• Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
     • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     •  Konstytucja 3 Maja, od uchwalenia której minęło 230 lat, była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Każdego roku nasi uczniowie uczestniczą w apelu szkolnym, przygotowują inscenizacje, montaż słowno – muzyczny. W tym roku to działanie jest niemożliwe ze względu na epidemię koronawirusa, ale mimo wszystko pamiętajmy o tej ważnej rocznicy.

      Uczniowie  z klasy IV c oraz klas VI pod kierunkiem pani Anety Jamrozy, Renaty Andrych i Anny Lis  przygotowali prezentacje, w których starali się przybliżyć  najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tego okresu w dziejach.

      Zapraszamy do oglądania. 

      Padlet - klasa IV c - Kliknij w link TUTAJ 

    • Jestem wolny od nałogów
     • Jestem wolny od nałogów

     • W czwartek i piątek w naszej szkole odbędą się zajęcia online dla uczniów klas IV – VIII na temat „Jestem wolny od nałogów”. Zajęcia poprowadzą: p. pedagog Aneta Pabiniak i p. psycholog Anna Słaba. Uczniowie dowiedzą się od czego można się uzależnić i jak uzależnienie wpływa na nasze życie.

      Celem organizatorów zajęć jest podejmowanie działań zmniejszających ryzyko uzależniania się dzieci młodzieży od różnorodnych nałogów. 

      Szczegółowy harmonogram zajęć dla poszczególnych klas uczniowie otrzymają poprzez Librusa. Po zajęciach uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursie o takim samym tytule.

      Więcej szczegółów wkrótce. Zapraszamy!

    • Dzień Ziemi w naszej szkole
     • Dzień Ziemi w naszej szkole

     • 22. kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi – w tym roku pod hasłem  „Przywrócić naszą Ziemię”.

      Jest to ważny dzień w roku, a także okazja do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania problemów, które wiążą  się ze zmianą klimatu.

      W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień wirtualnie. W ramach obchodów uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w quizie ekologicznym. Była to  dobra zabawa połączona ze zdobywaniem  wiedzy. 

      Każdy mógł też wykonać prezentację multimedialną na wskazany temat:

      Klasy IV: Jakie możliwości daje nieskoszony trawnik?

      Klasa V: Jak oszczędzać wodę i energię elektryczną?

      Klasy VI: Dbam o naszą planetę - jestem eko.

      Klasy VII: Zagrożenia dla planety - jak niszczymy Ziemię?

      Klasy VIII: Ekologiczny styl życia - każdy może być eko.

      Klasy VII przygotowywały również krzyżówki o ochronie środowiska przyrodniczego Ziemi.

      Jesteśmy mieszkańcami Ziemi i powinniśmy czuć się odpowiedzialni za jej stan!

      Organizatorami akcji były panie: Agnieszka Lis, Elżbieta Szwagrzak, Urszula Caban i Barbara Guziak.

       

    • Wybierzmy razem "Złotą dwudziestkę"
     • Wybierzmy razem "Złotą dwudziestkę"

     • Wydawnictwo Literatura wspiera działania biblioteki szkolnej wesprzyjmy również Wydawnictwo i zagłosujmy na książki tego wydawnictwa w plebiscycie Złota Dwudziestka z okazji 20 - lecia kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. 

      Zapraszamy do udziału w Plebiscycie „Złota Dwudziestka” z okazji 20-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom. Wybierzmy wspólnie 20 książek ze Złotej Listy, które lubimy najbardziej! Każdy Uczestnik Plebiscytu może wskazać 20 tytułów spośród nominowanych przez Kapitułę ZL 60 książek polskich autorów, wydanych od 2001 roku (to wtedy ruszyła kampania). „Złotą Dwudziestkę” poznamy 10 maja br., a wielu twórców zwycięskich książek spotkamy podczas XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (26.05 – 1.06) pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”. Plebiscytowi towarzyszy Konkurs. Zapraszamy!  

      Głosowanie trwa do 3 maja br.! 

