• #Codeweek w naszej szkole
     • #Codeweek w naszej szkole

     •  

      #CodeWeek, czyli Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa organizują wydarzenia związane z programowaniem i konkurują w liczbie zorganizowanych w danym kraju wydarzeń. Akcja odbywa się na terenie całej Europy,  w tym roku  w dniach 9 - 24 października, i skierowana jest do  wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub dopiero chcą z nim rozpocząć swoją przygodę. Polska świetnie sobie radzi w tym wyścigu – dwa lata temu zajęliśmy drugie miejsce, w ubiegłym roku – pierwsze.

      Tydzień Kodowania w naszej szkole to akcja, która stała się coroczną tradycją. W tym roku odbędzie się po raz piąty. Uczniowie klas IV - VIII wezmą udział w zajęciach z przeglądarkowymi programami do nauki programowania, które poznali na zajęciach. Akcja odbywać będzie się na lekcjach informatyki w dniach 18 - 22 października.

      Klasy I - III na swoich lekcjach informatyki w tym samym tygodniu również zmierzą się z zadaniami z kodowania.

      Będzie to doskonała okazja do rozwijania pasji informatycznych i doskonalenia umiejętności.

      Dorota Walczak

    • Poznajemy pracę na polu
     • Poznajemy pracę na polu

     • 15 września klasy 2a i 1a wraz z wychowawczyniami Joanną Widera-Drab i Bogusławą Centkowską wyjechały do gospodarstwa rolnego do Emilianowa. Uczniowie uczestniczyli w wykopkach ziemniaków i w zbiorach kukurydzy. Obejrzeli zwierzęta hodowane na wsi, uczestniczyli w lekcji nt. produkcji mleka. Zwiedzali magazyny ze zbożem i z sianem. Mieli możliwość pojeździć traktorami i z bliska zobaczyć kombajn.

      Dziękujemy Państwu Kałużom za ciepłe przyjęcie uczniów i możliwość poznania ciężkiej pracy ludzi mieszkających na wsi.

       

    • Sprzątanie Świata
     • Sprzątanie Świata

     • Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

      W dniach 20 i 21  września 2021 r. uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji „Sprzątania Świata”. Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

      Opiekunowie dziękują wszystkim za zaangażowanie. 

      Organizatorzy:

      Anna Wzgarda-Karnkowska

      Krzysztof Pędziwiatr

      Dawid Przezak

    • Obchody pod Mogiłą Powstańców w Pyszkowie
     • Obchody pod Mogiłą Powstańców w Pyszkowie

     • W dniu 12 września pod Mogiłą Powstańców w Pyszkowie odbyły się, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Złoczewa z pomocą Nadleśnictwa Złoczew, uroczystości upamiętniające rodaków walczących o niepodległość w powstaniu styczniowym.

      Uroczystość rozpoczęła się Mszą polową na leśnej polanie pod Mogiłą. Następnie samorządowcy z gmin: Burzenin, Brzeźnio i Złoczew oraz delegacje szkół, lokalnych instytucji, sieradzcy harcerze i zaproszeni goście złożyli wiązanki i zapalili znicze w hołdzie poległym. Powiat Sieradzki reprezentowany był przez Starostę Sieradzkiego oraz Przewodniczącą Rady Powiatu Sieradzkiego.

      Odbyła się również część artystyczna - uczniowie okolicznych szkół oraz chór z Sieradza wykonali pieśni patriotyczne nawiązujące do okresu walki Polaków o niepodległość.

      W uroczystości wzięła udział również delegacja naszej szkoły reprezentowana przez p. dyrektor Annę Jagieła i p. wicedyrektor Jadwigę Matusiak oraz przedstawicieli uczniów i opiekunów Samorządu Uczniowskiego.

    • Wioletta Piasecka w naszej szkole...
     • Wioletta Piasecka w naszej szkole...

     • 10 września po raz kolejny gościliśmy Wiolettę Piasecką w naszej szkole - autorkę książek dla dzieci i dorosłych. Pisarka opowiadała o swoich książkach i ich bohaterach. Nie zabrakło teatrzyku pluszakowego. Pod koniec spotkania autorka wyczerpująco odpowiadała na wszystkie zadawane przez dzieci pytania i podpisywała swoje książki, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

      Ciekawy program spotkania i aktywny udział dzieci zapewnił uczestnikom wspaniałą literacką zabawę. 

      opr. i zdj.Beata Paluch

    • Kapsuła Czasu
     • Kapsuła Czasu

     • 10 września odnaleziono zakopaną w latach 70. ubiegłego wieku przy naszej szkole KAPSUŁĘ CZASU. Inspiracją do poszukiwań były przygotowania do zbliżających się obchodów 50–lecia szkoły. Kapsuła była zakopana na głębokości około 1.4 m, a do  prac poszukiwawczych użyto małej koparki.

