• Nowa "Kapsuła czasu"
     • Nowa "Kapsuła czasu"

     • We wrześniu uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali ankietę, w której pytali swoich rówieśników i ich nauczycieli o propozycje zawartości nowej Kapsuły czasu.

      Ankieta została wysłana poprzez Librusa do wszystkich uczniów szkoły, od klasy 1 do 8 oraz do nauczycieli. Otrzymaliśmy 108 odpowiedzi.

      Po ich przeanalizowaniu Samorząd Uczniowski zdecydował, że w nowej Kapsule czasu zostaną umieszczone:

      - Maseczka medyczna, rękawiczki gumowe oraz żel do dezynfekcji.

      - Zdjęcie z lekcji zdalnych prowadzonych przez Internet.

      - Zdjęcia szkoły z zewnątrz oraz wewnątrz podczas przerw.

      - Zdjęcia wszystkich oddziałów klasowych.

      - Zdjęcia szkoły oraz uczniów z nauczycielami z lotu ptaka.

      - Zdjęcia z akcji wykopania kapsuły z 1974 roku.

      - Zdjęcia rzeczy, które znajdowały się w kapsule z 1974 roku.

      - Pendrive z filmami i zdjęciami z naszej szkoły.

      - Telefon komórkowy używany w naszych czasach.

      - Zdjęcie całej Rady Pedagogicznej z 2018 roku.

      - Zabawki, jakimi złoczewska młodzież bawiła się w naszych czasach (klocki Lego, Popit, Fidget-spinner)

      - Piórnik z wyposażeniem.

      - Papierek po „Lodach Ekipy” – bardzo popularne w naszych czasach.

      - Gazety oraz magazyny papierowe z tygodnia, w którym zakopano kapsułę.

      - List od uczniów napisany przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Tatianę Grabarczyk

      Kapsuła zostanie zakopana w dniu 15 października. Relację z tego wydarzenia zamieścimy w osobnej notatce. Zapraszamy do zapoznania się z listami, które zostaną umieszczone w Kapsule czasu. 

      List Dyrektora Szkoły do Przyjaciół z przyszłości.

      List Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego

      Wszystkim, którzy podzielili się z nami swoimi propozycjami serdecznie dziękujemy! Staraliśmy się uwzględnić w miarę możliwości wszystkie, a na pewno znalazły się tutaj te, które powtarzały się najczęściej. 

      Samorząd Uczniowski

      Poniżej zdjęcie oryginału listu P. Dyrektor. 

    • Warsztaty muzealne
     • Warsztaty muzealne

     • W dniu 8 X 2021r. uczniowie klas IIa i Ia uczestniczyli w warsztatach muzealnych. Pod kierunkiem pana Pawła Kieronia wykonali własnoręcznie masło. Poznali produkcję i degustowali biały ser. Mogli również popróbować dawno zapomnianej zupy - polewki. Nie zabrakło w tym dniu współpracy z rodzicami, którzy upiekli dla dzieci smaczny domowy chleb.

      Dziękujemy rodzicom i Muzeum Okręgowemu w Sieradzu.

                                                                                         Joanna Widera-Drab

                                                                                         Bogusława Centkowska

    • Portret patrona
     • Portret patrona

     • W dniu 5 października br uczniowie kl. I a przygotowali piękne prace plastyczno-techniczne "Portret patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika".Wspólnie z wych. klasy umieścili je na klasowej gazetce. Pięć z prac wybranych przez komisję będzie zdobiło główny korytarz podczas świętowania od 11 do 15 października 2021roku. W ten sposób rozpoczęliśmy obchody 50-lecia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie.

      Bogusława Centkowska

    • Czytelnicy biblioteki szkolnej w Rząśni
     • Czytelnicy biblioteki szkolnej w Rząśni

     • Po raz kolejny, 2 października byliśmy uczestnikami akcji Z książką na walizkachIX Finał Łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami odbył się w Rząśni. Rozmowy z autorami, kiermasz książek, zdobycie autografu od autora to niektóre tylko atrakcje minionej soboty. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika od wielu lat organizuje spotkania autorskie w bibliotece  i uczestniczy w finałowych spotkaniach książek na walizkach. Hasło tegorocznych walizek to Wszyscy jesteśmy kosmitami.

