania w domowym zaciszu.
Spotkanie było wspaniałą okazją do zaprezentowania najmłodszym uczniom księgozbioru, który gromadzony jest w bibliotece z myślą o nich. Na pamiątkę tego spotkania uczniowie otrzymali książkę i zakładkę.
Dziękujemy za miłe spotkanie, które wprowadziło najmłodszych w świat literatury.
Beata Paluch
Dzień głośnego czytania
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA rozbrzmiewał głosami czytających uczniów w naszej szkole. O zaletach czytania wiedzą wszyscy. To nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywania wiedzy, rozwijania wyobraźni czy wzbogacania słownictwa. Głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Uczniowie czytający i słuchający tego dnia przenosili się w zaczarowany świat książek poznając wybrane fragmenty książek. CZYTAJ DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE.... CODZIENNIE!
Beata Paluch
Byliśmy na targach książki w Warszawie….
Tradycyjnie, nie mogło nas tam zabraknąć. 17 maja uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z najnowszą ofertą wydawniczą i kupić ulubione książki po okazyjnych cenach. Niektórzy spotkali na targach swoich ulubionych autorów i mogli zdobyć cenny autograf. Czas spędzony na targach minął nam błyskawicznie. O naszym pobycie na targach będą nam przypominać książki, które zakupiliśmy i które już w drodze powrotnej czytaliśmy.
Będąc na stadionie oprócz spotkania z książkami poznaliśmy również zakulisowe ciekawostki związane z przygotowaniem do meczów Biało - Czerwonych na PGE Narodowym. Odwiedziliśmy Strefę Pucharową, gdzie obok pamiątek z Euro 2012 można podziwiać replikę Pucharu Polski, a podczas spaceru z przewodnikiem po stolicy poznaliśmy bajki i legendy warszawskie.
Beata Paluch
III Międzygminny Konkurs Recytatorski
To nie koniec zmagań z recytacją. 11 kwietnia odbył się w bibliotece szkolnej już kolejny, III Międzygminny Konkurs Recytatorski. Celem była recytacja wesołych, zabawnych wierszy dowolnych autorów.
Z zaproszenia na konkurs skorzystali uczniowie ze szkoły z Brzeźnia, z Klonowej, z Broszek i ze Złoczewa. W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Dzieci z pasją recytowały wiersze, zachwycały swoim wdziękiem i niepowtarzalną interpretacją utworu. Rywalizowali w 3 kategoriach wiekowych klasy I -III, IV -VI i VII - VIII. Podkreślając wysoki poziom osób recytujących, jury przyznało nagrody rzeczowe następującym osobom:
klasy I-III
1. miejsce Rajkowska Daria Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika
2. miejsce Królewicz Hanna Szkoła Podstawowa w Broszkach
3. miejsce Bednarek Natalia Szkoła Podstawowa im. Wacławy Matusiak w Brzeźniu
klasy IV- VIII
1. miejsce Panek Julia Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika
2. miejsce Wika Hanna Zespół Szkół w Klonowej
3. miejsce Muzal Zuzanna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika
klasy VII- VIII
1. miejsce Ośródek Ivana Szkola Podstawowa im. Wacławy Matusiak w Brzeźniu
2. miejsce Wika Zofia Zespół Szkół w Klonowej
3.miejsce Błaszczyk Anna Szkoła Podstawowa im. Wacławy Matusiak w Brzeźniu
Wszystkim gratulujemy, dziękując za udział w konkursie.
Beata Paluch
"Spotkanie z poezją"
Propagowanie piękna poezji, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich to cele konkursu recytatorskiego pt. „Spotkanie z poezją”, który odbył się 10 kwietnia w bibliotece szkolnej. Organizatorem była p. Beata Paluch. W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Wyniki konkursu:
klasy I - III
1. miejsce Rajkowska Daria
2. miejsce Wabnik Sandra
3. miejsce Spychalska Marta
klasy IV-VI
1. miejsce Panek Julia
2. miejsce Lubański Stanisław
3. miejsce Muzal Zuzanna
klasy VII - VIII
1. miejsce Statkiewicz Justyna
2. miejsce Ługowska Iga
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
Paluch Beata
Bajki i wiersze Fredry pędzlem pisane
Rok 2023 dobiega końca, a wraz z nim ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rok Aleksandra Fredry. Wiosną uczniowie mieli okazję ujawnić swoje talenty recytatorskie prezentując utwory autora. Dopełnieniem obchodów był konkurs plastyczny Bajki i wiersze Fredry pędzlem pisane. Wzięło w nim udział 24 uczniów. Celem było zachęcanie uczniów do poznania i przypomnienia utworów Fredry.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom i zakładkę do książki, a laureaci książkę „Fotel czasu” autorstwa komediopisarza.
fot. opr. Beata Paluch
„Mała książka - wielki człowiek”
„Mała książka - wielki człowiek” to kampania, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, którzy zaczynają naukę w szkole podstawowej. Pragniemy ich zachęcić do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, samodzielnego, jak i z udziałem rodziców, rodzeństwa, dziadków, rówieśników, opiekunów i nauczycieli.
