• Wybierzmy razem "Złotą dwudziestkę"

    • Wydawnictwo Literatura wspiera działania biblioteki szkolnej wesprzyjmy również Wydawnictwo i zagłosujmy na książki tego wydawnictwa w plebiscycie Złota Dwudziestka z okazji 20 - lecia kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. 

     Zapraszamy do udziału w Plebiscycie „Złota Dwudziestka” z okazji 20-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom. Wybierzmy wspólnie 20 książek ze Złotej Listy, które lubimy najbardziej! Każdy Uczestnik Plebiscytu może wskazać 20 tytułów spośród nominowanych przez Kapitułę ZL 60 książek polskich autorów, wydanych od 2001 roku (to wtedy ruszyła kampania). „Złotą Dwudziestkę” poznamy 10 maja br., a wielu twórców zwycięskich książek spotkamy podczas XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (26.05 – 1.06) pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”. Plebiscytowi towarzyszy Konkurs. Zapraszamy! 

     Głosowanie trwa do 3 maja br.! 

     ------> Kliknij, aby zagłosować 

     htt p://www.calapolskaczytadzieciom.pl/plebiscyt 

    • Z wizytą na imieninach u marszałka Piłsudskiego…..

    • W nawiązaniu do tradycji z dwudziestolecia międzywojennego, 19 marca przypomnimy postać marszałka Józefa Piłsudskiego. 

     Dzień imienin marszałka w okresie II Rzeczypospolitej był datą szczególną, porównywaną do świąt narodowych czy ważnych rocznic historycznych. Z tej okazji już w czasie walk o niepodległość i w dwudziestoleciu międzywojennym powstawały wiersze i piosenki o Józefie Piłsudskim oraz wysyłano naczelnikowi państwa setki kartek z życzeniami.  

     Środowisko literatów często wspierało działania Marszałka. Już w 1918 r. z Polski manifestacyjnie wysyłano życzenia Piłsudskiemu do więzienia w Magdeburgu. Po wojnie za sprawą wybitnych poetów i nie tylko powstawały „powinszowania w dniu imienin”. Życzenia płynęły do Belwederu, Sulejówka,  a nawet na Maderę dokąd Piłsudski wyjechał dla podratowania zdrowia. Również po śmierci Marszałka organizowano uroczystości imieninowe.

     Uczniowie naszej szkoły z klas IV – VIII przygotowali życzenia i wzięli udział w akcji "Imieniny Marszałka w Bibliotece im. Piłsudskiego", które rozpoczną się w piątek o godz. 17. Aby dołączyć do wydarzenia należy wejść w link: 

     https://wbpwlodzi.clickmeeting.com/4-edycja-imienin-marszalka-w-bibliotece-im-pilsudskiego- 

     oraz wpisać swoje imię i adres e-mail. 

     Życzę miłego świętowania!

     Zapraszamy do galerii prac

     Beata Paluch

    • Na urodzinach u Mikołaja... ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

    • Zgodnie z kilkuletnią tradycją i w tym roku nie zapomnieliśmy o urodzinach wielkiego Polaka, Mikołaja Kopernika – patrona naszej szkoły.

     Był to dzień, w którym pogłębiliśmy wiedzę o wielkim astronomie i wszechświecie. Dzień 19 lutego jest równocześnie Dniem Nauki Polskiej, którego patronem jest Mikołaj Kopernik.

     Na urodzinach nie zabrakło toruńskich pierników. Było głośne czytanie, zagadki i rysowanki.  

     Zapraszamy do galerii zdjęć

     Beata Paluch

    • Walentynkowy zawrót głowy w naszej szkole...

    • Walentynki już za nami. W piątek 12. lutego uczniowie z klasy VIII przekazywali walentynkowe kartki z pozdrowieniami i z wyrazami sympatii. Nie zabrakło gestów serdeczności i życzliwości pod adresem dyrekcji szkoły, nauczycieli i wychowawców. Walentynkowa poczta przyniosła społeczności szkolnej wiele radości i wspomnień. Dzień ten uczy okazywania uczuć, a tym samym niesie radość i  zadowolenie. Uśmiech na twarzy i rozpromienione buzie świadczyły o tym, że otrzymane liściki sprawiły wiele przyjemności. Dzień ten urozmaiciło słodkie "małe co nieco".