      ------> Kliknij, aby zagłosować 

      htt p://www.calapolskaczytadzieciom.pl/plebiscyt 

      Beata Paluch

    • KONKURS PRZECIWWIRUSOWY: ZASŁOŃ SIĘ KSIĄŻKĄ
     • KONKURS PRZECIWWIRUSOWY: ZASŁOŃ SIĘ KSIĄŻKĄ

     • PRZYŁĄCZ SIĘ DO ZABAWY Z KSIĄŻKĄ

      Wszystkich uczniów zapraszam do udziału w międzygminnym KONKURSIE PRZECIWWIRUSOWYM: ZASŁOŃ SIĘ KSIĄŻKĄ, którego jesteśmy organizatorem.

      Przedmiotem konkursu jest wykonanie zdjęcia metodą Sleeveface z okładką książki. Zdjęcie musi przedstawiać osobę z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Ważne jest, aby idealnie dobrać strój, przyjąć odpowiednią pozę, tak, aby powstało złudzenie jedności modela z graficznym motywem książki. W wyniku czego powstanie kreatywne i zabawne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce.

      Konkurs trwa od 20 kwietnia 2021 r. do 12 maja 2021 r. Regulamin i formularz zgłoszeniowy wysłany przez Librusa i na WWW szkoły.

                                                                 

                                                   Zapraszam do wspólnej zabawy

                                                        Beata Paluch

    • Czas wiosenny w 1 a
     • Czas wiosenny w 1 a

     • Pierwszoklasiści  wraz z wychowawczynią p. Joanną Widera-Drab przygotowali prezentację pt. „Czas wiosenny w klasie 1A”.

      Zachęcamy wszystkich do oglądania! Tym razem chcemy się pochwalić czym zajmowaliśmy się w marcu, gdy uczyliśmy się częściowo w szkole, a częściowo  przez komputer. 

    • Wiem, co jem.
     • Wiem, co jem.

     • Kontynuując działania związane z promocją zdrowia zapraszam Was do kolejnego zdania, które dotyczy obszaru - Wiem, co jem.

      W oparciu o posiadaną wiedzę i dostępne w różnych źródłach informacje przygotujcie projekt w którym zaproponujecie smaczną i zdrową kolację. Wypiszcie w nim z jakich potraw składa się ten posiłek, a następnie dodajcie informację, w  której odpowiecie na pytanie, dlaczego jest on zdrowy (pamiętajcie o kaloriach)?

      Nie zapomnijcie również o dołączeniu jego zdjęcia lub wykonanego samodzielnie rysunku.

      Wszystkich uczniów zapraszamy do udziału, a gotowe prace (które będą oceniane w formie dodatkowych punktów z zachowania) proszę przesyłać w terminie od 16 do 22 IV 2021r. na adres: sp.zloczew.it@gmail.com

      Kolejne zadanie już za tydzień!

      Anna Szczepaniak

    • Ruch to zdrowie.
     • Ruch to zdrowie.

     • W ubiegłym tygodniu w naszej szkole rozpoczęliśmy szkolny Miesiąc Zdrowia od promocji aktywności fizycznej. Ogłosiliśmy Wam akcję, której celem jest było zareklamowanie różnego rodzaju zajęć sportowych i pokazanie Waszych sposobów utrzymania dobrej kondycji fizycznej w czasie pandemii.

      Nadesłaliście sporo ciekawych prac, na których zaprezentowaliście swoją kreatywność. Poniżej zamieszczamy naszym zdaniem najciekawsze. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Oczywiście każdy, kto wysłał do nas film lub zdjęcie, otrzyma pochwałę. 

      Zespół ds. Programu Wychowawczo - Profilaktycznego

    • Powtórka przed egzaminem z Eduelo
     • Powtórka przed egzaminem z Eduelo

     • Niebanalny sposób na powtórkę materiału z języka polskiego dla uczniów klas ósmych!

      Na portalu eduelo znajdziecie quizy, które możecie rozwiązać samodzielnie lub w trybie Zagraj z klasą.

      Quizy ułożone są według motywów takich jak: władza, miłość, przemiana, podróż, wina i kara, ojczyzna, przyroda, konflikt.

      Znajdziecie tam pytania z lektur, gramatyki, różnych form wypowiedzi, a także ortografii.

      Taka przekrojowa powtórka to świetny pomysł na przygotowanie do egzaminu.

      Sprawdźcie!

    • Zawody przyszłości
     • Zawody przyszłości

     • Bardzo często można obecnie usłyszeć o doradztwie zawodowym. Taki przedmiot realizowany jest również jako obowiązkowy już od szkoły podstawowej, ale czy wiemy, o jaką wiedzę możemy się dzięki niemu wzbogacić i jak ją wykorzystać?

