• Wieczór Poezji Patriotycznej
     • Wieczór Poezji Patriotycznej

     • W dniach 5 i 12 grudnia 2018 r. w szkolnej kawiarence w budynku dawnego gimnazjum miał miejsce Wieczór Poezji i Pieśni Patriotycznej. Uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli uczcili 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości. Organizatorami uroczystości byli: p. Aldona Bartosik, p. Tomasz Bartosik, p. Dorota Kosek, p. Aneta Ługowska, p. Aneta Krzemińska, p. Małgorzata Ciupek.

      Przybyli goście brawami nagrodzili recytatorów i chórzystki.

      Tomasz Bartosik

    • Sprawozdanie z konkursu "Wzorowa łazienka"
     • Sprawozdanie z konkursu "Wzorowa łazienka"

     • Od 1 października  do 30 listopada 2018r. nasza szkoła wzięła udział w 5 Edycji Programu „Wzorowa Łazienka” - edycja jesienna.

      Informacja o udziale w konkursie została zamieszczona na stronie szkolnej oraz zostały rozdane ulotki każdemu uczniowi w szkole. Koordynator akcji zarejestrował szkołę w programie i stworzył galerię z rysunkami  łazienek narysowanych przez uczniów. Głosy można było oddawać na stworzoną galerię szkoły w Internecie – 1pkt, rejestrować paragony z zakupionym produktem Domestos – 20 pkt. lub grać w grę 100 pkt w grze – 1 pkt.

      Poza tym szkoła otrzymała 250 extra punktów za szybką rejestrację w programie i rozwieszenie plakatów propagujących dbanie o łazienki.  Za wypełnienie 2 ankiet szkoła zdobyła kolejne Ekstra Punkty. Od 12 do 21 listopada za zorganizowanie Światowych Dni Toalet szkoła otrzymała 500 pkt. W tych dniach zbieraliśmy w szkole papier toaletowy, za każdą przyniesioną rolkę uczeń otrzymywał słodkie nagrody. Zebraliśmy 256 rolek papieru. W różnych klasach uczniowie wykonywali zabawki z rolek po papierze toaletowym albo rysowali wymarzone łazienki.

      W holu szkolnym przez okres od 1 X do 30 XI można było przeczytać na wystawie informacje o wodzie, problemach z czystością w różnych krajach świata i ciekawostki związane z promocją dostępności do łazienek na świecie. W bibliotece szkolnej można było skorzystać ze scenariuszy Lekcji higieny. 

      Nasza szkoła zdobyła 5739 punktów, co dało nam 121 miejsce w konkursie. W programie nagrodzono 105 szkół znajdujących się kolejno na liście.

                                                                                      Joanna Widera-Drab

    • Wystawa świąteczna
     • Wystawa świąteczna

     • Od 12 grudnia na korytarzu szkoły można oglądać wystawę stroików świątecznych, bombek i choinek wykonanych przez uczniów klas IV – VII pod kierunkiem p. Anety Krzemińskiej.

      Na wystawie zaprezentowane zostały różne  ciekawe techniki plastyczne. Celem wystawy jest edukacja kulturalna dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie i  kultywowanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

      Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i pracowników szkoły.

      Aneta Krzemińska

    • Warsztaty plastyczne
     • Warsztaty plastyczne

     • 11 grudnia na lekcji plastyki uczniowie klasy IV c wykonywali kalendarze adwentowe, by umilić czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

      Kalendarz adwentowy jest to specjalny kalendarz, który służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do wigilii Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten pielęgnuje się w chrześcijańskich rodzinach w wielu krajach na całym świecie. Tradycja ta wywodzi się z Niemiec. Kalendarz może przyjmować różne formy. Nasze zostały wykonane w formie papierowych kieszonek.

      Warsztaty odbyły się w ramach współpracy z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Złoczewie. Zajęcia przeprowadziła pani Anna Mieszała.

      Uczniowie wykonali bardzo ciekawe kalendarze, a praca sprawiła im wiele radości.

      Aneta Krzemińska

    • Lekcja otwarta w klasie II c
     • Lekcja otwarta w klasie II c

     • W tym przedświątecznym czasie w klasie IIc odbyła się lekcja otwarta dla rodziców. Tematem było ubieranie choinki . Uczniowie rozpoznawali różne rodzaje drzew iglastych po ich gałązkach i szyszkach. Obejrzeli film o drzewach iglastych zimową porą. Czytali czytankę „Klasowa choinka” oraz „Skąd przybyła choinka”.  Poznali tradycje związane z ubieraniem drzewka w święta.

       Następnie w grupach wraz z rodzicami uczniowie wykonali ozdoby z papieru: serduszka, bombki i sowy. Wszyscy obejrzeli film o dekorowaniu pierniczków i samodzielnie udekorowali swoje ciasteczka.