W tym roku uczniowie klas I otrzymali książkę autorstwa znanej i niezwykle cenionej pisarki Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” i broszurę „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” mówiącą o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania i zbiorem rekomendacji wartościowych książek dla pierwszoklasistów. Organizatorem projektu jest Instytut Książki.
Paluch Beata
Kiermasz książek
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”. Cyceron
Po raz kolejny w bibliotece szkolnej odbył się KIERMASZ KSIĄŻEK pod hasłem Książka pod choinkę. Dla kupujących dostępnych było wiele ciekawych pozycji książkowych o różnorodnej tematyce. Dużym powodzeniem cieszyły się malowanki dla najmłodszych, albumy o psach i kotach, nauka rysowania w kilku krokach, książki kulinarne o zdrowym żywieniu, bajki i opowiadania.
Celem kiermaszu była promocja książki i czytelnictwa. Ponadto, książka jest zawsze dobrym prezentem pod choinkę. Zapraszam w przyszłym roku.
Paluch Beata
Dzień Postaci z Bajek
„Kiedy siedzisz w domu sama,
chętnie czyta Ci je mama.
O królewnie, o szewczyku
i o strasznym rozbójniku.”
6 listopada w naszej szkole było bardzo bajkowo. Na korytarzu można było spotkać bajkowych i książkowych bohaterów. Księżniczki, smerfy, Shrek, minionki, kot w butach, Pippi, Kopciuszek, Czerwony Kapturek towarzyszyły nam przez cały dzień. Święto to było doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniów. Dzień jest przypomnieniem postaci bajkowych, ale również zwróceniem uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną bajek, które uczą rozróżniać dobro od zła oraz prawidłowych postaw i koleżeństwa.
Świetną zabawą w bibliotece było bajkowe koło fortuny. Można było zdobyć zakładkę do książki, zabawkę, coś słodkiego, niektórym trafiła się zagadka do odgadnięcia lub ćwiczenie do wykonania.
Całodniowa zabawa przyniosła wiele wspaniałych wrażeń i dużo śmiechu.
Beata Paluch
Konkurs szkolno – parafialny
Konkurs szkolno – parafialny pt. „ Nasz kościół parafialny w oczach dziecka” rozstrzygnięty. Został zorganizowany z okazji 300 rocznicy poświęcenia kościoła, która przypada 14 listopada. Na konkurs wpłynęło 50 prac plastycznych. Zadaniem dzieci było zaprezentowanie kościoła, takim jakim jest, jak go sami postrzegają. Konkurs był sposobem na przedstawienie wartości historycznej świątyni oraz pokazanie, że kościół to nie tylko miejsce, do którego przychodzi się modlić. To również miejsce, gdzie można ciekawie i mądrze spędzić czas, utrwalając jednocześnie wartości religijne i historyczne.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu i pomysłowości i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach. Nagrodą dla wszystkich uczestników były dyplomy i będzie wyjazd do parku trampolin i do kina w Kaliszu.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy , która znajduje się na korytarzu przy bibliotece szkolnej.
Beata Paluch
Targi Książki w Krakowie
Za nami 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Uczniowie z klas IV – VIII na zaproszenie biblioteki szkolnej 27 października br. odwiedzili Kraków.
Pojechaliśmy w jednym celu, aby wspólnie uczestniczyć w święcie książki. Spotkaliśmy wielu autorów książek m. in. Nelę małą reporterkę, Waldemara Cichonia. Zdobyliśmy wiele gadżetów związanych z czytelnictwem, kupiliśmy książki w celu wzbogacenia swoich domowych biblioteczek. Każdy z uczestników wycieczki wrócił do domu z przekonaniem, że warto to doświadczenie powtórzyć, bo jak pisała patronka tegorocznej edycji targów książki Wisława Szymborska w wierszu Urodziny „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”.