      Każde człowiek już od najmłodszych lat ma swoje marzenia związane z zawodem, jaki kiedyś chciałby wykonywać. Do niedawna najczęściej udzielaną odpowiedzią na pytanie: „Kim chciałbyś kiedyś zostać?” wśród chłopców było: policjantem, strażakiem, kierowcą, a dziewczynki marzyły o zawodzie piosenkarki, modelki czy lekarki.

      Dziś sytuacja na rynku pracy ulega bardzo dynamicznym zmianom. Wielu z Was z pewnością miałoby kłopot z udzieleniem odpowiedzi na pytanie, kim jest zecer, rymarz czy snycerz (oczywiście bez zaglądania do „wujka Google”). Wiele zawodów wykonywanych dawniej obecnie zanika, a w ich miejsce pojawiają się nowe, związane najczęściej z rozwojem technologii. Coraz częściej okazuje się również, że koniecznością staje się zmiana zawodu, a szanse na przepracowanie całego życia w jednym zawodzie są coraz mniejsze. Dlatego warto szukać własnych ścieżek rozwoju, które pomogą nam w znalezieniu pracy, która nie tylko będzie naszym finansowym źródłem utrzymania, ale również miejscem, w którym będziemy się czuli spełnieni i do którego z zaangażowaniem będziemy wracać każdego kolejnego dnia.

      Warto więc, przed podjęciem decyzji o wyborze zawodu, zastanowić się i określić, jakie macie zdolności, zainteresowania oraz słabe i mocne strony. Kolejnym krokiem powinna być natomiast analiza rynku pracy, czyli sprawdzenie, jakie zawody powstają, a w jakich zatrudnienie zostaje ograniczone.

      Według badań przeprowadzonych w ramach „Barometru Zawodowego” w 2017 roku, najwięcej specjalistów brakowało w budownictwie, przemyśle, gastronomii, służbie zdrowia i usługach medycznych oraz transporcie. Do najpotrzebniejszych zawodów należał również: kierowca samochodu ciężarowego, spawacz, pielęgniarka, księgowy, krawiec, kierowca autobusu, kucharz czy też fryzjer.

      Można zastanawiać się jednak, czy tak samo będzie za kilka lat, czy potrzeby się nie zmienią?

      Zgodnie z opracowaniami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w 2021 roku najbardziej poszukiwani będą pracownicy na rynku informatycznym i telekomunikacyjnym, a także osoby, których praca związana jest z biotechnologią, energetyką oraz nanotechnologią.

      Trudno jednak przewidzieć, jakie zmiany zajdą na rynku pracy w kolejnych latach, ale prowadzone przez różne instytucje sondaże wskazują, że wśród najbardziej oczekiwanych zawodów znajdą się:

      1. Specjalista z branży IT

      Wśród tej grupy zawodowej wyróżnić można: programistów, architektów IT, a także pracowników tworzących aplikacje i gry komputerowe, a także inne osoby zajmujące się rozwojem sztucznej inteligencji czy planowaniem wirtualnej rzeczywistości.

      2. Biotechnolog

      Osoby wykonujące ten zawód opracowują technologie, dzięki którym wykorzystuje się substancje organiczne w różnych gałęziach przemysłu.

      3. Logistyk

      Specjaliści z tej dziedziny są odpowiedzialni za planowanie i nadzór nad procesem produkcyjnym, transportem i dystrybucją towarów. Zatrudnienie znajdują w transporcie, budownictwie, motoryzacji, elektronice, energetyce i innych dziedzinach.

      4. Inżynier elektrotechnologii

      Specjaliści wykwalifikowani w tej dziedzinie zajmują się m.in. elektrotechniką, elektroniką, inżynierią telekomunikacyjną czy komputerową.

      5. Lekarz / Pracownik usług medycznych

      Wśród kadry lekarskiej coraz częściej brakuje chirurgów medycyny estetycznej, fizjoterapeutów, psychoterapeutów, ale także pielęgniarek i pracowników związanych z usługami medycznymi. Dodatkowo obecna sytuacja wywołana pandemią pokazuje, że zmiany dotyczące rynku pracy zachodzą nieustannie, czego przykładem może być obecny brak tele-chirurgów czy opiekunów osób starszych.

