• KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

     • http://gowidlino.edu.pl/wp-content/uploads/2018/02/biblioteka.gif

      W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

      19 – 23 LISTOPADA 2018

                                          ZAPRASZAMY

    • 100 rocznica Odzyskania Niepodległości
     • 100 rocznica Odzyskania Niepodległości

     •   9 listopada w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.  Wprowadzenie  sztandaru i odśpiewanie hymnu polskiego pozwoliło  uświadomić zgromadzonym, że dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia, oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie.

        Konferansjerzy z klasy VII a: Franciszek Ługowski, Krzysztof Gąsiorowski, Kinga Załęcka, Natalia Nowicka, Beata Jagielska wprowadzili wszystkich w klimat zaborów i zaprosili na montaż słowno – muzyczny, w którym głównymi  aktorami były  uczennice z kl. III d: Natalia Kupis (matka), Zuzanna Domagała (syn), Weronika Mazurkiewicz ( recytator i sufler) oraz Mikołaj Tomczyk z kl. III c ( Moskal), Jakub Kaczmarek z kl. VIII b (żołnierz, wracający z wojny).  Przedstawienie   teatralne  uświetnił młodym aktorom chór szkolny pod opieką p. Pawła Goszczyńskiego.

        Po zakończeniu uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem Tomaszem Bartosikiem udali się pod obelisk „W hołdzie poległym za Ojczyznę” i złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz, by w ten sposób okazać nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów.

        O godz. 11.11  wszyscy ponownie spotkaliśmy w sali gimnastycznej, by zaśpiewać  Hymn Polski.

        Akademię przygotowały panie: Elżbieta Mazurkiewicz, Aneta Jamrozy, Renata Andrych. Dekorację wykonały: Lidia Gajda, Elżbieta Mazurkiewicz, Agnieszka Ciołek i Aneta Krzemińska.

        11 listopada 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika mieli możliwość wystąpić przed mieszkańcami miasta i gminy Złoczew w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury. Kończąc obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości  młodzież  podkreśliła, że nasi pradziadkowie zginęli właśnie za to, abyśmy my mogli spokojnie żyć, pracować i uczyć się w wolnej Ojczyźnie.

      filmik_z_wydarzenia1.mp4

      filmik_z_wydarzenia2.mp4​​​​​​​

      Elżbieta Mazurkiewicz

      Podczas obchodów uroczystości w MOK-u zostały również wręczone nagrody laureatom konkursu recytatorskiego "Turniej jednego wiersza" zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Złoczewie. Tematyka tegorocznego konkursu dotyczyła lieratury patriotycznej. Wsród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

      kl.I-III

      II miejsce - Agata Szczepaniak 

      kl.IV-VI

      Magdalena Kaczmarek 

      II miejsce- Hanna Domagalska

      III miejsce - Patrycja Miłek i Łukasz Jaros

      wyróżnienie: Zuzanna Panek

      kl.VII-VIII i gimn.

       I miejsce - Maciej Ludziejewski

      wyróżnienia: Oliwia Gąsior, Karolina Piesyk, Kinga Załęcka​​​​​​​

    • Konkurs recytatorski pt. „NIEPODLEGŁA – WIERSZEM MALOWANA”
     • Konkurs recytatorski pt. „NIEPODLEGŁA – WIERSZEM MALOWANA”

     • 30.10. 2018 r. w naszej szkole  odbył się konkurs recytatorski „NIEPODLEGŁA – WIERSZEM  MALOWANA”  Wzięło w nim udział 33. uczniów.

      Celem konkursu było: 

      - popularyzowanie treści patriotycznych,

      - budowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia,

      - zainteresowanie uczniów poezją 

      - rozwijanie zdolności recytatorskich;

        Recytatorów  oceniała komisja  w składzie p. Eugenia Galowicz  i p. Anna Lis. Organizatorem konkursu była  p. Beata Paluch.  Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie, a zwycięscy nagrody książkowe.  Najlepsi recytatorzy zaprezentowali się również w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim w Klonowej. 