     Zadbajmy jednak o to, aby święto walentynkowe nie trwało tylko jeden dzień, ale cały rok.

     Pamiętajmy, że miłe słowa poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie.

     zdj. i opr. Beata Paluch

     Zapraszamy do obejrzenia galerii

    • Konkurs w czasach zarazy

    • Warto było wziąć udział w wojewódzkim  konkursie, do którego zaprosiło nas wydawnictwo Literatura. Zadaniem do wykonania było napisanie opowiadania, nagrania filmu lub wykonania pracy plastycznej.

     W konkursie wzięło udział 10 osób. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki, a Maja Piotrowska i Szymon Pilarski z klasy IV c otrzymali wyróżnienie.

     Zapraszamy do obejrzenia galerii

     zdj. i opr. Beata Paluch

    • Kiermasz taniej książki

    • W ostatnich dniach listopada w szkolnej bibliotece odbył się  KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie, wydawnictwami drugi tom i Publicat.

     Tematyka książek była bardzo zróżnicowana, od bajeczek i baśni do czytania i kolorowania, po książki popularno – naukowe, słowniki, lektury i atlasy, a nawet dzienniki lekcyjne do zabawy w szkołę.  Kiermasz książki ma już w naszej szkole kilkuletnią tradycję i z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie ze strony uczniów, rodziców i nauczycieli.    

     To jeszcze nie koniec kiermaszu…. Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej  i do wzbogacenia swojej domowej biblioteczki. Książka zakupiona na kiermaszu może być doskonałym prezentem na święta.

     organizator kiermaszu

     Beata Paluch

    • Z książką na walizkach

    • Z książką na walizkach to doskonała zabawa z książką w plenerze.

     7 finał łódzkich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami Z książką na walizkach organizowany przez Beatę Paluch był doskonałą okazją, aby wzbogacić swój domowy księgozbiór, porozmawiać z autorami książek i zdobyć autograf. Było to duże przedsięwzięcie, które zgromadziło wielu miłośników książek. Ogromnym powodzeniem cieszył się kiermasz książek, gdzie można było nabyć książkę i jednocześnie zdobyć autograf jej autora. W tym roku w trasę po województwie łódzkim wyruszyli najpopularniejsi autorzy książek dla dzieci i młodzieży: Wojciech Cesarz, Agnieszka Frączek, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Tomasz Trojanowski, Andrzej Marek Grabowski, Renata Piątkowska i Paweł Wakuła.

     Głównym celem walizek, było przedstawienie twórczości goszczących u nas autorów. Dziękujemy uczniom  i nauczycielom  za przygotowanie występów artystycznych: twórczość Joanny Olech przygotowali uczniowie z kl. I a z p. Danutą  Paluch, kl. II c z p. Joanną Widera -  Drab zapoznała nas z książką Andrzeja Marka Grabowskiego, p. Dorota Walczak z kl. V b przedstawiła twórczość Agnieszki Frączek, nie łatwą sprawą było ukazanie twórczości nieobecnej Barbary Gawryluk  i Tomasza Trojanowskiego przez kl. VI b z p. Barbarą Guziak, kl. IV b z p. Anną Lis zapoznali nas z twórczością Renaty Piątkowskiej, IV d z p. Izabelą Rybka i p. Agnieszką Ciołek przedstawili książkę Pawła Wakuły, p. Zofia Stalmach z uczniami kl. VIII b pokazała fragment książki Anny Onichimowskiej, a uczniowie kl. III a G i VII a z p. Anetą Ługowską przedstawili twórczość Wojciecha Cesarza.