Ponadto odwiedziliśmy krakowski park trampolin GOJUMP, gdzie na sportowo spędziliśmy czas.
Beata Paluch
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA to święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r., a data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
My również włączyliśmy się w akcję i czytaliśmy najmłodszym. Głośne czytanie ma wielką moc - to nie tylko poznawanie treści nowej książki, ale bliskość, wspólna radość i mile spędzony czas.
Zachęcamy do głośnego czytania i zapraszamy do biblioteki.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
opr. zdj. Beata Paluch
Złap pociąg do przygody
Uczniowie z klas III – VII na zaproszenie biblioteki szkolnej 18 września obejrzeli film „O psie, który jeździł koleją”. To poruszająca opowieść o wielkiej przyjaźni człowieka ze zwierzęciem, niezwykłego psa – podróżnika , czworonoga wiernego jak Lassie, dzielnego jak Bella i zabawnego jak Beethoven, który od szczenięcia czuł pociąg do wielkiej przygody, a swoimi przygodami poruszył miliony serc.
Kolejną atrakcją w Kaliszu była niezwykła lekcja wychowania fizycznego. Pobyt w parku trampolin dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Uświadomił także uczniom, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenia dla mięśni nóg.
Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, wzbogaceni o nowe doświadczenia z uśmiechami na twarzy.
opr. i zdj. Beata Paluch
Konkurs "Anioły są wśród nas"
Anioły są wśród nas! to tytuł konkursu, który odbył się w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Złoczewie we współpracy z Parafią Złoczew. Na konkurs wpłynęły 44 prace. W tym 6 prac ze Szkoły Podstawowej z Broszek. Zadaniem uczestników było wykonanie anioła dowolną techniką. Prace charakteryzowały się różnorodnością technik wykonania. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, laureaci nagrody rzeczowe. Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu był wyjazd do kina Helios w Kaliszu na film pt. „ Chłopiec zza szyby”. Gratulujemy!
Laureaci
kategoria klasy I - III
1. miejsce Nadia Lasota Szkoła Podstawowa w Broszkach
2. miejsce Bartłomiej Szewczyk Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie
3. miejsce Rafał Maślak Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie
3. miejsce Magdalena Janiak Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie
kategoria klasy IV –VI
1. miejsce Kamil Paprota Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie
2. miejsce Stanisław Lubański Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie
3. miejsce Kamila Glińska Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie
3. miejsce Zofia Kowalska Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie
kategoria klasy VII – VIII
1. miejsce Karolina Kałdońska Szkoła Podstawowa w Broszkach
Maria Konopnicka dzieciom
Kontynuując pamięć o Marii Konopnickiej jako patronie 2022 roku, 11. marca zorganizowaliśmy Międzygminny Konkurs Recytatorski, w którym wzięło udział 30. uczestników. Gościliśmy uczniów ze szkoły z Barczewa, Brzeźnia, Klonowej, Lututowa, Niemojewa, Broszek, Unikowa, ze Stolca i ze Złoczewa. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie.
Wybór najlepszych był niełatwy, ponieważ wszyscy prezentowali wysoki poziom. Organizatorem była p. Beata Paluch. Uczniowie otrzymali dyplomy ze słodką niespodzianką, laureaci nagrody rzeczowe.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie naszym konkursem, a nauczycielom i rodzicom za przygotowanie uczniów do recytacji. Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Laureaci:
kategoria klasy I - III
1. miejsce Julia Panek Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie
2. miejsce Oliwia Rusak Zespół Szkół w Klonowej
3. miejsce Daria Rajkowska Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie
kategoria klasy IV –VI
1. miejsce Zuzanna Grzegorek Zespół Szkół w Klonowej
1. miejsce Agata Szczepaniak Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie
2. miejsce Tomasz Maliński Szkoła Podstawowa im. Powstańców 1863 roku w Lututowie
3. miejsce Lena Matynia Szkoła Podstawowa im. Powstańców 1863 roku w Lututowie
wyróżnienie Bartosz Galewicz Szkoła Podstawowa w Broszkach
kategoria klasy VII – VIII
1. miejsce Daria Pawik Szkoła Podstawowa im. Wacławy Matusiak w Brzeźniu
2. miejsce Zuzanna Panek Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie
3. miejsce Tatiana Grabarczyk Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie
Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Paluch Beata
SPOTKANIE Z PANIĄ KONOPNICKĄ
ROK 2022 – ROKIEM MARII KONOPNICKIEJ
Spotkanie z Panią Konopnicką to tytuł szkolnego konkursu recytatorskiego, który odbył się 3 marca 2022r. W konkursie wzięło udział 39 uczniów. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Marii Konopnickiej, zainteresowanie poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich i aktorskich dzieci. Organizatorem konkursu była p. Beata Paluch. Laureatami konkursu zostali uczniowie:
kategoria klasy I - III
1. miejsce Julia Panek kl. III b
2. miejsce Daria Rajkowska kl. I a
3. miejsce Zofia Kowalska kl. III b
kategoria klasy IV –VI
1. miejsce Agata Szczepaniak kl. IV a
2. miejsce Justyna Statkiewicz kl. V a
3. miejsce Jagoda Ługowska kl. V a
kategoria klasy VII – VIII
1. miejsce Zuzanna Panek kl. VII c
2. miejsce Tatiana Grabarczyk kl. VIII
3. miejsce Patrycja Miłek kl. VII
Laureatom gratulujemy
Paluch Beata
Szkolne Walentynki już za nami, przed nami długo wyczekiwane ferie....