      Z książką na walizkach to akcja promująca czytelnictwo. Dla wielu dzieci jest to często pierwszy kontakt z autorem książek i niepowtarzalna okazja na unikatową dedykację. Dzięki "walizkom" mieliśmy okazję uczestniczyć w prawdziwie literackiej uczcie. 

      opr. i zdj. Beata Paluch

    • Katarzyna Wasilkowska w naszej szkole
     • Katarzyna Wasilkowska w naszej szkole

     • W tegorocznej łódzkiej akcji  Z książką na walizkach  1 października naszą szkołę odwiedziła Katarzyna Wasilkowska. Autorka licznych nagród i wyróżnień literackich opowiadała o pracy literata i czytała fragmenty swoich książek. Najbardziej znane to „Baltazar wraca do domu”, „Świat Mundka”, „Kobra”, „Już, już!”, „Jagodowy dziadek”. Na co dzień jest lektorką, copywriterką i tłumaczką języka angielskiego.

      W czasie spotkania uczniowie pierwszych klas otrzymali książkę z autografem, za co dziękujemy Radzie Rodziców, a tym samym stali się czytelnikami biblioteki szkolnej. Na koniec uczniowie kupowali książki autorki, nie obyło się bez wspólnych fotografii.

      opr. i zdj. Beata Paluch

    • „Czarny młyn” w kinie
     • „Czarny młyn” w kinie

     • 27 września na zaproszenie biblioteki szkolnej klasy V a, V b i VII d z wychowawcami wybrały się do Kalisza na film „Czarny młyn”, ekranizację powieści Marcina Szczygielskiego, która zdobyła Grand Prix w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. To mądra opowieść o przyjaźni, odpowiedzialności  i pierwszej miłości. Oprócz wizyty w kinie skorzystaliśmy również z atrakcji Parku Trampolin Jump Planet.

      Po intensywnej lekcji wf i obfitym posiłku wróciliśmy do swoich domów.

      opr. i zdj. Beata Paluch

    • Szkolne obchody Dnia Chłopaka
     • Szkolne obchody Dnia Chłopaka

     • W dniu 30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów do wspólnej zabawy. Królowały męskie akcenty stroju: krawat, muszka, sztuczne wąsy. Na długiej przerwie uczniowie odtańczyli "Belgijkę". 

      Zdjęcia: Tatiana Karnkowska  (Koło fotograficzne)

    • Dzień Chłopaka w I a i II a
     • Dzień Chłopaka w I a i II a

     • W dniu 30 września 2021 roku uczniowie kl. Ia i II a wraz z wych. Bogusławą Centkowską i Joanną Widerą-Drab uczcili dzisiejsze Święto Chłopaka i bawili się w Fun Zone i Figloraju w Wieluniu. Dzieci przeżyły wspaniałą przygodę w Madagaskarze.Był to miły dzień.

      Bogusława Centkowska

    • Jesień i Międzynarodowe Święto Jabłka
     • Jesień i Międzynarodowe Święto Jabłka

     • W dniu 27 września 2021r uczniowie kl. Ia z wych. Bogusławą Centkowską i gościem - rodzicem wykonali przepiękną Panią Jesień. Następnego dnia dzieci uczestniczyły w warsztatach plenerowych zorganizowanych przez panie bibliotekarki z Publicznej Biblioteki w Złoczewie. Były zawody sportowe, dużo ciekawych wiadomości o jabłku. Zapachniało jabłuszkami... Było dużo świetnej zabawy.

      Bogusława Centkowska

    • #Codeweek w naszej szkole
     • #Codeweek w naszej szkole

     •  

      #CodeWeek, czyli Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa organizują wydarzenia związane z programowaniem i konkurują w liczbie zorganizowanych w danym kraju wydarzeń. Akcja odbywa się na terenie całej Europy,  w tym roku  w dniach 9 - 24 października, i skierowana jest do  wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub dopiero chcą z nim rozpocząć swoją przygodę. Polska świetnie sobie radzi w tym wyścigu – dwa lata temu zajęliśmy drugie miejsce, w ubiegłym roku – pierwsze.

      Tydzień Kodowania w naszej szkole to akcja, która stała się coroczną tradycją. W tym roku odbędzie się po raz piąty. Uczniowie klas IV - VIII wezmą udział w zajęciach z przeglądarkowymi programami do nauki programowania, które poznali na zajęciach. Akcja odbywać będzie się na lekcjach informatyki w dniach 18 - 22 października.

      Klasy I - III na swoich lekcjach informatyki w tym samym tygodniu również zmierzą się z zadaniami z kodowania.

      Będzie to doskonała okazja do rozwijania pasji informatycznych i doskonalenia umiejętności.

