• Bóbr 2022 - eliminacje szkolne
          • Bóbr 2022 - eliminacje szkolne

          • W dniu 26 października odbyły się w naszej szkole eliminacje do Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr 2022. W zmaganiach wzięło udział 46 uczestników z klas 4 - 6. Zadaniem młodych informatyków było wykonanie kilku zadań, które pojawiły się w poprzednich edycjach konkursu Bóbr na stronie Organizatora. 

            Eliminacje wyłoniły zwycięzców, którzy będą reprezentować szkołę podczas konkursu międzynarodowego w kategorii Benjamin (klasy 4-6):

            I miejsce: Dominik Pilarski (kl. 6c)

            II miejsce: Piotr Cała (kl. 6c) i Tomasz Lis (kl. 6c)

            III miejsce: Dominika Malas (kl. 6b) i Bartosz Świątczak (kl. 6a)

            Ponadto do konkursu zakwalifikowali się:

            Monika Serweta (kl. 4a), Agata Szczepaniak (kl. 5a), Maria Ciołek (kl. 6c),Klaudia Jakubczak (kl. 6a), Szymon Pilarski (kl. 6c), Wiktor Sufleta (kl. 6c), Katarzyna Wyrwas (kl. 6c), Aleksander Janicki- Chudzik (kl. 4a),Joanna Kłobus (kl. 4a), Nikodem Pluta (kl. 4c), Adam Konieczny (kl. 5a), Stanisław Lubański (kl. 5a), Kamil Paprota (kl. 5a), Justyna Statkiewicz (kl. 6a), Jeremiasz Kubik (kl. 6a), Daria Zdzienicka (kl. 6c).

            Nasza szkoła do Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr przystąpi po raz piąty. Uczniowie wezmą udział w zmaganiach w kategorii Benjamin (klasy 4-6) oraz Junior (klasy 7-8).

             Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

              Konkurs Bóbr jest adresowany do uczniów, którzy są kreatywni i nie boją się wyzwań, lubią rozwiązywać skomplikowane zadania wymagające logicznego i analitycznego myślenia oraz chcą rozwijać i doskonalić swoje umiejętności w zakresie programowania.

            Organizatorzy konkursu Bóbr w Polsce Wydział Matematyki i Informatyki UMK, Toruń, Learnetic, Gdańsk, Oddział Kujawsko-Pomorski Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Więcej informacji o konkursie oraz zbiór zadań z poprzednich edycji na stronie polskiego organizatora konkursu:  www.bobr.edu.pl

            Dorota Walczak

        • Młodzi Aktywni
          • Młodzi Aktywni

          •  W dniu 19 października gościliśmy w naszej szkole Radną Rady Miejskiej w  Złoczewie Panią Beatę Świdnicką. Pani Beata przybliżyła nam zasady funkcjonowania Rady Miasta. Rozmowy również dotyczyły edukacji  i działań, które podejmowane są w naszej placówce. Uczniowie przedstawili  swoje pomysły i plany dotyczące rozwoju miasta Złoczewa. Każdy uczeń na koniec spotkania otrzymał podarunki z logo Urzędu Miejskiego w  Złoczewie.

            W spotkaniu udział wzięli uczniowie koła „MŁODZI AKTYWNI”: Szymon Pilarski, Łukasz Pilarski, Wiktor Sufleta, Tomasz Lis, Wojciech Nowicki.

                                                                                Opiekun koła „Młodzi Aktywni”

             Anna Wzgarda-Karnkowska

        • Szkolna Kasa Oszczędności
          • Szkolna Kasa Oszczędności

          • 18 października uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona członków Szkolnej Kasy Oszczędności działającej pod patronatem Banku Spółdzielczego w Lututowie oddział Złoczew. Uczniowie  otrzymali książeczki oszczędnościowe SKO, książeczki do gromadzenia świnek oraz drobne upominki.
            Nowym członkom SKO serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w oszczędzaniu.

                                                                                           Opiekun SKO

        • Biegi przełajowe
          • Biegi przełajowe

          • Dnia 5 października 2022r. w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Szkoły w biegach przełajowych chłopców i dziewcząt klas IV-VI i klas VII-VIII, które tym samym pozwoliły wyłonić osoby do reprezentowania szkoły na zawodach powiatowych w Sztafetowych Biegów Przełajowych oraz zdobyć tytuł Mistrza Szkoły i Mistrzyni Szkoły w w/w kategoriach. Frekwencja eliminacji była  wysoka, a  tym samym konkurencja bardzo duża. Siedem pierwszych miejsc w każdej kategorii kwalifikowało udział na  szczeblu powiatowym, który to odbył się 10 października b.r. w Burzeninie.