     Nie zabrakło wielu innych atrakcji. Największą z nich była możliwość osobistego poznania autora tych książek. Nie zabrakło atrakcji nawiązujących do tematu tegorocznych walizek Co w trawie piszczy. Tematyczne również były przebrania uczestników „walizek”, nie zabrakło: żab, motyli, biedronek, bocianów, kretów, jeży, stokrotek i kapeluszy przepełnionych wiosną, którzy przy akompaniamencie dętej orkiestry OSP z Unikowa barwnym korowodem przemaszerowali ulicami miasta. Wystawa Las wokół nas, ścieżka zmysłów, gry, zabawy, konkursy, to wszystko dzięki Nadleśnictwu Złoczew. Innymi atrakcjami, które również cieszyły się wielkim zainteresowaniem było malowanie twarzy, gry XXL, balonowe ZOO, tatuaże, fotobudka, bańki mydlane i obecność postaci bajkowych.  W trakcie spotkania podsumowany został konkurs plastyczno – literacki, który towarzyszył tegorocznym walizkom. Wyłoniliśmy zwycięzców na najciekawsze przebranie i najładniejszy transparent promujący książki  i czytelnictwo. Finał „walizek” odbył się w Złoczewie, ale należy nadmienić, iż autor Andrzej Marek Grabowski już  9 maja przybył do naszej szkoły, gdzie pasował uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Najmłodsi czytelnicy otrzymali książkę z autografem sfinansowaną przez Radę Rodziców szkoły. Spotkania autorskie w szkole w Złoczewie stały się już tradycją i nie może ich zabraknąć. Wsparcie imprezy finałowej okazał Burmistrz Miasta Złoczewa, pan Dominik Drzazga.

     W otwarciu imprezy wzięli udział: Wiesława Jędrzejczyk -  redaktor naczelna wydawnictwa Literatura, Piotr Bierczyński – z – ca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Dominik Drzazga – burmistrz Złoczewa, Anna Szczepaniak – dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Złoczewie, Beata Paluch – nauczyciel bibliotekarz, organizator „walizek”, Bogusława Kobyłt– radna miejska  i Joanna Widera – Drab nauczyciel Szkoły Podstawowej   im. M. Kopernika  w Złoczewie, konferansjer.

                                                                                           opracowanie Beata Paluch

     Zapraszamy do obejrzenia galerii

    • Spotkanie autorskie

    • Wszyscy, którzy dorastali w latach 80. I 90. z pewnością pamiętają postać Pana Tik – Taka  czyli Andrzeja Marka Grabowskiego, który jest twórcą programów telewizyjnych: Tik – Tak, Wyprawy Profesora Ciekawskiego, Ciuchcia, Budzik, autorem scenariuszy filmów animowanych, bajek muzycznych, ponad 400 piosenek  i współzałożycielem dziecięcego zespołu Fasolki. Napisał wiele książek dla dzieci m. In. Kulfon co z ciebie wyrośnie?!, Pirat Jędruś, Mamciuś, Afera smoka Nodożera, Instrukcja obsługi pieska Jacósia, Wojna na Pięknym Brzegu.

     Kulfon, Kulfon co z ciebie wyrośnie? – o to pytają dzieci od lat śpiewając tą niezwykłą piosenkę. 9 maja 2019 mogliśmy się przekonać jaki jest Kulfon. Nic się nie zmienia, jest wesoły i dowcipny, tak jak jego twórca – Andrzej Marek Grabowski.

     W czasie spotkania opowiadał nam o swojej pracy z pisaniem. Dowiedzieliśmy się skąd czerpie pomysły do pisania piosenek, opowiadań i książek. Poznaliśmy zabawne fragmenty Jego utworów. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy piosenki, a z kolorowej walizki po kolei „wyskakiwały” kukiełki z programów telewizyjnych, których jest autorem. Poznaliśmy bliżej kota Budzika i Kulfona.

     Nie zabrakło również kupowania książek i zdobywania autografu z bogatą dedykacją. Uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej, otrzymali książkę z autografem sfinansowaną przez Radę Rodziców szkoły.

     oprac. i zdjecia: Beata Paluch

     Zapraszamy do obejrzenia galerii

    • Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku

    • …….. to książka, na której premierę otrzymaliśmy zaproszenie od wydawnictwa Literatura. 29 marca 2019 r. pod opieką p. Beaty Paluch, p. Doroty Walczak,   p. Anny Szczepaniak i p. Anny Lis wybraliśmy się  do Centrum Nauki i Techniki EC1 Planetarium w Łodzi na spotkanie z autorami książki. Po spotkaniu  z p. Katarzyną Ziemnicką i z p. Pawłem Ziemnickim można było zakupić książkę    i zdobyć autograf.