      Dorota Walczak

    • Poznajemy pracę na polu
     • Poznajemy pracę na polu

     • 15 września klasy 2a i 1a wraz z wychowawczyniami Joanną Widera-Drab i Bogusławą Centkowską wyjechały do gospodarstwa rolnego do Emilianowa. Uczniowie uczestniczyli w wykopkach ziemniaków i w zbiorach kukurydzy. Obejrzeli zwierzęta hodowane na wsi, uczestniczyli w lekcji nt. produkcji mleka. Zwiedzali magazyny ze zbożem i z sianem. Mieli możliwość pojeździć traktorami i z bliska zobaczyć kombajn.

      Dziękujemy Państwu Kałużom za ciepłe przyjęcie uczniów i możliwość poznania ciężkiej pracy ludzi mieszkających na wsi.

       

    • Sprzątanie Świata
     • Sprzątanie Świata

     • Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

      W dniach 20 i 21  września 2021 r. uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji „Sprzątania Świata”. Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

      Opiekunowie dziękują wszystkim za zaangażowanie. 

      Organizatorzy:

      Anna Wzgarda-Karnkowska

      Krzysztof Pędziwiatr

      Dawid Przezak

    • Obchody pod Mogiłą Powstańców w Pyszkowie
     • Obchody pod Mogiłą Powstańców w Pyszkowie

     • W dniu 12 września pod Mogiłą Powstańców w Pyszkowie odbyły się, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Złoczewa z pomocą Nadleśnictwa Złoczew, uroczystości upamiętniające rodaków walczących o niepodległość w powstaniu styczniowym.

      Uroczystość rozpoczęła się Mszą polową na leśnej polanie pod Mogiłą. Następnie samorządowcy z gmin: Burzenin, Brzeźnio i Złoczew oraz delegacje szkół, lokalnych instytucji, sieradzcy harcerze i zaproszeni goście złożyli wiązanki i zapalili znicze w hołdzie poległym. Powiat Sieradzki reprezentowany był przez Starostę Sieradzkiego oraz Przewodniczącą Rady Powiatu Sieradzkiego.

      Odbyła się również część artystyczna - uczniowie okolicznych szkół oraz chór z Sieradza wykonali pieśni patriotyczne nawiązujące do okresu walki Polaków o niepodległość.

      W uroczystości wzięła udział również delegacja naszej szkoły reprezentowana przez p. dyrektor Annę Jagieła i p. wicedyrektor Jadwigę Matusiak oraz przedstawicieli uczniów i opiekunów Samorządu Uczniowskiego.

    • Wioletta Piasecka w naszej szkole...
     • Wioletta Piasecka w naszej szkole...

     • 10 września po raz kolejny gościliśmy Wiolettę Piasecką w naszej szkole - autorkę książek dla dzieci i dorosłych. Pisarka opowiadała o swoich książkach i ich bohaterach. Nie zabrakło teatrzyku pluszakowego. Pod koniec spotkania autorka wyczerpująco odpowiadała na wszystkie zadawane przez dzieci pytania i podpisywała swoje książki, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

      Ciekawy program spotkania i aktywny udział dzieci zapewnił uczestnikom wspaniałą literacką zabawę. 

      opr. i zdj.Beata Paluch

    • Kapsuła Czasu
     • Kapsuła Czasu

     • 10 września odnaleziono zakopaną w latach 70. ubiegłego wieku przy naszej szkole KAPSUŁĘ CZASU. Inspiracją do poszukiwań były przygotowania do zbliżających się obchodów 50–lecia szkoły. Kapsuła była zakopana na głębokości około 1.4 m, a do  prac poszukiwawczych użyto małej koparki.

      Okazał się nią metalowy garnek, w którym  znajdowały się przedmioty codziennego użytku, przybory szkolne, listy „Do przyjaciół z przyszłości”, kartki z pozdrowieniami, czasopisma i prace plastyczne uczniów z pierwszej połowy lat 70-ych. Niestety nie przetrwały listy i życzenia, ponieważ były pisane 'wiecznym piórem' - atrament został zmyty przez wodę, która gromadziła się w garnku.

      Kapsułę przygotowano na zajęciach koła geograficznego z panią Aliną Kaczmarek, a w jej lokalizacji pomogły wspomnienia ówczesnych uczniów, uczestników koła: Mariusza Dobieckiego, Tomasza Bartosika, Jacka Wojnarowskiego, Aldony Hetman Steenfat, Marka Zwierzaka. Duże znaczenie miało życzliwe wsparcie uczniów, dyrekcji szkoły, władz lokalnych, mieszkańców i użytkowników szkolnego facebooka.

      Na obchody 50-lecia szkoły przygotowujemy nową Kapsułę Czasu. Czekamy na propozycje jej zawartości. Samorząd Uczniowski przygotuje ankietę, w której zapyta o pomysły.  Zapraszamy!

