• "ODBLASK -Świeć przykładem”
     • "ODBLASK -Świeć przykładem”

     • Konkurs dla placówek oświatowych na noszenie odblasków przez uczniów i opiekunów, którzy idą do lub ze szkoły "ODBLASK -Świeć przykładem”. 

      Konkurs skierowany jest do placówek oświatowych szkół podstawowych i gimnazjów na propagowanie noszenia odblasków przez uczniów i opiekunów, którzy idą do lub wracają ze szkoły. Organizowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi.

      Nasza szkoła przystępuje do niego od piątku 19 X 2018r. Przez cały październik i listopad policja będzie sprawdzała w wybrane dni ilu uczniów i pracowników szkoły nosi odblask. (albo przed godz 8.00 albo po lekcjach).

      Joanna Widera - Drab

    • Lekcja z tradycją
     • Lekcja z tradycją

     • Tradycja to przekazywanie z pokolenia na pokolenie treści kultury, czyli zasad, zwyczajów, poglądów, wierzeń, sposobów zachowania.

      Uczniowie  klas pierwszych, na zaproszenie pani Joanny Domagalskiej z Domu Kultury w Złoczewie, uczestniczyli w takiej lekcji z tradycją.  Pani Joanna pokazała dawne przedmioty użytkowe w domach i gospodarstwach oraz  opowiedziała o sposobach ich używania. Członkinie Klubu Seniora zademonstrowały  dzieciom sposób przędzenia wełny i pokazały wykonane z niej robótki ręczne. Wszystkie dzieci chętnie naśladowały panie w przygotowaniach do kiszenia kapusty. 

      Lekcja była bardzo ciekawa i na długo pozostanie w pamięci uczniów. Dziękujemy.

      Danuta Paluch 

    • Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
     • Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

     •   16 października obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października organizowany jest rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób.

          Również uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tej akcji i w godzinach 1200-1230 prowadzili pierwszą pomoc na fantomach doskonaląc swoje umiejętności, postawy, a także pokonywali swoje obawy, które nam wszystkim często towarzyszą podczas nieprzewidzianych sytuacji wymagających podjęcia natychmiastowej akcji ratunkowej.

         Udział szkoły w biciu rekordu to promowanie idei pierwszej pomocy w ramach realizacji programu WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Jesteśmy pewni, ze akcje taka jak ta utrwalą nawyki poprawnego udzielania pierwszej pomocy i być może pomogą kiedyś uratować to co najcenniejsze - ludzkie życie.      

    • Warsztaty hafciarskie
     • Warsztaty hafciarskie

     •    Dawniej kobiety umiejętność wyszywania wynosiły z domu. Poza tym dalsze nauki wszyscy uczniowie pobierali w szkołach w ramach zajęć praktycznych. Natomiast obecnie młodsze pokolenie częstokroć nie zaznaje przyjemności płynącej z malowania igłą i nitką. Dlatego też, 18 października 2018 roku klasa IIb i IIc uczestniczyła w warsztatach hafciarskich prowadzonych przez instruktorki MOK z Wielunia. Cztery panie uczyły dzieci wyszywania serwetek różnymi ściegami. Dzieci zapoznały się z pracą hafciarstwa ręcznego. Oglądały film instruktarzowy, poznały różnego typu materiały, igły, nici i inne akcesoria związane z wyszywaniem.

      Joanna Widera - Drab

    • „A my wszyscy ślubujemy być dobrymi Polakami”
     • „A my wszyscy ślubujemy być dobrymi Polakami”

     • Dnia 12 października 2018 r. dzieci z klas I przeżyły piękne i niezapomniane chwile. Odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia.  Każdy był pięknie ubrany i uśmiechał się mile.

      W szkole panował nastrój uroczysty, a rodzice z dumą patrzyli na swoje dzieci, że tak wyrosły. Pierwszoklasiści przed złożeniem ślubowania musieli przejść wiele prób, które pokonali zwycięsko. Po ślubowaniu uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom, a Rada Rodziców ufundowała wszystkim słodki upominek.

                  Uroczystość pierwszoklasistów była tym milsza, iż odbyła się w Dniu Edukacji Narodowej. Uczniowie starszych klas w wierszach, piosenkach i tańcu przekazali życzenia dla pracowników szkoły. Pani dyrektor Anna Szczepaniak podziękowała wszystkim za pracę i złożyła serdeczne życzenia.

      Danuta Paluch, Iwona Furmańczyk

    • Uwaga konkurs fotograficzny!
     • Uwaga konkurs fotograficzny!

     • „LAS – POSZUKIWANIE PIĘKNA PRZYRODY” to tematyka konkursu fotograficznego organizowanego przez Nadleśnictwo  Złoczew we współudziale Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz  Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.  