             Tytuł Mistrza Szkoły w biegach przełajowych zdobyli:

            Adam Konieczny (kl. IV-VI)

            Jakub Rybka (kl. VII-VIII)

            Tytuł Mistrzyni Szkoły w biegach przełajowych zdobyły

             Iga Ługowska (kl. IV-VI)

            Julia Kowalska (kl. VII-VIII)

            Tam też po emocjonującym i wyczerpującym biegu uczniowie naszej szkoły zajęli następujące lokaty:

            Igrzyska Młodzieży Szkolnej

            3 miejsce w Powiatowych Zawodach w Sztafetowych biegach przełajowych chłopców              

            3 miejsce w Powiatowych Zawodach w Sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt  

            Igrzyska Dzieci

            7 miejsce w Powiatowych Zawodach w Sztafetowych biegach przełajowych chłopców              

            7 miejsce w Powiatowych Zawodach w Sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt              

        • Mobilne Laboratorium Przyszłości
          • Mobilne Laboratorium Przyszłości

          • W dniu 12 października naszą szkołę odwiedził bus Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Zajęcia przeprowadzone przez zaproszonych edukatorów były dla uczniów  wspaniałą okazją do odkrywania technologii, rozwijania kreatywności i nowych zainteresowań.

            Laboratoria Przyszłości to największa państwowa inwestycja w nowoczesną edukację. Korzystają z niej miliony uczniów w całym kraju. Nowoczesne wyposażenie o wartości 1 mld zł – takie jak drukarki 3D, gogle VR, roboty czy mikrokontrolery – trafiło do tysięcy polskich szkół.

            Mobilne Laboratoria Przyszłości to nauka i zabawa w jednym. Z programu korzystają uczniowie, którzy zdobywają nowe umiejętności i wiedzę, a także nauczyciele, dla których udział w warsztatach może być inspiracją do tworzenia nowych, ciekawych scenariuszy lekcji (ibe.edu.pl)

            Podczas zajęć w naszej szkole młodzi odkrywcy zgłębiali tematykę druku 3D oraz elementy podstaw sztucznej inteligencji. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas czwartych i szóstych.

        • Światowy Dzień Uśmiechu 
          • Światowy Dzień Uśmiechu 

          • Światowy Dzień Uśmiechu to święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. 

            Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. 

            W tym roku święto przypadło 7 X i dlatego Samorząd Uczniowski zaproponował wszystkim uczniom przyniesienie do szkoły kaktusa, symbolicznie pozbywając się złych emocji na rzecz pięknego uśmiechu.

            Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. 

            W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu.

            Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. 

            Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła – w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie. Jeśli więc chcemy podnieść tą niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć na swoje pociechy lub częściej przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych – szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy.

            Akcja cieszyła się wielkim powodzeniem. Zgromadziliśmy około 200 kaktusów, które znalazły godne miejsce, a mianowicie ozdobiły pokój nauczycielski.

                                                                  Dziękujemy!

                                                                                                                        Samorząd Uczniowski

        • Drodzy Rodzice!
          • Drodzy Rodzice!

          • Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernikaw Złoczewie zwraca się z prośbą o wpłatę składki na działalność statutową.

            W roku szkolnym 2022/2023 składka pozostaje bez zmian:

            • 50zł - pierwsze dziecko uczęszczające do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie,
            • zwolnionedrugie i kolejne dziecko uczące się w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie

            Z pozyskanych funduszy Rada Rodziców współfinansuje różne uroczystości szkolne, finansuje liczne nagrody w konkursach organizowanych przez szkołę oraz na zakończenie roku szkolnego dla wyróżniających się uczniów, jak i nagrody w zawodach sportowych, dofinansowuje ponadstandardowe środki dydaktyczne
            oraz ponadstandardowe wyposażenie szkoły.

            Wpłat można dokonywać do wychowawcy, do przedstawicieli RR
            oraz na konto Rady Rodziców:

            47 9256 0004 0047 4003 2000 0010

            Bank: Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie
            Oddział w Złoczewie

            Dla klas, które najszybciej wpłacą nagrody pieniężne!