      Zdjęcia: Koło fotograficzne (Izabela Ługowska)

    • Festyn dla dzieci
     • Festyn dla dzieci

     • W dniu 17 września zapraszamy uczniów na festyn z okazji Dnia Dziecka.

      Atrakcje dla dzieci odbędą się wg nastepującego harmonogramu:

      10:00 - 11:30 - klasy I - III

      11:00 - 12:30 - klasy IV

      12:00 - 13:30 - klasy V - VIII

      W pozostałych godzinach lekcje odbywają się wg planu.

      Jest to dzień bez ocen. 

    • Dowozy uczniów z miejscowości Potok
     • Dowozy uczniów z miejscowości Potok

     • Uruchamiamy dowóz i odwóz szkolny dla uczniów z Potoka.

      Dowóz rano:

      Złoczew - 6:45, Potok - 6:55, Złoczew - 7:05

      Odwóz po południu:

      poniedziałek: Złoczew - 16:00, Potok - 16:10

      wtorek: Złoczew - 16:10, Potok 16:20

      środa: Złoczew - 16:10, Potok 16:20

      czwartek: Złoczew - 16:10, Potok 16:20

      piątek: Złoczew - 15:40, Potok 15:50

    • Kampania informacyjna na temat szczepień
     • Kampania informacyjna na temat szczepień

     • Kampania informacyjna #SzczepimySię ma uświadamiać, informować i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat szczepionki. 

      W pierwszym tygodniu nauki w szkole odbyły się zebrania informacyjne w sprawie szczepień z rodzicami uczniów. Do 10 września zainteresowani rodzice przekazują deklarację zawierającą zgodę na szczepienie dziecka.

      Szczegółowy harmonogram szczepień zostanie podany po uzyskaniu informacji o liczbie chętnych. Deklaracja zgody i  kwestionariusz dostępne są w szkole, u wychowawcy. 

      Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi szczepień przygotowanymi na podstawie materiałów edukacyjnych Ministerstwa Edukacji i Nauki :

      Historia szczepień to dzieje jednego z największych sukcesów medycyny. Dzięki szczepieniom całkowicie wykorzeniono bowiem jedną z najcięższych chorób zakaźnych, jaką była ospa prawdziwa. Historia szczepień sięga starożytności. Historycy szacują, że 90% rdzennej populacji obu Ameryk zmarło z powodu ospy prawdziwej zawleczonej tam przez europejskich odkrywców. Ocenia się, że jeszcze w XX wieku na ospę prawdziwą zmarło 300 mln osób. Pierwsze udokumentowane wzmianki o nich pochodzą z I w. n. e. z Chin oraz Indii, gdzie próbowano zabezpieczyć się przed wirusem ospy prawdziwej, pobierając wysuszone krosty ospowe od osób, którym udało się przeżyć. Osoby zdrowe wdychały do nosa za pomocą rurki proszek z takich krost, a płyn z pęcherzyków ospowych po wysuszeniu wcierano w delikatnie skaleczone ramię. Taki sposób ochrony nazywano wariolizacją. Stanowiła ona pierwowzór współczesnych szczepionek. Pierwsze próby wariolizacji cechowały się 2–3-procentową śmiertelnością. Jednak w kontekście śmiertelności samej ospy prawdziwej – osiągającej poziom 30% – ludzie decydowali się na wariolizację, ponieważ ryzyko związane z tym zabiegiem było znacznie mniejsze niż w przypadku przechorowania ospy prawdziwej.

      Podsumowanie:

      • Minęło 225 lat od pierwszego szczepienia.

      • Dzięki szczepieniom na świecie nie ma już najstraszniejszej plagi ludzkości, jaką była ospa prawdziwa.

      • Zainicjowany przez WHO w 1959 r., a zintensyfikowany w 1967 r. program zwalczania ospy prawdziwej przez szczepienia doprowadził do całkowitej eradykacji (usunięcia choroby i wirusa ospy prawdziwej z powierzchni ziemi).

      • Szczepienia przeciw ospie prawdziwej wykonywano przez naniesienie szczepionki na ramię, a następnie wykonanie nakłucia igłą lub skaryfikatorem. Po szczepieniu często pozostawał ślad.

      • W Polsce szczepiono przeciw ospie prawdziwej w ramach szczepień obowiązkowych do 1979 r.