      Konkurs  polega na samodzielnym wykonaniu zdjęcia przedstawiającego walory krajobrazowe,  przedstawicieli roślin i zwierząt występujących  na terenie Nadleśnictwa Złoczew. Zdjęcia wykonujemy w rozdzielczości nie mniejszej niż 3000 pikseli.  Zabronione jest stosownie fotomontaży i zwiększanie rozdzielczości.  Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 2 zdjęcia.  Zdjęcia wgrywamy na płytę, którą należy opatrzyć imieniem i nazwiskiem autora (nazwa pliku) oraz opisem miejsca wykonania (miejscowość).

      Uczniowie naszej szkoły będą oceniani w dwóch kategoriach wiekowych:

      1. Klasy I – IV
      2. Klasy V – VIII oraz klasy gimnazjalne

      Prace konkursowe można jeszcze przynosić  do p. Doroty Walczak (sala 35) do dnia 15 października wraz z dołączonym oświadczeniem (w załączniku wraz ze szczegółowym regulaminem - do pobrania załacznik nr 1 - strona 3 i 4)

    • Poznajemy pracę grafika, drukarza i introligatora
     • Poznajemy pracę grafika, drukarza i introligatora

     • … jednym słowem wizyta w KSIĘGARNI I HURTOWNI TANIEJ KSIĄŻKI W ŻYCHLINIE  ORAZ DRUKARNI DZIEŁOWEJ W KONINIE

         W ramach realizacji NPRC Priorytet 3, 1 października 2018r. klasy II b i II c wraz o opiekunami wzięły udział w wycieczce do Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Żychlinie oraz Konińskiej Drukarni Dziełowej w Koninie.

      Więcej informacji w zakładce:

       Biblioteka/Z życia biblioteki

       

    • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

     • Czytanie rozwija rozum młodzieży,
      odmładza charakter starca,
      uszlachetnia w chwilach pomyślności,
      daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach losu.

          29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Dzień ten został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, obchodziliśmy go również w naszej szkole.

         W naszej szkole został on przeprowadzony w dniu 28 września 2018 r. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie  naszych uczniów do czytania książek i czasopism. Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

         W tym dniu na pierwszej godzinie lekcyjnej nauczyciele klas I, II i III czytali uczniom na głos książkę pt.: „Przygody Gangu Słodziaków”, do której następnie uczniowie wykonali ilustracje. Natomiast uczniowie klas starszych czytali przez ok. 10 minut fragmenty lektur oraz nowych, ciekawych książek, zakupionych z projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. 

         Cel został zrealizowany. Uczniowie coraz częściej pytają i sięgają po nowe tytuły książek.

      opr. Małgorzata Ciupek

    • Sprzątanie Świata 2018
     • Sprzątanie Świata 2018

     •    W dniu 26 września klasy VI i VII uczestniczyły w akcji Sprzątanie Świata 2018 na terenie leśnictwa Pyszków. Szkolnym organizatorem i koordynatorem akcji była pani Alina Serwiak.

        Lasy pokrywają 28 % powierzchni państwa. Są one nie tylko ostoją tysięcy gatunków roślin i zwierząt, ale szczególnie w obecnych czasach mogą skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Las wymaga zatem troski ze strony nas wszystkich, gdyż wszyscy korzystamy z jego dobrodziejstw. Leśnicy sami nie poradzą sobie z tym problemem. Musimy wszyscy dbać o las i chronić go.

         Środowisko leśne „przyciąga" społeczeństwo swoimi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi, zdrowym, czystym powietrzem, a także odmienną niż w głośnych miastach atmosferą. Od lat zwiększa się więc nasilenie ruchu turystycznego. Te czynniki decydują o rozmieszczeniu śmieci i ich wielkości. Duże dzikie wysypiska można spotkać na skrajach lasów. W naturalnych zagłębieniach wśród pól i łąk, na turystycznych szlakach i leśnych drogach znajdują się również pozostawione śmieci.

         Celem akcji Sprzątanie Świata jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Takie akcje jak ta są również bardzo potrzebne, nie tylko dla pokazania nam  odpowiedniej postawy, ale przede wszystkim dla ratowania naszego środowiska. Nawet nasza akcja zapewne przyczyniła się do uratowania niejednego gatunku roślin czy zwierząt, któremu groziła zagłada. Możemy zahamować a nawet cofnąć wymieranie lasów, bowiem przyroda w tych miejscach będzie mogła się odrodzić.

         Akcja Sprzątanie Świata została zorganizowana we współpracy z Nadleśnictwem Złoczew. Połączona została również ze zbiórką żołędzi na karmę dla zwierząt w czasie zimy.

         Ten pracowity dzień zakończył się wspólnym ogniskiem uczniów i wychowawców.