11. lutego na korytarzach i w klasach naszej szkoły było bardzo czerwono, uczniowie w walentynkowych barwach. Skrzynka walentynkowa wypełniona po brzegi. Biblioteka pełna czytelników... Każdy wypożyczał książkę na ferie, częstował się słodkością. Ostatni dzień przed feriami przepełniony był atmosferą serdeczności, przyjaźni i niespodzianek.
Uśmiech na twarzach naszych Milusińskich świadczył o fajnej zabawie i zadowoleniu.
Zadbajmy jednak o to, aby Walentynki nie trwały tylko jeden dzień, ale cały rok. Pamiętajmy, że miłe słowa poprawiają humor i ułatwiają kontakty między ludźmi. Warto podkreślić wagę życzliwości wobec siebie nawzajem.
Beata Paluch
Spotkanie z panią Marią Konopnicką
Zapraszam uczniów do udziału w konkursie recytatorskim. Konkurs odbędzie się 3. marca br. w bibliotece szkolnej. Do 11 lutego proszę o zgłoszenie chęci udziału w konkursie.
Popularyzowanie twórczości Marii Konopnickiej, zainteresowanie uczniów poezją i uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze to cele konkursu organizowanego z racji obchodów Roku Marii Konopnickiej. Zapraszam serdecznie.
Regulamin konkursu w załączniku KLIKNIJ!
Beata Paluch
Wybierzmy razem "Złotą dwudziestkę"
Wydawnictwo Literatura wspiera działania biblioteki szkolnej wesprzyjmy również Wydawnictwo i zagłosujmy na książki tego wydawnictwa w plebiscycie Złota Dwudziestka z okazji 20 - lecia kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
Zapraszamy do udziału w Plebiscycie „Złota Dwudziestka” z okazji 20-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Wybierzmy wspólnie 20 książek ze Złotej Listy, które lubimy najbardziej! Każdy Uczestnik Plebiscytu może wskazać 20 tytułów spośród nominowanych przez Kapitułę ZL 60 książek polskich autorów, wydanych od 2001 roku (to wtedy ruszyła kampania). „Złotą Dwudziestkę” poznamy 10 maja br., a wielu twórców zwycięskich książek spotkamy podczas XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (26.05 – 1.06) pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”. Plebiscytowi towarzyszy Konkurs. Zapraszamy!
Głosowanie trwa do 3 maja br.!
Z wizytą na imieninach u marszałka Piłsudskiego…..
W nawiązaniu do tradycji z dwudziestolecia międzywojennego, 19 marca przypomnimy postać marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dzień imienin marszałka w okresie II Rzeczypospolitej był datą szczególną, porównywaną do świąt narodowych czy ważnych rocznic historycznych. Z tej okazji już w czasie walk o niepodległość i w dwudziestoleciu międzywojennym powstawały wiersze i piosenki o Józefie Piłsudskim oraz wysyłano naczelnikowi państwa setki kartek z życzeniami.
Środowisko literatów często wspierało działania Marszałka. Już w 1918 r. z Polski manifestacyjnie wysyłano życzenia Piłsudskiemu do więzienia w Magdeburgu. Po wojnie za sprawą wybitnych poetów i nie tylko powstawały „powinszowania w dniu imienin”. Życzenia płynęły do Belwederu, Sulejówka, a nawet na Maderę dokąd Piłsudski wyjechał dla podratowania zdrowia. Również po śmierci Marszałka organizowano uroczystości imieninowe.
