Warsztaty etnograficzne, które dwa dni odbywały się w naszej szkole były znakomitą okazją do zatrzymania się w ferworze dnia codziennego i do chwili przemyśleń nad teraźniejszością, a także zastanowienia się nad przyszłością i okazją do odkrywania przeszłości.
Stały się przestrzenią spotkań, rozmowy i krytycznej refleksji o tym, co wokół nas i za co chcemy brać razem odpowiedzialność.
Przyszło nam żyć w trudnych czasach i mierzyć się z coraz to innymi zagrożeniami. Organizując warsztaty chcieliśmy pokazać naszym uczniom jak ważne jest wiedzieć kim jesteśmy, skąd wyrastamy. Wsłuchiwać i wpatrywać się z uwagą w świat, pozostając jego częścią.
Chcemy, aby nasi uczniowie, korzystając dziś z najnowszych osiągnięć technologicznych, pamiętali, iż rozwój to proces, który trwa i nie byłby możliwy bez osiągnięć poprzednich pokoleń. To co dziś wydaje się nam banalnie proste, kilkadziesiąt, kilkanaście lat temu było dużym osiągnięciem, odkryciem.
Kolekcje etnograficzne, które oglądali nasi uczniowie to spuścizna, w której splatają się świadectwa życia ludzi, obraz kultury tworzący ludzką opowieść o podejmowanych wciąż na nowo próbach poznania świata.
Warsztaty stały się okazją do spotkania w jednym miejscu wielu osób w różnym wieku, różnych zawodów, ale przede wszystkim różnych pasji. Ludzi tworzących tradycje i kulturę naszej małej ojczyzny, którzy w sposób dla uczniów namacalny pokazali miłość i szacunek do miejsc, w których żyjemy. Miast, wniosek, lasów, zwierząt i umiejętności przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Pokazali czym dziś powinien cechować się patriotyzm.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i realizację warsztatów.
Dyrektor Szkoły
Anna Jagieła