      Okazał się nią metalowy garnek, w którym  znajdowały się przedmioty codziennego użytku, przybory szkolne, listy „Do przyjaciół z przyszłości”, kartki z pozdrowieniami, czasopisma i prace plastyczne uczniów z pierwszej połowy lat 70-ych. Niestety nie przetrwały listy i życzenia, ponieważ były pisane 'wiecznym piórem' - atrament został zmyty przez wodę, która gromadziła się w garnku.

      Kapsułę przygotowano na zajęciach koła geograficznego z panią Aliną Kaczmarek, a w jej lokalizacji pomogły wspomnienia ówczesnych uczniów, uczestników koła: Mariusza Dobieckiego, Tomasza Bartosika, Jacka Wojnarowskiego, Aldony Hetman Steenfat, Marka Zwierzaka. Duże znaczenie miało życzliwe wsparcie uczniów, dyrekcji szkoły, władz lokalnych, mieszkańców i użytkowników szkolnego facebooka.

      Na obchody 50-lecia szkoły przygotowujemy nową Kapsułę Czasu. Czekamy na propozycje jej zawartości. Samorząd Uczniowski przygotuje ankietę, w której zapyta o pomysły.  Zapraszamy!

      Zdjęcia: Koło fotograficzne (Izabela Ługowska)

    • Festyn dla dzieci
     • Festyn dla dzieci

     • W dniu 17 września zapraszamy uczniów na festyn z okazji Dnia Dziecka.

      Atrakcje dla dzieci odbędą się wg nastepującego harmonogramu:

      10:00 - 11:30 - klasy I - III

      11:00 - 12:30 - klasy IV

      12:00 - 13:30 - klasy V - VIII

      W pozostałych godzinach lekcje odbywają się wg planu.

      Jest to dzień bez ocen. 

    • Dowozy uczniów z miejscowości Potok
     • Dowozy uczniów z miejscowości Potok

     • Uruchamiamy dowóz i odwóz szkolny dla uczniów z Potoka.

      Dowóz rano:

      Złoczew - 6:45, Potok - 6:55, Złoczew - 7:05

      Odwóz po południu:

      poniedziałek: Złoczew - 16:00, Potok - 16:10

      wtorek: Złoczew - 16:10, Potok 16:20

      środa: Złoczew - 16:10, Potok 16:20

      czwartek: Złoczew - 16:10, Potok 16:20

      piątek: Złoczew - 15:40, Potok 15:50

    • Kampania informacyjna na temat szczepień
     • Kampania informacyjna na temat szczepień

     • Kampania informacyjna #SzczepimySię ma uświadamiać, informować i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat szczepionki. 

      W pierwszym tygodniu nauki w szkole odbyły się zebrania informacyjne w sprawie szczepień z rodzicami uczniów. Do 10 września zainteresowani rodzice przekazują deklarację zawierającą zgodę na szczepienie dziecka.

      Szczegółowy harmonogram szczepień zostanie podany po uzyskaniu informacji o liczbie chętnych. Deklaracja zgody i  kwestionariusz dostępne są w szkole, u wychowawcy. 

      Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi szczepień przygotowanymi na podstawie materiałów edukacyjnych Ministerstwa Edukacji i Nauki :

      Historia szczepień to dzieje jednego z największych sukcesów medycyny. Dzięki szczepieniom całkowicie wykorzeniono bowiem jedną z najcięższych chorób zakaźnych, jaką była ospa prawdziwa. Historia szczepień sięga starożytności. Historycy szacują, że 90% rdzennej populacji obu Ameryk zmarło z powodu ospy prawdziwej zawleczonej tam przez europejskich odkrywców. Ocenia się, że jeszcze w XX wieku na ospę prawdziwą zmarło 300 mln osób. Pierwsze udokumentowane wzmianki o nich pochodzą z I w. n. e. z Chin oraz Indii, gdzie próbowano zabezpieczyć się przed wirusem ospy prawdziwej, pobierając wysuszone krosty ospowe od osób, którym udało się przeżyć. Osoby zdrowe wdychały do nosa za pomocą rurki proszek z takich krost, a płyn z pęcherzyków ospowych po wysuszeniu wcierano w delikatnie skaleczone ramię. Taki sposób ochrony nazywano wariolizacją. Stanowiła ona pierwowzór współczesnych szczepionek. Pierwsze próby wariolizacji cechowały się 2–3-procentową śmiertelnością. Jednak w kontekście śmiertelności samej ospy prawdziwej – osiągającej poziom 30% – ludzie decydowali się na wariolizację, ponieważ ryzyko związane z tym zabiegiem było znacznie mniejsze niż w przypadku przechorowania ospy prawdziwej.