      • 8 maja 1980 r. WHO ogłosiła, że świat jest wolny od ospy prawdziwej

      Lekarze i epidemiolodzy od dziesiątków lat pracują nad całkowitym wyeliminowaniem zachorowań na kolejne choroby zakaźne. Kandydatami do eliminacji są w pierwszym rzędzie poliomyelitis, odra i różyczka. Ponadto gremia naukowców pracują nad utrzymaniem pod kontrolą – dzięki szczepieniom – wielu innych groźnych chorób, takich jak: krztusiec, błonica, świnka, zakażenie pałeczką hemofilną typu b (Hib), wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka (HPV), który jest przyczyną raka szyjki macicy oraz innych nowotworów, a przeciw któremu istnieje już skuteczna szczepionka. Szczepienia chronią nie tylko ludzi, ale są również szeroko stosowane do zwalczania wielu chorób zakaźnych zwierząt.

      Szczepionka to preparat biologiczny złożony z całego wirusa czy całej bakterii lub z ich fragmentów, które nie mają możliwości wywoływania choroby zakaźnej.

      W założeniu szczepionka imituje naturalną infekcję, prowadzi do wytworzenia odporności analogicznej do tej, którą uzyskuje organizm w czasie naturalnego kontaktu z patogenem. Szczepionka pobudza naturalną reakcję układu odpornościowego i „uczy” organizm, jak uniknąć choroby przy kolejnym kontakcie z danym wirusem lub bakterią, tworząc „pamięć” organizmu dla danej choroby, a jednocześnie nie wywołując jej. Po podaniu szczepionki układ odpornościowy człowieka rozpoznaje antygeny jako obce cząstki. W ten sposób aktywowane są komórki układu odpornościowego, tak by zabijały chorobotwórcze wirusy lub bakterie i wytwarzały ciała skierowane przeciwko nim. 

      Podsumowanie:

      1. Po podaniu szczepionki organizm reaguje tak, jakby został zakażony drobnoustrojem chorobotwórczym, ale u zaszczepionego nie dochodzi do wystąpienia objawów choroby. Dzięki temu szczepienie to swego rodzaju „trening odporności”.

      2. Szczepienie umożliwia kontakt z antygenami, a układ odpornościowy rozpoznaje składniki szczepionki jako infekcję – zaczyna wytwarzać przeciwciała i komórki odpornościowe.

      3. To zdarzenie pozostaje w pamięci immunologicznej organizmu.

      4. W rezultacie organizm jest w stanie po pewnym czasie od zaszczepienia rozpoznać prawdziwe drobnoustroje (bakterie lub wirusy) atakujące człowieka i szybko podjąć obronę przed nimi. Dzięki temu osoba szczepiona nabywa w sposób kontrolowany odporności przeciw konkretnym drobnoustrojom, unikając ryzyka powikłań i zagrożenia z ich strony.

      Więcej informacji: • Jak działają szczepionki? – materiał na Europejskim Portalu Informacji o Szczepieniach – https://vaccination-info.eu/pl/informacje-o-szczepionkach/jak-dzialaja-szczepionki

    • Wywiadówka w dniu 7 września 2021 r. (wtorek)
     • Wywiadówka w dniu 7 września 2021 r. (wtorek)

     •  

       

      Godzina 17.00 – spotkanie ogólne w sali gimnastycznej, a następnie w klasach

      1a wych. Bogusława Centkowska – sala 27

       1b wych. Barbara Grabczak – sala 25

      1c wych. Iwona Furmańczyk - sala 39

      2a wych. Joanna Widera - Drab – sala 26

      2b wych. Elżbieta Laskowska - sala 40

      3a wych. Jolanta Baś – sala 28

      3b wych. Anna Grzelak - Barszczyk - sala 41

      3c wych. Izabela Rybka - sala 38

      4a wych. Aldona Bartosik – sala 203

      4b wych. Krzysztof Pędziwiatr – sala 111

       

      Godzina 18.00 – spotkanie ogólne w sali gimnastycznej, a następnie w klasach

      5a wych. Anna Szczepaniak - sala 201

      5b wych. Dorota Kosek - sala 14

      5c wych. Aneta Jamrozy - sala 107

      6a wych. Elżbieta Mazurkiewicz - sala 112

      7a wych. Elżbieta Szwagrzak - sala 106

      7b wych. Józef Owczarek - sala 104

      7c wych. Agata Suda - sala 205

      7d wych. Anna Lis - sala 108

      8a wych. Agnieszka Lis - sala 110

      8b wych. Dorota Walczak – sala 204

      8c wych. Urszula Caban - sala 207

       

      Nauczyciele niebędący wychowawcami pełnią dyżur w pokoju nauczycielskim w godz. 17.30 – 18.30.