        • Sprzątanie świata
          • Sprzątanie świata

          • Do akcji „Sprzątanie Świata-Polska” dołączyły również młodsze klasy I-II. Jedna grupa na zajęciach  świetlicowych pomalowała kolorowanki, były rozmowy o dbaniu o najbliższe środowisko .Druga grupa wyposażona w rękawiczki jednorazowe i worki  wyszła posprzątać teren wokół szkoły i w parku. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pozbierali śmieci.

            Celem przeprowadzonej akcji jest uświadomienie dzieciom ważności segregacji śmieci i dbania o środowisko.

            Agnieszka Sowa-Witkowska

            Agnieszka Ciołek

        • Lekcja w zielonej szkole
          • Lekcja w zielonej szkole

          • 5 października klasy 2a i 3a wyjechały do leśnej szkoły w Pyszkowie. Dzięki panu Zbigniewowi Wzgardzie i panu Michałowi Kozłowskiemu, którzy przeprowadzili lekcje przyrody uczniowie dowiedzieli się jak zbudowane jest drzewo i liść. Poznali warstwy lasu, nazwy drzew i krzewów, nauczyli się rozróżniać grzyby jadalne od trujących. Pan leśniczy pokazał wszystkim pszczoły oraz ciekawie opowiedział o ich życiu w ulu. Na koniec oczywiście wszyscy zjedli kiełbaski pieczone na ognisku.

            Lekcje w terenie to niezwykła nauka poprzez działanie. Dziękujemy.

            Joanna Widera - Drab

        • SADZIMY DRZEWA Z PREZYDENTEM RP I LEŚNIKAMI
          • SADZIMY DRZEWA Z PREZYDENTEM RP I LEŚNIKAMI

          • Nasza szkoła kolejny raz brała udział w ogólnopolskim sadzeniu drzew. Jest to już IV edycja akcji #sadziMY, której patronuje Prezydent RP Andrzej Duda. Na wielkie narodowe sadzenie drzew leśnicy w całej Polsce przygotowali milion sadzonek różnych gatunków drzew, które można było otrzymać nieodpłatnie.

            29 września 2022 r. udaliśmy się do Nadleśnictwa Złoczew, gdzie czekały na nas przygotowane przez pracownika Nadleśnictwa Pana Marka Łuczaka sadzonki. Otrzymaliśmy 20 kompletów sadzonek, w każdym znajdowała się sadzonka sosny, modrzewia i buka. Sadzonki zostały przekazane zainteresowanym uczniom, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w akcji #sadziMY i zobowiązali się posadzić otrzymane drzewka. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

            Opiekunowie

            Anna Wzgarda-Karnkowska

            Krzysztof Pędziwiatr

        • Obchody Światowego Dnia Jabłka
          • Obchody Światowego Dnia Jabłka

          • Było smacznie, zabawnie i plastycznie.
            28 września 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole „Światowy Dzień Jabłka”. Była to akcja prozdrowotna, której celem było zachęcanie uczniów do spożywania jabłek jako źródła witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania. W tym dniu wszyscy uczniowie i pracownicy zostali poczęstowani zdrowymi i soczystymi jabłkami. Również w klasach przeprowadzono pogadanki z uczniami na temat witamin i wartości odżywczych, które kryją w sobie nasze rodzime owoce. Była to też, okazja, aby przypomnieć, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą, aby zapewnić sobie zdrowie, witalność i zminimalizować ryzyko wielu chorób.


            Zrobione też zostały gazetki tematyczne o jabłkach oraz wykonane prace plastyczne, które udekorowały szkolne klasy. Na przerwach miały miejsce zabawy z jabłkiem w roli głównej, np.: jedzenie jabłka bez użycia rąk, kto najszybciej zje jabłko. Było przy tym dużo śmiechu, radości, pozytywnych emocji, a wygrani otrzymali nagrodę w postaci jabłka i cukierka.
            Dziś już wszyscy uczniowie naszej szkoły wiedzą, że jabłka są zdrową i smaczną przekąską, mają dobry wpływ na nasze zdrowie i dlatego w tym dniu każdy chętnie zjadł jabłko, którym został obdarowany.

            Samorząd Uczniowski

        • Zajęcia z Laboratorium Przyszłości
          • Zajęcia z Laboratorium Przyszłości

          • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją projektu  jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.


            We wrześniu rozpoczęliśmy zajęcia, na których wykorzystujemy pomoce dydaktyczne zakupione w ramach tego ministralnego programu. Lekcje mają pomóc w kształceniu kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości do naszej szkoły trafił sprzęt i pomoce o łącznej wartości 129 000 złotych.