     Jakim dzieckiem był Kopernik?, jakich przedmiotów uczył się w szkole? I co tak naprawdę sprawiło, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię?...... na te i wiele innych pytań uczestnicy wyjazdu znają już odpowiedź, natomiast pozostałych zapraszamy w niezwykłą podróż czytając książkę autorstwa Katarzyny i Pawła Ziemnickich.

     Ponadto gościliśmy w Parku Trampolin Saltos, zaczynając dzień lekcją wychowania fizycznego.

     Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Złoczewa.

     opr. i zdjęcia Beata Paluch

    • NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

    •  

     Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3 na lata 2016 – 2020 dobiegł końca. Na ten cel wykorzystaliśmy środki finansowe w wysokości 15 000 zł (w tym 3 000 zł wkładu własnego organu prowadzącego). Zostały zakupione 952 książki, w tym 293 lektury  z nowego kanonu lektur szkolnych , co stanowi 30,77 %.

     W związku z programem zostały podjęte i zrealizowane następujące działania:

     • „Wypełnij ankietę, wybierz ciekawe książki do biblioteki” – akcja rozpoczynająca realizację NPRC Priorytet 3
     • Wystawa zdjęć pt. „ Autorzy książek w naszej szkole w latach 2006 – 2018”
     • Pedagogizacja rodziców na temat „O wpływie czytania na rozwój dzieci i młodzieży” przeprowadzona przez nauczyciela – konsultanta WODN w Sieradzu
     • Zorganizowanie wyjazdu do Hurtowni i Księgarni Taniej Książki w Tuliszkowie i Drukarni Dziełowej w Koninie ( uczniowie poznali pracę grafika, drukarza  i introligatora)
     • Kiermasz taniej książki zorganizowany we współpracy z Hurtownią Taniej Książki  w Tuliszkowie, wydawnictwem Drugi Tom  oraz wydawnictwem Publicat      
     • Warsztaty papiernicze  Spotkanie z historią – warsztaty – papier ręcznie czerpany
     • Dzień Pluszowego Misia (głośne czytanie wierszy i opowiadań o misiach, karty pracy)
     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  
     •  Konkurs plastyczny na plakat i hasło promujące bibliotekę i czytelnictwo   
     • Konkurs recytatorski pt. „Niepodległa – wierszem malowana”
     • Wieczór poezji patriotycznej
     • Udział chętnych uczniów klas IV – VI w konkursie plastyczno – literackim pt. „Pudełko zwane wyobraźnią” organizowanym przez Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
     • Udział uczniów klas I – III w akcji Szkolne Przygody Gangu Słodziaków  – akcja polegała na codziennym głośnym czytaniu dzieciom przez 10 minut codziennie i miała na celu wyrobienie w dziecku nawyku czytania, a akcję zaangażowani byli rodzice, rodzeństwo   i dziadkowie, akcja współorganizowana z wychowawcami klas
     • Kontynuacja współpracy z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Złoczewie (udział uczniów w spotkaniach literackich i spotkaniu autorski

     Realizacja Programu przyczyniła się do wzrostu zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. Zauważalny jest wzrost wypożyczeń oraz odwiedzin w bibliotece szkolnej. Natomiast mierzalnym wskaźnikiem jest wzbogacenie księgozbioru nie tylko                   o lektury szkolne, ale o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników.

     PPRZYGODA Z KSIĄŻKĄ SIĘ NIE KOŃCZY! TRWA NADAL!

     9 maja   SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANDRZEJEM MARKIEM GRABOWSKIM

     natomiast 11 maja

     WIELKI WOJEWÓDZKI VII FINAŁ SPOTKAŃ PISARZY                
     Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI „Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH”

     ZAPRASZAMY!

      

     opr. Beata Paluch

    • Dzień Pluszowego Misia

    • „Czy to jutro, czy to dziś każdemu potrzebny jest miś”

       25 listopada nasi pluszowi ulubieńcy obchodzili swoje święto i dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszej szkole. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i w czasie przerw.

       W szkolnym dniu Pluszowego Misia w klasach I –III p. Beata Paluch czytała  opowiadania i wiersze o misiach.  Uczniowie malowali również ich portrety. Nie zabrakło zdjęć z dziecięcymi ulubieńcami.

       Każdy, kto przyniósł do szkoły swojego misia otrzymał „małe co nieco” w postaci słodkości.