      Wspólne ubieranie choinki przyniosło najwięcej radości. Na koniec dzieci zaśpiewały piosenkę „Choinkowe całusy” i otrzymały ogromnego pierniczka w nagrodę.

      Joanna Widera - Drab

    • Mikołajkowa wycieczka klas V
     • Mikołajkowa wycieczka klas V

     • W dniu 7 grudnia uczniowie klas piątych udali się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszą atrakcją tego dnia była podróż Polinką - koleją gondolową, kursującą nad Odrą przy kampusie Politechniki Wrocławskiej.

      Następnie uczestnicy zwiedzili Hydropolis - centrum wiedzy poświęcone wodzie, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie – wystawa znajduje się w zabytkowym, dawnym podziemnym zbiorniku wody czystej.

      Uczniowie mieli możliwość poznania tam wielu ciekawych zagadnień związanych z wodą. Wystawa została podzielona na kilka stref tematycznych: planetę wody, głębiny, stany wody, miasto i wodę, ocean życia, strefę relaksu, człowieka i wodę, historię inżynierii wodnej, wystawy czasowe i strefę dla dzieci. Znajduje się tam ponad 60 ekranów dotykowych, całości dopełnia świetna scenografia i klimat panujący wewnątrz.

      Kolejnym punktem wycieczki był Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku. Dzieci przeniosły się do ciekawych miejsc związanych z kultem Mikołaja - Bajkowego Lasku i Bajkowego Domku, Galerii Świętego Mikołaja. Zakupiły świąteczne przysmaki oraz pamiątki dla najbliższych.

      Ostatnim punktem wycieczki było oglądanie panoramy Wrocławia nocą z tarasu widokowego Sky Towera. 

      Wycieczka mikołajkowa była świetnym sposobem na uczczenie tego święta, a uczestnikom dostarczyła niezapomnianych wrażeń. 

      wychowawcy klas V

    • Świąteczne wypieki w 3 a
     • Świąteczne wypieki w 3 a

     • Święta bez pierniczków to Święta stracone;) W dniu 6 grudnia uczniowie klasy 3 a zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekli  pyszne świąteczne pierniczki.

      Z pomocą mam praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Dzieci wygniatały i wałkowały ciasto  przygotowane dzień wcześniej przez mamę Mateusza. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków, przy pomocy foremek. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w szkolnej kuchni.  

      Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami. Wspaniały zapach pieczonych pierniczków wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.

                                                                                                                                      Anna Grzelak-Barszczyk

    • Mikołajki w naszej szkole
     • Mikołajki w naszej szkole

     • „Przyjedź do nas, Mikołaju, na saniach srebrzystych,

      niech Ci gwiazdy  drogę wskażą, gdzie czekamy wszyscy.”

       

      6 grudnia o godzinie 900 do Szkoły Podstawowej w Złoczewie zawitał Mikołaj.

      Odwiedził dzieci w klasach przynosząc im prezenty i słodycze. Uczniowie chętnie bawili się z Mikołajem i jego pomocnicami Śnieżynkami. W tym dniu w szkole było miło, wesoło i kolorowo.

      Samorząd Uczniowski.

    • Andrzejki
     • Andrzejki

     • 22 listopada obchodziliśmy andrzejki. Taniec, konkursy i wróżby… tak wyglądał ten niezwykły wieczór w naszej szkole. 

      Jest to wspaniała okazja do dobrej zabawy. Dzieci chętnie w niej uczestniczą.  Andrzejki uczą szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby i konkursy przygotował Samorząd Uczniowski, a wspólna zabawa sprawiła wszystkim wiele radości. Poczęstunek w klasach dla swoich dzieci przygotowali rodzice.

      Zabawa w gronie koleżanek i kolegów sprawiła, że w szkole panował radosny, wyjątkowy nastrój. (DW) 

      Obejrzyj fragment filmu ze wspólnego tańca:

    • Godzina Kodowania
     • Godzina Kodowania

     • Tydzień Edukacji Informatycznej

      #HourOfCode

       W dniach 3 – 9 grudnia  w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Informatycznej uczniowie naszej szkoły wezmą udział w  Godzinie Kodowania (Hour of Code). Godzina Kodowania jest globalną akcją, w której udział biorą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów.

        Z założenia każdy, bez względu na wiek może wziąć w niej udział. Celem tej inicjatywy jest  przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. W Polsce od września 2017 roku programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole.

       Godzina Kodowania odbędzie się na zajęciach informatyki. Uczniowie zmierzą się z zadaniami przygotowanymi przez firmę  Microsoft wraz z Code.org .