Uczniowie naszej szkoły z klas IV – VIII przygotowali życzenia i wzięli udział w akcji "Imieniny Marszałka w Bibliotece im. Piłsudskiego", które rozpoczną się w piątek o godz. 17. Aby dołączyć do wydarzenia należy wejść w link:
https://wbpwlodzi.clickmeeting.com/4-edycja-imienin-marszalka-w-bibliotece-im-pilsudskiego-
oraz wpisać swoje imię i adres e-mail.
Życzę miłego świętowania!
Beata Paluch
Na urodzinach u Mikołaja... ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
Zgodnie z kilkuletnią tradycją i w tym roku nie zapomnieliśmy o urodzinach wielkiego Polaka, Mikołaja Kopernika – patrona naszej szkoły.
Był to dzień, w którym pogłębiliśmy wiedzę o wielkim astronomie i wszechświecie. Dzień 19 lutego jest równocześnie Dniem Nauki Polskiej, którego patronem jest Mikołaj Kopernik.
Na urodzinach nie zabrakło toruńskich pierników. Było głośne czytanie, zagadki i rysowanki.
Beata Paluch
Walentynkowy zawrót głowy w naszej szkole...
Walentynki już za nami. W piątek 12. lutego uczniowie z klasy VIII przekazywali walentynkowe kartki z pozdrowieniami i z wyrazami sympatii. Nie zabrakło gestów serdeczności i życzliwości pod adresem dyrekcji szkoły, nauczycieli i wychowawców. Walentynkowa poczta przyniosła społeczności szkolnej wiele radości i wspomnień. Dzień ten uczy okazywania uczuć, a tym samym niesie radość i zadowolenie. Uśmiech na twarzy i rozpromienione buzie świadczyły o tym, że otrzymane liściki sprawiły wiele przyjemności. Dzień ten urozmaiciło słodkie "małe co nieco".
Zadbajmy jednak o to, aby święto walentynkowe nie trwało tylko jeden dzień, ale cały rok.
Pamiętajmy, że miłe słowa poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie.
zdj. i opr. Beata Paluch
Konkurs w czasach zarazy
Warto było wziąć udział w wojewódzkim konkursie, do którego zaprosiło nas wydawnictwo Literatura. Zadaniem do wykonania było napisanie opowiadania, nagrania filmu lub wykonania pracy plastycznej.
W konkursie wzięło udział 10 osób. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki, a Maja Piotrowska i Szymon Pilarski z klasy IV c otrzymali wyróżnienie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii
zdj. i opr. Beata Paluch
Kiermasz taniej książki
W ostatnich dniach listopada w szkolnej bibliotece odbył się KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie, wydawnictwami drugi tom i Publicat.
Tematyka książek była bardzo zróżnicowana, od bajeczek i baśni do czytania i kolorowania, po książki popularno – naukowe, słowniki, lektury i atlasy, a nawet dzienniki lekcyjne do zabawy w szkołę. Kiermasz książki ma już w naszej szkole kilkuletnią tradycję i z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie ze strony uczniów, rodziców i nauczycieli.
To jeszcze nie koniec kiermaszu…. Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej i do wzbogacenia swojej domowej biblioteczki. Książka zakupiona na kiermaszu może być doskonałym prezentem na święta.
organizator kiermaszu
Beata Paluch
Z książką na walizkach
Z książką na walizkach to doskonała zabawa z książką w plenerze.
7 finał łódzkich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami Z książką na walizkach organizowany przez Beatę Paluch był doskonałą okazją, aby wzbogacić swój domowy księgozbiór, porozmawiać z autorami książek i zdobyć autograf. Było to duże przedsięwzięcie, które zgromadziło wielu miłośników książek. Ogromnym powodzeniem cieszył się kiermasz książek, gdzie można było nabyć książkę i jednocześnie zdobyć autograf jej autora. W tym roku w trasę po województwie łódzkim wyruszyli najpopularniejsi autorzy książek dla dzieci i młodzieży: Wojciech Cesarz, Agnieszka Frączek, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Tomasz Trojanowski, Andrzej Marek Grabowski, Renata Piątkowska i Paweł Wakuła.