      Podsumowanie:

      • Minęło 225 lat od pierwszego szczepienia.

      • Dzięki szczepieniom na świecie nie ma już najstraszniejszej plagi ludzkości, jaką była ospa prawdziwa.

      • Zainicjowany przez WHO w 1959 r., a zintensyfikowany w 1967 r. program zwalczania ospy prawdziwej przez szczepienia doprowadził do całkowitej eradykacji (usunięcia choroby i wirusa ospy prawdziwej z powierzchni ziemi).

      • Szczepienia przeciw ospie prawdziwej wykonywano przez naniesienie szczepionki na ramię, a następnie wykonanie nakłucia igłą lub skaryfikatorem. Po szczepieniu często pozostawał ślad.

      • W Polsce szczepiono przeciw ospie prawdziwej w ramach szczepień obowiązkowych do 1979 r.

      • 8 maja 1980 r. WHO ogłosiła, że świat jest wolny od ospy prawdziwej

      Lekarze i epidemiolodzy od dziesiątków lat pracują nad całkowitym wyeliminowaniem zachorowań na kolejne choroby zakaźne. Kandydatami do eliminacji są w pierwszym rzędzie poliomyelitis, odra i różyczka. Ponadto gremia naukowców pracują nad utrzymaniem pod kontrolą – dzięki szczepieniom – wielu innych groźnych chorób, takich jak: krztusiec, błonica, świnka, zakażenie pałeczką hemofilną typu b (Hib), wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka (HPV), który jest przyczyną raka szyjki macicy oraz innych nowotworów, a przeciw któremu istnieje już skuteczna szczepionka. Szczepienia chronią nie tylko ludzi, ale są również szeroko stosowane do zwalczania wielu chorób zakaźnych zwierząt.

      Szczepionka to preparat biologiczny złożony z całego wirusa czy całej bakterii lub z ich fragmentów, które nie mają możliwości wywoływania choroby zakaźnej.

      W założeniu szczepionka imituje naturalną infekcję, prowadzi do wytworzenia odporności analogicznej do tej, którą uzyskuje organizm w czasie naturalnego kontaktu z patogenem. Szczepionka pobudza naturalną reakcję układu odpornościowego i „uczy” organizm, jak uniknąć choroby przy kolejnym kontakcie z danym wirusem lub bakterią, tworząc „pamięć” organizmu dla danej choroby, a jednocześnie nie wywołując jej. Po podaniu szczepionki układ odpornościowy człowieka rozpoznaje antygeny jako obce cząstki. W ten sposób aktywowane są komórki układu odpornościowego, tak by zabijały chorobotwórcze wirusy lub bakterie i wytwarzały ciała skierowane przeciwko nim. 

      Podsumowanie:

      1. Po podaniu szczepionki organizm reaguje tak, jakby został zakażony drobnoustrojem chorobotwórczym, ale u zaszczepionego nie dochodzi do wystąpienia objawów choroby. Dzięki temu szczepienie to swego rodzaju „trening odporności”.

      2. Szczepienie umożliwia kontakt z antygenami, a układ odpornościowy rozpoznaje składniki szczepionki jako infekcję – zaczyna wytwarzać przeciwciała i komórki odpornościowe.

      3. To zdarzenie pozostaje w pamięci immunologicznej organizmu.

      4. W rezultacie organizm jest w stanie po pewnym czasie od zaszczepienia rozpoznać prawdziwe drobnoustroje (bakterie lub wirusy) atakujące człowieka i szybko podjąć obronę przed nimi. Dzięki temu osoba szczepiona nabywa w sposób kontrolowany odporności przeciw konkretnym drobnoustrojom, unikając ryzyka powikłań i zagrożenia z ich strony.