            Zakupiony sprzęt wykorzystujemy w czasie zajęć rozwijających uzdolnienia – koła z informatyki i koła z techniki, jednak w ciągu roku szkolnego będzie również wykorzystywany przez wszystkich nauczycieli na każdym z przedmiotów.
            Zajęcia odbywać się będą w następujących obszarach aktywności:

            • Laboratorium programowania
            • Laboratorium VR
            • Laboratorium druku 3D
            • Laboratorium audio video
            • Laboratorium elektroniki
            • Laboratorium robótek ręcznych

            Na stronie internetowej będziemy regularnie umieszczać filmiki i zdjęcia, na których pokażemy jak wykorzystujemy nasze nowe pomoce dydaktyczne. Dzisiaj krótki reportaż z zajęć z programowana z robotami Dash i Dot oraz zajęć z robótek ręcznych - pierwsze próby w szyciu na maszynie.

            Dorota Walczak, Aneta Jamrozy

        • Piknik strażacki
          • Piknik strażacki

          • W Dniu Chłopaka tj. 30 września 2022r. uczniowie kl.2a i kl.3a uczestniczyli w pikniku strażackim w parku szkolnym. Druhowie strażacy przygotowali dla nas różne konkurencje. Dzieci w trzech drużynach: rozwijały i zwijały węża, lały wodę do celu, ścigały się niosąc kubki napełnione wodą oraz hełm strażacki. Było też przeciąganie liny. Na koniec spotkania panowie przewieźli dzieci w strażackim wozie.

            To było niecodzienne przeżycie. Podziękowaliśmy Druhom Strażakom za ciekawe zajęcia zręcznościowe i zwinnościowe. Czołem Strażacy, Dziękujemy!

            Uczniowie kl.2a z wych. B. Centkowską i kl.3a z wych. J.Widera- Drab

        • Pierwsza pomoc przedmedyczna
          • Pierwsza pomoc przedmedyczna

          • We wrześniu przypada  Światowy Dzień Udzielania Pierwszej Pomoc. W kl.2a i kl.3a zawitał specjalny gość, Pani Halina Żarnecka, emerytowany nauczyciel Liceum Medycznego w Sieradzu, radna MiG Złoczew. Podczas warsztatów dzieci nauczyły się jak prawidłowo udzielamy pierwszą pomoc przedmedyczną. Szkoliły się w zakresie telefonicznego zgłoszenia zdarzeń losowych. Potem rozwiązywały krzyżówki i malowały tematyczne kolorowanki. Na koniec warsztatów uczniowie dostali pamiątkowe odznaki.

            Dzieci z zainteresowaniem słuchały Gościa i pilnie wykonywały wszystkie ćwiczenia. Uczniowie zrozumieli, że nie można przejść obojętnie obok osoby poszkodowanej, potrzebującej pomocy.

            Bardzo dziękujemy, Pani Halinie Żarneckiej  za ciekawie prowadzone zajęcia i za poświęcony czas dzieciom kl.2a i kl.3a.

            wychowawczynie: B. Centkowska i J. Widera- Drab

        • Czytająca babcia
          • Czytająca babcia

          • W dniu 12 września 2022 r. klasa 2a rozpoczęła realizować całoroczny projekt " Czytająca Babcia". Bardzo dziękujemy Babci Ignacego, p. Lilii za piękne czytanie lektury Janiny Porazińskiej "Pamiętnik Czarnego Noska" i poświęcony czas. Umówieni jesteśmy za dwa tygodnie....i tak do końca roku szkolnego.

            Bogusława Centkowska 

        • Wizyta na poczcie
          • Wizyta na poczcie

          • W dn.13 września 2022 r. uczniowie kl.2a byli z wizytą w oddziale Poczty Polskiej w Złoczewie. Dzieci poznały drogę listu od nadawcy do  adresata. Dowiedziały się jakie są usługi pocztowe. Obejrzały klasery z aktualnymi znaczkami pocztowymi, które są w sprzedaży. Ważyły paczki. Panie urzędniczki bardzo miło nas przyjęły i interesująco opowiadały o poczcie.  

            Po powrocie do klasy ćwiczyliśmy pisanie swoich adresów oraz wypełnianie druków pocztowych. Była to ciekawa i pouczająca wycieczka.

            Bogusława Centkowska