Głównym celem walizek, było przedstawienie twórczości goszczących u nas autorów. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za przygotowanie występów artystycznych: twórczość Joanny Olech przygotowali uczniowie z kl. I a z p. Danutą Paluch, kl. II c z p. Joanną Widera - Drab zapoznała nas z książką Andrzeja Marka Grabowskiego, p. Dorota Walczak z kl. V b przedstawiła twórczość Agnieszki Frączek, nie łatwą sprawą było ukazanie twórczości nieobecnej Barbary Gawryluk i Tomasza Trojanowskiego przez kl. VI b z p. Barbarą Guziak, kl. IV b z p. Anną Lis zapoznali nas z twórczością Renaty Piątkowskiej, IV d z p. Izabelą Rybka i p. Agnieszką Ciołek przedstawili książkę Pawła Wakuły, p. Zofia Stalmach z uczniami kl. VIII b pokazała fragment książki Anny Onichimowskiej, a uczniowie kl. III a G i VII a z p. Anetą Ługowską przedstawili twórczość Wojciecha Cesarza.
Nie zabrakło wielu innych atrakcji. Największą z nich była możliwość osobistego poznania autora tych książek. Nie zabrakło atrakcji nawiązujących do tematu tegorocznych walizek Co w trawie piszczy. Tematyczne również były przebrania uczestników „walizek”, nie zabrakło: żab, motyli, biedronek, bocianów, kretów, jeży, stokrotek i kapeluszy przepełnionych wiosną, którzy przy akompaniamencie dętej orkiestry OSP z Unikowa barwnym korowodem przemaszerowali ulicami miasta. Wystawa Las wokół nas, ścieżka zmysłów, gry, zabawy, konkursy, to wszystko dzięki Nadleśnictwu Złoczew. Innymi atrakcjami, które również cieszyły się wielkim zainteresowaniem było malowanie twarzy, gry XXL, balonowe ZOO, tatuaże, fotobudka, bańki mydlane i obecność postaci bajkowych. W trakcie spotkania podsumowany został konkurs plastyczno – literacki, który towarzyszył tegorocznym walizkom. Wyłoniliśmy zwycięzców na najciekawsze przebranie i najładniejszy transparent promujący książki i czytelnictwo. Finał „walizek” odbył się w Złoczewie, ale należy nadmienić, iż autor Andrzej Marek Grabowski już 9 maja przybył do naszej szkoły, gdzie pasował uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Najmłodsi czytelnicy otrzymali książkę z autografem sfinansowaną przez Radę Rodziców szkoły. Spotkania autorskie w szkole w Złoczewie stały się już tradycją i nie może ich zabraknąć. Wsparcie imprezy finałowej okazał Burmistrz Miasta Złoczewa, pan Dominik Drzazga.
W otwarciu imprezy wzięli udział: Wiesława Jędrzejczyk - redaktor naczelna wydawnictwa Literatura, Piotr Bierczyński – z – ca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Dominik Drzazga – burmistrz Złoczewa, Anna Szczepaniak – dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Złoczewie, Beata Paluch – nauczyciel bibliotekarz, organizator „walizek”, Bogusława Kobyłt– radna miejska i Joanna Widera – Drab nauczyciel Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Złoczewie, konferansjer.
opracowanie Beata Paluch
Spotkanie autorskie
Wszyscy, którzy dorastali w latach 80. I 90. z pewnością pamiętają postać Pana Tik – Taka czyli Andrzeja Marka Grabowskiego, który jest twórcą programów telewizyjnych: Tik – Tak, Wyprawy Profesora Ciekawskiego, Ciuchcia, Budzik, autorem scenariuszy filmów animowanych, bajek muzycznych, ponad 400 piosenek i współzałożycielem dziecięcego zespołu Fasolki. Napisał wiele książek dla dzieci m. In. Kulfon co z ciebie wyrośnie?!, Pirat Jędruś, Mamciuś, Afera smoka Nodożera, Instrukcja obsługi pieska Jacósia, Wojna na Pięknym Brzegu.
Kulfon, Kulfon co z ciebie wyrośnie? – o to pytają dzieci od lat śpiewając tą niezwykłą piosenkę. 9 maja 2019 mogliśmy się przekonać jaki jest Kulfon. Nic się nie zmienia, jest wesoły i dowcipny, tak jak jego twórca – Andrzej Marek Grabowski.
W czasie spotkania opowiadał nam o swojej pracy z pisaniem. Dowiedzieliśmy się skąd czerpie pomysły do pisania piosenek, opowiadań i książek. Poznaliśmy zabawne fragmenty Jego utworów. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy piosenki, a z kolorowej walizki po kolei „wyskakiwały” kukiełki z programów telewizyjnych, których jest autorem. Poznaliśmy bliżej kota Budzika i Kulfona.