      Więcej informacji: • Jak działają szczepionki? – materiał na Europejskim Portalu Informacji o Szczepieniach – https://vaccination-info.eu/pl/informacje-o-szczepionkach/jak-dzialaja-szczepionki

    • Wywiadówka w dniu 7 września 2021 r. (wtorek)
     • Wywiadówka w dniu 7 września 2021 r. (wtorek)

     •  

       

      Godzina 17.00 – spotkanie ogólne w sali gimnastycznej, a następnie w klasach

      1a wych. Bogusława Centkowska – sala 27

       1b wych. Barbara Grabczak – sala 25

      1c wych. Iwona Furmańczyk - sala 39

      2a wych. Joanna Widera - Drab – sala 26

      2b wych. Elżbieta Laskowska - sala 40

      3a wych. Jolanta Baś – sala 28

      3b wych. Anna Grzelak - Barszczyk - sala 41

      3c wych. Izabela Rybka - sala 38

      4a wych. Aldona Bartosik – sala 203

      4b wych. Krzysztof Pędziwiatr – sala 111

       

      Godzina 18.00 – spotkanie ogólne w sali gimnastycznej, a następnie w klasach

      5a wych. Anna Szczepaniak - sala 201

      5b wych. Dorota Kosek - sala 14

      5c wych. Aneta Jamrozy - sala 107

      6a wych. Elżbieta Mazurkiewicz - sala 112

      7a wych. Elżbieta Szwagrzak - sala 106

      7b wych. Józef Owczarek - sala 104

      7c wych. Agata Suda - sala 205

      7d wych. Anna Lis - sala 108

      8a wych. Agnieszka Lis - sala 110

      8b wych. Dorota Walczak – sala 204

      8c wych. Urszula Caban - sala 207

       

      Nauczyciele niebędący wychowawcami pełnią dyżur w pokoju nauczycielskim w godz. 17.30 – 18.30.

    • Obchody w Parku Pamięci
     • Obchody w Parku Pamięci

     • W dniu 3 września w Parku Pamięci odbyły się obchody 82. rocznicy spalenia Złoczewa i zamordowania około 200 osób przez żołnierzy niemieckich. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas 8 naszej szkoły.

      Po okolicznościowych wystąpieniach, przedstawiciele władz oraz delegacje ze szkół i zakładów pracy złożyli wiązanki pod Obeliskiem upamiętniającym pomordowanych. 

      zdjęcia: Koło Fotograficzne (Tatiana Karnkowska)

    • Ubezpieczenie dzieci
     • Ubezpieczenie dzieci

     • W Dokumentach szkolnych w zakładce Kącik infomacyjny znajdują się aktualne warunki ubezpieczenia dzieci, jakie oferuje firma ubezpieczeniowa wybrana przez Radę Rodziców na bieżący rok szkolny. 

      Zapraszamy do zapoznania się. 

    • Dowozy szkolne od 2 września.
     • Dowozy szkolne od 2 września.

     • Dowozy obowiązujące w roku szkolnym 2021/2022

      W tygodniach pracy szkoły dowozy odbywają się na 2 zmiany. Co tydzień kurs rozpoczyna się od innego kierunku.

      Uwaga! W dniach 2 - 3 września 2021 r. dodatkowo autobus szkolny rano o godz. 6:50 dowiezie dzieci z kierunku Potok do szkoły, a o godz. 13:10 i 15:30 odwiezie je.

      Od 6 września 2021 r. zgodnie z uzgodnieniami z Prezesem PKS autobus kursowy będzie jeździł przez Potok, jak w latach ubiegłych.

      Zmiana I.

      Klasy starsze

      Rano:

      1 kurs:  Złoczew - 6:30 Szklana Huta- 6:40 Brzeźnica - 6:46 Gronówek – 6:51 Burdynówka - 6:53  Borzęckie - 6:55 Miklesz - Złoczew

      2 kurs:  Złoczew -  7:10 Stanisławów - 7:15 Łagiewniki - 7:20 Grójec Mały - 7:25 Grójec Wielki - 7:29 Robaszew - 7:35 Pieczyska - 7:37 ul. Cegielniana -  Złoczew

       

      Klasy I - III

      Rano:

      1 autobus: – 8:00 Brzeźnica - 8:05 Gronówek  - 8:10 Burdynówka -  8:12 Borzęckie - 8:16 Miklesz   - Złoczew

      2 autobus: Złoczew -  7:50 Stanisławów - 7:55 Łagiewniki - 8:00 Grójec Mały - 8:05 Grójec Wielki - 8:10 Robaszew – 8:15 Pieczyska - 8:17 ul. Cegielniana -  Złoczew