      6. Trener / Dietetyk

      Zmiany wynikające z innego trybu życia i położenie nacisku na uprawianie sportów, a także zdrowy styl życia sprawiają, że coraz więcej pracy mają trenerzy personalni i dietetycy, a także trenerzy dla osób starszych.

      7. Specjalista ds. finansowych / Doradca ds. finansów osobistych

      Zmieniające się warunki ekonomiczne powodują, że poszukiwani są doradcy finansowi różnych specjalności, np. zajmujący się doradztwem emerytalnym, inwestycyjnym, podatkowym czy ubezpieczeniowym.

      8. Analityk big data / Data scientist

      Osoby te są odpowiedzialne za analizę i segregowanie danych gromadzonych przez firmy oraz wydawanie na ich podstawie decyzji i opracowywanie nowych rozwiązań.

      9. Grafik komputerowy

      Ich zadanie polega na projektowaniu znaków firmowych, stron internetowych, oprawy graficznej książek, reklam i innych publikacji.

      10. Pracownik naukowy

      Zawodem przyszłości może stać się również pracownik naukowy, szczególnie w zakresie takich dziedzin jak matematyka, chemia, fizyka czy też inżynieria.​​​​​​​

      Jak pandemia zmieniła nasze życie i zapotrzebowanie na rynku pracy?

      Dotychczas przeprowadzone badania wskazują, że wiele nowych zawodów zyskuje na znaczeniu w obecnej sytuacji, kiedy ze względu na panującą pandemię działalność wielu dziedzin przeniosła się do świata cyfrowego i doskonale się w nim sprawdza. Do zawodów takich należą:

      • zawody związane z przetwarzaniem danych, sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym,

      • zawody opierające się na przekazywaniu treści innym użytkownikom Internetu, tacy jak: youtuberzy, strimerzy, instragramerzy,

      • eksperci z szeroko rozumianej branży IT, np.: ekspert ds. e-commers, digital manager czy specjalista business intelligence,

      • sprzedawcy internetowi,

      • zatrudnieni w działach marketingu i reklam, zwłaszcza tych prowadzonych online,

      • i inni

      Świat dający nowe możliwości zawodowe możemy też poznać korzystając z wiadomości zamieszczonych na portalu mapa karier – https://mapakarier.org/paths,

      do czego gorąco zachęcam, bo już dziś warto brać swoją przyszłość w swoje ręce.

      Pozdrawiam,

      Anna Szczepaniak

    • Nagroda Publiczności
     • Nagroda Publiczności

     • Dzisiaj zwycięzca głosowania publiczności w konkursie "Ja Ciebie, a Ty mnie - chrońmy się", Kacper Krzywański otrzymał swoją nagrodę. Była to pizza ufundowana przez Radę Rodziców. Nagroda została dostarczona wraz z życzeniami Kacprowi do domu. Mamy nadzieję, że ten smaczny prezent sprawił chłopcu przyjemność. :-)

      Autorzy 10 najlepszych zdjęć swoje słodkie upominki od Rady Rodziców odbiorą w sekretariacie szkoły. Ze względu na panujące obostrzenia, wyślemy wkrótce zawiadomienie o terminie ich odbioru poprzez Librusa.  

    • Światowy Dzień Czekolady
     • Światowy Dzień Czekolady

     • Kiedy jest Światowy Dzień Czekolady?

      Święto to obchodzone jest aż kilka razy w roku. Światowy Dzień Czekolady przypada 7 lipca, jednak okazję do celebrowania mamy jeszcze 10 stycznia (Dzień Czekolady Gorzkiej), 28 lipca (Dzień Czekolady Mlecznej), 22 września (Dzień Czekolady Białej) oraz 7 czerwca (Dzień Lodów Czekoladowych). W Polsce Dzień Czekolady obchodzimy 12 kwietnia.

      Skąd pochodzi czekolada?

      Czekolada pojawiła się w Europie na początku XVI w., jako pierwsi zaś pili ją Majowie i Aztekowie. Starożytni Majowie używali ziaren kakaowca jako środka płatniczego, sam napój był zaś przeznaczony tylko dla królów. Dziś rozkosze jedzenia czekolady mogą docenić wszyscy                                i mimo że czekolada jest produktem wysokokalorycznym, jej jedzenie ma wiele zalet.

      Po ilu kostkach czekolady się uśmiechniesz?