Nie zabrakło również kupowania książek i zdobywania autografu z bogatą dedykacją. Uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej, otrzymali książkę z autografem sfinansowaną przez Radę Rodziców szkoły.
oprac. i zdjecia: Beata Paluch
Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku
…….. to książka, na której premierę otrzymaliśmy zaproszenie od wydawnictwa Literatura. 29 marca 2019 r. pod opieką p. Beaty Paluch, p. Doroty Walczak, p. Anny Szczepaniak i p. Anny Lis wybraliśmy się do Centrum Nauki i Techniki EC1 Planetarium w Łodzi na spotkanie z autorami książki. Po spotkaniu z p. Katarzyną Ziemnicką i z p. Pawłem Ziemnickim można było zakupić książkę i zdobyć autograf.
Jakim dzieckiem był Kopernik?, jakich przedmiotów uczył się w szkole? I co tak naprawdę sprawiło, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię?...... na te i wiele innych pytań uczestnicy wyjazdu znają już odpowiedź, natomiast pozostałych zapraszamy w niezwykłą podróż czytając książkę autorstwa Katarzyny i Pawła Ziemnickich.
Ponadto gościliśmy w Parku Trampolin Saltos, zaczynając dzień lekcją wychowania fizycznego.
Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Złoczewa.
opr. i zdjęcia Beata Paluch
NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3 na lata 2016 – 2020 dobiegł końca. Na ten cel wykorzystaliśmy środki finansowe w wysokości 15 000 zł (w tym 3 000 zł wkładu własnego organu prowadzącego). Zostały zakupione 952 książki, w tym 293 lektury z nowego kanonu lektur szkolnych , co stanowi 30,77 %.
W związku z programem zostały podjęte i zrealizowane następujące działania:
- „Wypełnij ankietę, wybierz ciekawe książki do biblioteki” – akcja rozpoczynająca realizację NPRC Priorytet 3
- Wystawa zdjęć pt. „ Autorzy książek w naszej szkole w latach 2006 – 2018”
- Pedagogizacja rodziców na temat „O wpływie czytania na rozwój dzieci i młodzieży” przeprowadzona przez nauczyciela – konsultanta WODN w Sieradzu
- Zorganizowanie wyjazdu do Hurtowni i Księgarni Taniej Książki w Tuliszkowie i Drukarni Dziełowej w Koninie ( uczniowie poznali pracę grafika, drukarza i introligatora)
- Kiermasz taniej książki zorganizowany we współpracy z Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie, wydawnictwem Drugi Tom oraz wydawnictwem Publicat
- Warsztaty papiernicze Spotkanie z historią – warsztaty – papier ręcznie czerpany
- Dzień Pluszowego Misia (głośne czytanie wierszy i opowiadań o misiach, karty pracy)
- Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- Konkurs plastyczny na plakat i hasło promujące bibliotekę i czytelnictwo
- Konkurs recytatorski pt. „Niepodległa – wierszem malowana”
- Wieczór poezji patriotycznej
- Udział chętnych uczniów klas IV – VI w konkursie plastyczno – literackim pt. „Pudełko zwane wyobraźnią” organizowanym przez Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
- Udział uczniów klas I – III w akcji Szkolne Przygody Gangu Słodziaków – akcja polegała na codziennym głośnym czytaniu dzieciom przez 10 minut codziennie i miała na celu wyrobienie w dziecku nawyku czytania, a akcję zaangażowani byli rodzice, rodzeństwo i dziadkowie, akcja współorganizowana z wychowawcami klas
- Kontynuacja współpracy z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Złoczewie (udział uczniów w spotkaniach literackich i spotkaniu autorski
Realizacja Programu przyczyniła się do wzrostu zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. Zauważalny jest wzrost wypożyczeń oraz odwiedzin w bibliotece szkolnej. Natomiast mierzalnym wskaźnikiem jest wzbogacenie księgozbioru nie tylko o lektury szkolne, ale o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników.
PPRZYGODA Z KSIĄŻKĄ SIĘ NIE KOŃCZY! TRWA NADAL!
9 maja SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANDRZEJEM MARKIEM GRABOWSKIM
natomiast 11 maja
WIELKI WOJEWÓDZKI VII FINAŁ SPOTKAŃ PISARZY
Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI „Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH”ZAPRASZAMY!
opr. Beata Paluch
Dzień Pluszowego Misia
„Czy to jutro, czy to dziś każdemu potrzebny jest miś”
25 listopada nasi pluszowi ulubieńcy obchodzili swoje święto i dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszej szkole. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i w czasie przerw.