      Laureaci konkursu w naszej szkole:

       

      klasy I - III

      I miejsce Dominika Malas kl. II b

      II miejsce Katarzyna Wyrwas  kl. II c

      III miejsce Agata Szczepaniak  kl. I a

      klasy IV - VI

      I miejsce Zuzanna Panek kl. IV c

      II miejsce Jakub Matusiak kl. V a

      III miejsce Magdalena Kaczmarek kl. VI b

      klasy VII - VIII

      I miejsce Wiktoria Parzybut kl. VIII a

      II miejsce Maciej Ludziejewski kl. VIII a

      III miejsce Karolina Piesyk  kl. III a G

       

      Z Klonowej również przyjechaliśmy z nagrodami

      I miejsce  Jakub Matusiak kl. V a

      II miejsce  Zuzanna Panek kl. IV c

                                     Maciej Ludziejewski kl. VIII a

                                  Wiktoria Parzybut kl. VIII a

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

       

    • Ptaki z wizytą w klasie.
     • Ptaki z wizytą w klasie.

     • Uczniowie klasy I a kochają swoje zwierzęta. Potrafią prawidłowo zajmować się  pieskami, kotkami, rybkami, chomikami i  dbać o nie. Chętnie opowiadają o zabawach z nimi.

      Niektóre dzieci uwielbiają obserwować ptaki, dlatego odwiedził nas w klasie pan Adam Kobyłt, który zajmuje się hodowlą ptaków. Przedstawił dzieciom różne odmiany papug i pięknie śpiewające kanarki. Opowiedział o swojej pracy przy ptakach, opiece nad nimi, wystawach krajowych i zagranicznych, na których prezentował wyhodowane przez siebie ptaki. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pana Adama, oglądali piękne ilustracje ptaków z różnych stron świata i obserwowali skrzydlatych przyjaciół w klasie. Zajęcia były wesołe i ciekawe. Dziękujemy.

      Danuta Paluch

    • Bóbr. Międzynarodowy Konkurs Informatyczny
     • Bóbr. Międzynarodowy Konkurs Informatyczny

     •  Już po raz drugi nasza szkoła przystąpi do Międzynarodowego Konkursu  Informatycznego Bóbr

       Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

        Konkurs Bóbr jest adresowany do uczniów, którzy są kreatywni i nie boją się wyzwań, lubią rozwiązywać skomplikowane zadania wymagające logicznego i analitycznego myślenia oraz chcą rozwijać i doskonalić swoje umiejętności w zakresie programowania.

        Organizatorzy konkursu Bóbr w Polsce Wydział Matematyki i Informatyki UMK, Toruń, Learnetic, Gdańsk, Oddział Kujawsko-Pomorski Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Więcej informacji o konkursie oraz zbiór zadań z poprzednich edycji na stronie polskiego organizatora konkursu:  www.bobr.edu.pl

      Zapraszamy do zapoznania się z plakatem dotyczącym konkursu.bobr_plakat_a4.pdf

      Dorota Walczak

    • Śniadanie daje moc
     • Śniadanie daje moc

     •   Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. 

        Dlatego 8 XI w Dniu Śniadanie Daje Moc uczniowie klas I-III przygotowali zdrowe posiłki, aby włączyć się do tej akcji. Jak co roku uczniowie wykazali się niesamowitą inwencją. Przygotowali nie tylko zdrowe, ale i pomysłowe kanapki, a także utrwalili wiedzę o zdrowym odżywianiu.

                                                                                                                                           J.Widera-Drab

    • Prace dawne wsi polskiej.
     • Prace dawne wsi polskiej.

     • Od września 2018r. gościmy w szkole etnografa sieradzkiego muzeum pana Pawła Kieronia na cyklicznych lekcjach muzealnych. Celem tych lekcji jest przybliżenie uczniom kultury polskiej wsi. Dzieci mogą dowiedzieć się o tradycjach, różnorodności i tożsamości regionalnej wczoraj i dziś. Uczestniczą również w pracach dawnych wykonywanych przez gospodarzy jak np. tkanie dywanów na krosnach, wytwarzanie sera czy produkowanie masła w kierzonkach.

      Zajęcia zostały zorganizowane w ramach realizowanego projektu na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  Tytuł projektu: "Prace dawne wsi polskiej".

                                                                  J.Widera-Drab

    • Wystawa "Ojcowie Polski Odrodzonej"
     • Wystawa "Ojcowie Polski Odrodzonej"

     • Z okazji  obchodów  100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości na korytarzu szkolnym została przygotowana wystawa pt. „Ojcowie Polski Odrodzonej”, która przypomina sylwetki wybitnych Polaków. Wśród nich wymienić należy: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Padarewskiego, Kazimierza Sosnowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Józefa Hallera. Plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami. Kanwą do przygotowania wystawy stanowią barwy narodowe naszej flagi.