        Akcja Godzina Kodowania po raz pierwszy w naszej szkole została zorganizowana w ubiegłym roku i od tamtej pory zadania zamieszczone na platformie Code.org cieszą się niesłabnącą popularnością wsród dzieci. Uczniowie kontynuują rozwijanie swoich umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań również samodzielnie przez cały rok, poprzez udział w przygotowanych aktywnościach internetowych.  

       Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://code.org/  oraz http://godzinakodowania.pl/

      Dorota Walczak

      Nasz udział w akcji został zarejestrowany. 

    • Muzyczna lekcja historii
     • Muzyczna lekcja historii

     •  Dnia 23 XI 2018r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się uroczysty Koncert Pieśni Patriotycznej zorganizowany w celu uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród zaproszonych gości  znaleźli się burmistrz Miasta i Gminy Złoczew p. Dominik Drzazga, radni  Gminy Złoczew, przedstawiciele różnych instytucji, rodzice naszych uczniów, nauczyciele emeryci oraz pracownicy szkoły.

       Uroczystość rozpoczęła p. dyrektor Anna Szczepaniak, która przybliżyła temat koncertu. Następnie wysłuchaliśmy piosenki Janusz Radka pt. „Ja to mam szczęście” z bardzo wymownym tekstem. A później laureaci konkursu recytatorskiego: Patrycja Miłek, Hania Domagalska, Kinga Załęcka i Maciej Ludziejewski wydeklamowali wiersze.

       Punktem kulminacyjnym był występ chóru i zespołu muzyki dawnej z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu z Wielunia, który rozpoczął swój występ Mazurkiem Dąbrowskiego. Młodzież zaśpiewała również takie utwory jak: "Dezyderata", "Rota", "Kocham cię Polsko", "Bogurodzica", "Ułan i dziewczyna", "Jeszcze jeden mazur" i inne. Po koncercie dyrekcja zaprosiła rodziców i nauczycieli na wywiadówki, a gości na słodki poczęstunek.

        W przygotowaniu uroczystości wzięły udział następujące osoby: p. Joanna Widera -Drab, p. Aneta Jamrozy,  p. Beata Paluch, p. Lidia Gajda. 

        Pracownikom obsługi, którzy włączyli się w przygotowanie imprezy, serdecznie dziękujemy.

      Joanna Widera - Drab

      Obejrzyj fragmenty występów chóru:

    • KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI
     • KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

     •   Od 19. listopada w bibliotece szkolnej trwa coroczny KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Każdy może znaleźć odpowiednią książkę dla siebie. Tematyka książek jest zróżnicowana – od bajeczek i baśni do czytania i kolorowania po książki popularno – naukowe, słowniki, atlasy i pamiętniki.

        Dzięki kiermaszowi biblioteka szkolna wzbogaci się o nowe woluminy.

        Kiermasz dobiega końca …..

                                                   Zapraszamy!!!

      opr. i zdjęcia Beata Paluch

    • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     • „Czy to jutro, czy to dziś każdemu potrzebny jest miś”

      25 listopada nasi pluszowi ulubieńcy obchodzili swoje święto i dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszej szkole. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i w czasie przerw.

      Więcej informacji w zakładce: 

      BIBLIOTEKA / Z ŻYCIA BIBLIOTEKI

      Zapraszamy!

      Beata Paluch

    • Warsztaty papiernicze
     • Warsztaty papiernicze

     •   22 listopada 2018 r. uczniowie pod okiem instruktorów w strojach mnichów czerpali ręcznie papier z dębowej kadzi papierniczej. W zabytkowej prasce odciskali wyczerpany papier, barwili go techniką japońską, pisali gęsim piórem oraz odciskali pieczęcie lakowe. Na początku wysłuchali krótkiej historii papieru.

      Więcej informacji w zakładce:

      Biblioteka/ Z życia biblioteki

       Beata Paluch

    • Śniadanie na "5"
     • Śniadanie na "5"

     • W miniony poniedziałek (19 listopada) odbyła się w naszej szkole kolejna odsłona inicjatywy zdrowo-żywieniowej „Śniadanie na 5”. Głównym punktem wydarzenia było przygotowanie zdrowego oraz pożywnego śniadania przez uczniów klas IV-VIII

      Przyrządzenie posiłku spotkało się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród uczniów, czego rezultatem były niezwykle kolorowe oraz wartościowe kompozycje śniadaniowe. Przygotowaniom przypatrywali się oraz nadzorowali wychowawcy klas, którzy chętnie udzielali swoim wychowankom porad kulinarnych w oparciu o swe wyrafinowane gusta smakowe oraz wiedzę zdrowotno-żywieniową.

      Niezwykle cennym wsparciem teoretycznym okazały się natomiast prezentacje o tematyce zdrowego żywienia, przygotowane oraz przedstawione wspólnie przez wychowawców oraz uczniów klas gimnazjalnych.