       Ten dzień był okazją do zabawy, ale służył również promocji czytelnictwa. Uczniowie zostali zachęceni do przeczytania książek o przygodach misiów.

       Zainteresowanie uczniów świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest ulubioną maskotką dzieci, a moda na misie nie przemija.

     opr. i zdjęcia Beata Paluch

     Zapraszamy do galerii

    • Warsztaty papiernicze

    •   22 listopada 2018 r. uczniowie pod okiem instruktorów w strojach mnichów czerpali ręcznie papier z dębowej kadzi papierniczej. W zabytkowej prasce odciskali wyczerpany papier, barwili go techniką japońską, pisali gęsim piórem oraz odciskali pieczęcie lakowe. Na początku wysłuchali krótkiej historii papieru.

       Zajęcia miały na celu przybliżenie historii papiernictwa, aby w dobie Internetu uświadomić dzieciom jaką rolę wciąż odgrywa papier. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał własnoręcznie wyczerpany papier, odbitą pieczęć lakową i barwioną kartkę papieru.

        Spotkanie z historią – warsztaty – papier ręcznie czerpany uświadomił dzieciom, iż papier – choć nie jest wynalazkiem naszych czasów – wciąż pełni ważną rolę i dzięki niemu wiele cennych informacji przetrwało do dziś.

        Spotkanie dla czytelników biblioteki szkolnej  zorganizowała p. Beata Paluch

     opr. i zdjęcia Beata Paluch

     Zapraszamy do galerii

    • Wokół czytania

    •    W planowanych działaniach edukacyjnych szkoły wiele czasu poświęca się na wprowadzenie dziecka w świat literatury. Podejmowane przez szkołę działania mają na celu wdrożenie dzieci do częstych kontaktów z książką.

        W ramach pedagogizacji Rodziców odbyło się spotkanie dotyczące wpływu czytelnictwa na rozwój dziecka. Prelekcję z Rodzicami 12.10.2018 r. przeprowadziła p. Wiesława Chlebowska nauczyciel – konsultant Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu. (zapraszamy do obejrzenia prezentacji: czytanie.pdf)

        Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. „ AUTORZY KSIĄŻEK   W NASZEJ SZKOLE W LATACH 2006 – 2018”. Autorka książek dla dzieci, Joanna Papuzińska twierdzi, że „dla wielu dzieci spotkanie autorskie jest to jedyna okazja, aby nabyć własną książkę, wzbogacić, a może nawet zainicjować domowy księgozbiór, którego posiadanie jest niezbywalnym składnikiem kultury czytelniczej”.

        Spotkania autorskie w naszej  szkole stały się już tradycją. Odbywają się cyklicznie od 2006 roku. Spotkanie z autorem książki  i zdobycie autografu  to prawdziwa przygoda dla każdego dziecka, które rozpoczyna swoją czytelniczą wyprawę w tajemniczy świat bajek i przygód.

     opr. Beata Paluch

     Zapraszamy do galerii

    • Poznajemy pracę grafika, drukarza i introligatora

    • … jednym słowem wizyta w KSIĘGARNI I HURTOWNI TANIEJ KSIĄŻKI W ŻYCHLINIE  ORAZ DRUKARNI DZIEŁOWEJ W KONINIE

        W ramach realizacji NPRC Priorytet 3, 1 października 2018r. klasy II b i II c wraz o opiekunami wzięły udział w wycieczce do Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Żychlinie oraz Konińskiej Drukarni Dziełowej w Koninie. W czasie zwiedzania uczniowie poznali proces powstawania książki począwszy od pomysłu autora, poprzez projekt, oprawę plastyczną aż po końcowy efekt – wydruk książki. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy proces drukowania tekstu, rozcinania papieru, składania oraz sortowania. Poznaliśmy maszyny poligraficzne. Wielkość urządzeń drukarskich oraz hali fabrycznej wzbudziła wielki podziw i zdziwienie wśród najmłodszych. Zwiedziliśmy również hurtownię i księgarnię książek.

        Z wycieczki wróciliśmy trochę zmęczeni, pełni wrażeń i oczywiście z książkami z wydawnictwa Ibis. Życzymy miłej lektury!

     opr. Beata Paluch

     Zapraszamy do galerii