       

      Po południu I grupa:

      1 autobus: 13:10 Złoczew - 13:17 Szklana Huta- 13:25 Gronówek - 13:33 Brzeźnica - 13:43 Burdynówka - 13:46  Borzęckie - 13:50 Miklesz - Złoczew

      2 autobus: 14:10 Złoczew -  14:15 Stanisławów - 14:20 Łagiewniki - 14:25 Grójec Mały - 14:30 Grójec Wielki - 14:35 Robaszew - 14:40 Pieczyska - 14:43 ul. Cegielniana -  Złoczew

       

      Po południu II grupa:

      1 kurs: 15:30 Złoczew - 15:37 Szklana Huta - 15:45 Gronówek - 15:53 Brzeźnica- 16:03 Burdynówka - 16:06 Borzęckie - 16:10 Miklesz -  Złoczew

      2 kurs: 16:15 Złoczew - 16:23 Stanisławów - 16:30 Łagiewniki - 16:34 Grójec Mały - 16:38 Grójec Wielki - 16:43 Robaszew - 16:48 Pieczyska - 16:53 - ul. Cegielniana - Złoczew

       

      Zmiana II.

      Rano:

      Klasy starsze

      1 kurs:  Złoczew -  6:38 Stanisławów - 6:43 Łagiewniki - 6:48 Grójec Mały - 6:50 Grójec Wielki - 6:55 Robaszew - 7:00 Pieczyska - 7:02 ul. Cegielniana - Złoczew

      2 kurs: 7:10 Złoczew - 7:05 Szklana Huta- 7:10 Brzeźnica - 7:15 Gronówek - 7:20 Burdynówka - 7:25  Borzęckie - 7:30 Miklesz – 7:40 Złoczew

       

      Klasy I - III

      Rano:

      1 autobus: – 8:00 Brzeźnica - 8:05 Gronówek  - 8:10 Burdynówka -  8:12 Borzęckie - 8:16 Miklesz   - Złoczew

      2 autobus: Złoczew -  7:50 Stanisławów - 7:55 Łagiewniki - 8:00 Grójec Mały - 8:05 Grójec Wielki - 8:10 Robaszew – 8:15 Pieczyska - 8:17 ul. Cegielniana -  Złoczew

       

      Po południu I grupa:

      1 autobus: 13:10 Złoczew - 13:17 Szklana Huta- 13:25 Gronówek - 13:33 Brzeźnica - 13:43 Burdynówka - 13:46  Borzęckie - 13:50 Miklesz - Złoczew

      2 autobus: 14:10 Złoczew -  14:15 Stanisławów - 14:20 Łagiewniki - 14:25 Grójec Mały - 14:30 Grójec Wielki - 14:35 Robaszew - 14:40 Pieczyska - 14:43 ul. Cegielniana -  Złoczew

       

      Po południu II grupa:

      1 kurs: 15:30 Złoczew - 15:38 Stanisławów - 15:45 Łagiewniki - 15:50 Grójec Mały - 15:53 Grójec Wielki - 15:58 Robaszew - 16:03 Pieczyska - 16:08 - ul. Cegielniana - Złoczew

      2 kurs: 16:15 Złoczew - 16:22 Szklana Huta - 16:25 Gronówek - 16:32 Brzeźnica - 16:42 Burdynówka - 16:48 Borzęckie - 16:52 Miklesz -  Złoczew

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

     • 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022. Zainaugurowany on został  Mszą Świętą w kościele parafialnym.

      Następnie w sali gimnastycznej w dwóch grupach spotkali się uczniowie, rodzice pierwszoklasistów, nauczyciele i zaproszeni goście. Pani Dyrektor Anna Jagieła przywitała wszystkich zgromadzonych. Życzenia na nowy rok szkolny złożyli wszystkim uczniom i pracownikom p. Burmistrz Dominik Drzazga, Ksiądz Proboszcz Piotr Wierusz oraz p. Zbigniew Wzgarda, który otrzymał podziękowanie „Przyjaciel szkoły”. 

      Uczniowie z klas III c, V c, VIII b i c przedstawili krótką część artystyczną. Po części oficjalnej uczniowie ze swoimi wychowawcami udali się do klas.

      Na nowy rok szkolny życzymy wielu sukcesów uczniom i nauczycielom, a rodzicom zadowolenia z ich pociech!

      zdjęcia: Beata Paluch