      Tak lekkostrawnie zaserwowana strawa oraz wiedza na pewno zaowocują większą świadomością zdrowego odżywania się oraz następnymi wydarzeniami tego rodzaju w naszej szkole.  

      Barbara Guziak

    • Dzień Życzliwości i Pozdrowień
     • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     • „Czy pogoda, czy też deszcz, uśmiech leczy, dobrze wiesz

           21 listopada obchodzimy  Dzień życzliwości i pozdrowień. Z tej okazji Samorząd szkolny złożył wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzenia radości, gdyż „uśmiech i miłe słowo daje wszystkim moc szałową”.

      Samorząd Uczniowski

    • Międzygminny Konkurs Czytelniczy
     • Międzygminny Konkurs Czytelniczy

     •       Już po raz siódmy nasza szkoła była organizatorem  Konkursu Czytelniczego „Wiem, bo czytam” dla klas II - III, który odbył się pod hasłem „Jestem małym patriotą.” Tegoroczny konkurs zorganizowany został w listopadzie, by w ramach obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przybliżyć uczestnikom literaturę patriotyczną. Miał na celu również propagowanie aktywności i kultury czytelniczej, a także wyrabianie szacunku do języka ojczystego, tradycji narodowych i osiągnięć wielkich Polaków. Jego zadaniem było również integrowanie środowiska szkolnego.

          Finaliści ze szkół podstawowych w Broszkach, Stolcu, Unikowie, Klonowej, Waszkowskim i Złoczewie zmierzyli się z pytaniami związanymi z legendami polskimi oraz symbolami narodowymi i sylwetkami wielkich Polaków. Wszyscy uczniowie świetnie przygotowali się do konkursu, a o miejscach zdecydowały minimalne różnice punktowe.  W klasach drugich nagrodziliśmy aż pięciu uczestników, ponieważ dzieci zajęły miejsca ex aequo.

        Przebieg konkursu uświetnił pan Krzysztof Pędziwiatr, wicedyrektor szkoły, który czytał uczniom polskie legendy, nie objęte przedmiotem konkursu.

      Laureatami konkursu zostali:

      Klasy II

      I miejsce       Pilarski Szymon                SP  Złoczew

      II miejsce      Stępień Julia                     SP  Klonowa

      II miejsce      Statkiewicz Justyna          SP  Złoczew

      III miejsce     Kowalczyk Oliwia              SP  Stolec

      III miejsce     Scisło Szymon                  SP Stolec

       

      Klasy III

      I miejsce      Lis Mateusz                       SP  Złoczew

      II miejsce     Świerkowski Patryk           SP Waszkowskie

      III miejsce    Paprota Julia                     SP Broszki

       

            Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy dyplomy uczestnictwa. Sponsorami nagród była Rada Rodziców oraz p. Beata Paluch z biblioteki szkolnej. 

          Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

      Danuta Paluch, Dorota Walczak

    • Bóbr 2018. Konkurs informatyczny.
     • Bóbr 2018. Konkurs informatyczny.

     • Do tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr przystąpiło 27188 uczniów  z Polski reprezentujących 2942 szkoły. Naszą szkołę reprezentowało 66 uczestników: 20 w kategorii Skrzat (klasy I - III), 25 w kategorii Benjamin (klasy IV - VI) oraz 21 w kategorii Junior (klasy VII - VIII). 

      Rozwiązania zadań konkursowych będą udostępnione 26.listopada na stronie organizatora: bobr.edu.pl . Wyniki konkursu powinny być opublikowane w podobnym terminie. (DW)

    • Uwaga!! Wzorowa łazienka
     • Uwaga!! Wzorowa łazienka

     • Przypominamy, ze trwa akcja Wzorowa łazienka. Nasza szkoła ma jeszcze szansę otrzymać roczny zapas środków czystości do toalet. W ciągu ostatnich dni przesunęliśmy sie o 21 miejsc w górę !!

      Bardzo prosimy o oddawanie głosów na naszą szkołę oraz o przynoszenie paragonów, na których jest udokumentowany zakup domestosa (np. płynu lub zawieszki - wystarczy jeden produkt). Jeden paragon to aż 20 puntów dla szkoły! Paragony można przynosić do p. Joanny Widera - Drab lub p. Doroty Walczak. 

      Wszystkim zaangażowanym w naszą akcję dziękujemy za okazane wsparcie.

      Wejdź na stronę galerii naszej szkoły TUTAJ.

      (Wyjaśnienie: Jeżeli po zagłosowaniu w mailu nie widać kodu należy włączyć opcję: Pokaż obrazki)

    • Uwaga!
     • Uwaga!

     • Realizując działania związane z obchodami 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości informujemy, że w dniu 23 listopada (piątek), o godz. 1700 w sali gimnastycznej, odbędzie się uroczysty koncert pieśni patriotycznych.

       Serdecznie zapraszamy!