W szkolnym dniu Pluszowego Misia w klasach I –III p. Beata Paluch czytała opowiadania i wiersze o misiach. Uczniowie malowali również ich portrety. Nie zabrakło zdjęć z dziecięcymi ulubieńcami.
Każdy, kto przyniósł do szkoły swojego misia otrzymał „małe co nieco” w postaci słodkości.
Ten dzień był okazją do zabawy, ale służył również promocji czytelnictwa. Uczniowie zostali zachęceni do przeczytania książek o przygodach misiów.
Zainteresowanie uczniów świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest ulubioną maskotką dzieci, a moda na misie nie przemija.
opr. i zdjęcia Beata Paluch
Warsztaty papiernicze
22 listopada 2018 r. uczniowie pod okiem instruktorów w strojach mnichów czerpali ręcznie papier z dębowej kadzi papierniczej. W zabytkowej prasce odciskali wyczerpany papier, barwili go techniką japońską, pisali gęsim piórem oraz odciskali pieczęcie lakowe. Na początku wysłuchali krótkiej historii papieru.
Zajęcia miały na celu przybliżenie historii papiernictwa, aby w dobie Internetu uświadomić dzieciom jaką rolę wciąż odgrywa papier. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał własnoręcznie wyczerpany papier, odbitą pieczęć lakową i barwioną kartkę papieru.
Spotkanie z historią – warsztaty – papier ręcznie czerpany uświadomił dzieciom, iż papier – choć nie jest wynalazkiem naszych czasów – wciąż pełni ważną rolę i dzięki niemu wiele cennych informacji przetrwało do dziś.
Spotkanie dla czytelników biblioteki szkolnej zorganizowała p. Beata Paluch
opr. i zdjęcia Beata Paluch
Wokół czytania
W planowanych działaniach edukacyjnych szkoły wiele czasu poświęca się na wprowadzenie dziecka w świat literatury. Podejmowane przez szkołę działania mają na celu wdrożenie dzieci do częstych kontaktów z książką.
W ramach pedagogizacji Rodziców odbyło się spotkanie dotyczące wpływu czytelnictwa na rozwój dziecka. Prelekcję z Rodzicami 12.10.2018 r. przeprowadziła p. Wiesława Chlebowska nauczyciel – konsultant Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu. (zapraszamy do obejrzenia prezentacji: czytanie.pdf)
Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. „ AUTORZY KSIĄŻEK W NASZEJ SZKOLE W LATACH 2006 – 2018”. Autorka książek dla dzieci, Joanna Papuzińska twierdzi, że „dla wielu dzieci spotkanie autorskie jest to jedyna okazja, aby nabyć własną książkę, wzbogacić, a może nawet zainicjować domowy księgozbiór, którego posiadanie jest niezbywalnym składnikiem kultury czytelniczej”.
Spotkania autorskie w naszej szkole stały się już tradycją. Odbywają się cyklicznie od 2006 roku. Spotkanie z autorem książki i zdobycie autografu to prawdziwa przygoda dla każdego dziecka, które rozpoczyna swoją czytelniczą wyprawę w tajemniczy świat bajek i przygód.
opr. Beata Paluch
Poznajemy pracę grafika, drukarza i introligatora
… jednym słowem wizyta w KSIĘGARNI I HURTOWNI TANIEJ KSIĄŻKI W ŻYCHLINIE ORAZ DRUKARNI DZIEŁOWEJ W KONINIE
W ramach realizacji NPRC Priorytet 3, 1 października 2018r. klasy II b i II c wraz o opiekunami wzięły udział w wycieczce do Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Żychlinie oraz Konińskiej Drukarni Dziełowej w Koninie. W czasie zwiedzania uczniowie poznali proces powstawania książki począwszy od pomysłu autora, poprzez projekt, oprawę plastyczną aż po końcowy efekt – wydruk książki. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy proces drukowania tekstu, rozcinania papieru, składania oraz sortowania. Poznaliśmy maszyny poligraficzne. Wielkość urządzeń drukarskich oraz hali fabrycznej wzbudziła wielki podziw i zdziwienie wśród najmłodszych. Zwiedziliśmy również hurtownię i księgarnię książek.
Z wycieczki wróciliśmy trochę zmęczeni, pełni wrażeń i oczywiście z książkami z wydawnictwa Ibis. Życzymy miłej lektury!
opr. Beata Paluch