      To, że po zjedzeniu czekolady czujemy się dobrze i mamy ochotę się uśmiechać, jest zasługą fenylotylaminy, która uaktywnia hormony szczęścia, czyli endorfiny. Z tego powodu polecana jest jako środek antydepresyjny. Najzdrowsza jest gorzka czekolada, o dużej zawartości kakao i małej zawartości cukru. W składzie mineralnym kakao figuruje magnez, chrom, żelazo, cynk, potas, jest też źródłem witamin B, A i E. Jakby tego było mało, czekolada ma dobry wpływ na serce dzięki bogactwu antyutleniaczy i polifenoli. 

       

      Gdzie produkuje się najlepszą czekoladę na świecie?

      O miano najlepszych czekolad na świecie rywalizują czekolady belgijskie i szwajcarskie. Obydwa kraje mają niezwykle bogatą tradycję wyrobu czekolady. W Belgii znajduje się ok. 2000 sklepów z czekoladą  i 12 fabryk tej słodkości. W Polsce dostępne są belgijskie marki, takie jak Mount Blanc czy Magnetic. W Szwajcarii spożywa się najwięcej czekolady, statystyczny mieszkaniec zjada jej 12 kg rocznie.

       

      Ile czekolady można jeść?

      Lekarze radzą, żeby dzienne spożycie czekolady nie przekraczało trzech kostek, jednak w Dzień Czekolady można bez wyrzutów sumienia zjeść jej trochę więcej.

      W bibliotece znajduje się parę książek związanych z czekoladą. Polecam.

                                                                                                                             Opracowała: Małgorzata Ciupek

    • Szkolny Miesiąc Zdrowia
     • Szkolny Miesiąc Zdrowia

     • 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Celem tego święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

      Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powstania w 1948 roku Światowej Organizacji Zdrowia. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem. Celem obchodów święta jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństw na świecie. WHO organizuje międzynarodowe, regionalne i lokalne wydarzenia związanym z konkretnym tematem. Wśród dotychczasowych haseł były m. in.: „Zdrowie psychiczne: Nie odrzucaj, spróbuj pomóc”, „Bezpieczeństwo na drodze to nie przypadek”, „Chrońmy zdrowie przed wpływem zmian klimatycznych”, „Bezpieczeństwo żywności”, „Depresja : Porozmawiajmy”.

      Pandemia COVID-19 pokazała, że w świecie występuje wiele nierówności dotyczących zdrowia. Niektórzy ludzie są w stanie żyć zdrowiej i mają lepszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni - tylko dlatego, że urodzili się, żyją, pracują i starzeją w różnych częściach świata.

      Dlatego hasło tegorocznego światowego dnia zdrowia „Budujemy bardziej sprawiedliwy i zdrowszy świat” ma zwrócić uwagę na te niesprawiedliwości. Światowa Organizacja Zdrowia wzywa liderów do zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, kiedy i gdzie ich potrzebują.

      W naszej szkole właśnie w kwietniu chcemy zwrócić Waszą szczególną uwagę na propagowanie zdrowego, aktywnego  i odpowiedzialnego stylu życia. Rozpoczynamy Szkolny Miesiąc Zdrowia w trzech obszarach tematycznych:

      - Ruch to zdrowie.

      - Wiem, co jem.

      - Jestem wolny od nałogów.

      Zapraszamy Was do udziału w naszej akcji. W dniach 8 – 15 kwietnia promujemy wszelkie formy ruchu – zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Czas pandemii znacznie ograniczył naszą aktywność, dlatego proponujemy Wam zrobienie np. kolażu, filmiku ze zdjęć, komiksu, krótkiego kilkusekundowego nagrania video, który pokaże, że promujecie sport jako świetną formę rozrywki i dbałości o zdrowie organizmu.  Najlepsze prace opublikujemy na stronie szkoły i na facebooku, a ich autorzy otrzymają punkty z zachowania.

      Prace prosimy przysyłać do 15 kwietnia na adres: spzloczew.it@gmail.com

      Poniżej publikujemy komiks przygotowany przez Waszych kolegów z klasy 4 c – Szymona i Dominika Pilarskich, który jest doskonałą reklamą Szkolnego Miesiąca Zdrowia i zapowiedzią zagadnień, które poruszymy w naszej akcji.

      Zespół ds. Programu Wychowawczo – Profilaktycznego Szkoły