      Wystawa została przygotowana przez panie: Anetę Jamrozy, Lidię Gajda, Renatę Andrych, Anetę Krzemińską, Agnieszkę Ciołek, Izabelę Rybka.

    • "ODBLASK -Świeć przykładem”
     • "ODBLASK -Świeć przykładem”

     • Konkurs dla placówek oświatowych na noszenie odblasków przez uczniów i opiekunów, którzy idą do lub ze szkoły "ODBLASK -Świeć przykładem”. 

      Konkurs skierowany jest do placówek oświatowych szkół podstawowych i gimnazjów na propagowanie noszenia odblasków przez uczniów i opiekunów, którzy idą do lub wracają ze szkoły. Organizowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi.

      Nasza szkoła przystępuje do niego od piątku 19 X 2018r. Przez cały październik i listopad policja będzie sprawdzała w wybrane dni ilu uczniów i pracowników szkoły nosi odblask. (albo przed godz 8.00 albo po lekcjach).

      Joanna Widera - Drab

    • Lekcja z tradycją
     • Lekcja z tradycją

     • Tradycja to przekazywanie z pokolenia na pokolenie treści kultury, czyli zasad, zwyczajów, poglądów, wierzeń, sposobów zachowania.

      Uczniowie  klas pierwszych, na zaproszenie pani Joanny Domagalskiej z Domu Kultury w Złoczewie, uczestniczyli w takiej lekcji z tradycją.  Pani Joanna pokazała dawne przedmioty użytkowe w domach i gospodarstwach oraz  opowiedziała o sposobach ich używania. Członkinie Klubu Seniora zademonstrowały  dzieciom sposób przędzenia wełny i pokazały wykonane z niej robótki ręczne. Wszystkie dzieci chętnie naśladowały panie w przygotowaniach do kiszenia kapusty. 

      Lekcja była bardzo ciekawa i na długo pozostanie w pamięci uczniów. Dziękujemy.

      Danuta Paluch 

    • Wzorowa łazienka
     • Wzorowa łazienka

     • "WZOROWA ŁAZIENKA” – oddaj swój głos na naszą szkołę i wygraj z nami remont szkolnej łazienki według projektu uczniów! Głosowanie trwa od 1.10.2018 do 30.11.2018.

      Ogólnopolska rywalizacja szkół polega na wykonaniu przez uczniów plastycznej pracy konkursowej pt. „Wzorowa łazienka” oraz głosowaniu uczniów, nauczycieli, rodziców i znajomych na wybraną szkołę poprzez stronę internetową – www.wzorowalazienka.pl w sekcji GŁOSUJ. Wygrywa szkoła, która uzyska największą liczbę głosów.

      Zasada zdobywania punktów

      1. Głosowanie: Szkoła może zdobyć punkty poprzez głosowanie na galerię szkoły (nie można głosować na poszczególne prace). Aby oddać standardowy głos należy podać swój adres email i postępować zgodnie z poleceniami na stronie. Prawidłowo oddany głos skutkuje komunikatem na stronie z taką informacją. Z jednego adresu email można oddać jeden głos na dobę. Wybierz galerię. Zatwierdź swój głos.

      2. Paragon: oddając jeden głos możesz przyznać szkole jednorazowo 20 punktów. Wystarczy, że kupisz dowolny produkt marki Domestos, zachowasz paragon, wejdziesz na stronę w sekcji „Głosuj”, podasz dane z paragonu oraz załączysz jego zdjęcie. Po pozytywnej weryfikacji paragonu szkole, na którą głosowałeś zostanie przyznanych 20 punktów. Nie ma limitów w głosowaniu z paragonami. Nie ma znaczenia liczba produktów marki Domestos na paragonie. Każdy unikalny paragon, to 20 punktów dla szkoły.

      3. Gra (100 PUNKTÓW W GRZE = 1 PUNKT)

      Zdobywanie głosów z gry odbywa się poprzez aplikację mobilną dostępną na telefony komórkowe z systemem android i iOS. Aby oddać Głos za pomocą gry, należy pobrać aplikację na swój telefon, wybrać w niej zarejestrowaną szkołę, na którą chce się oddać Głos, i zagrać w grę. Każde 100 punktów zdobyte w grze to 1 punkt dla szkoły, na której konto grasz. 
      Aplikacja mobilna będzie dostępna dla użytkowników po 1.10.2018r.

      Celem programu "Wzorowa łazienka" jest promocja edukacji w zakresie higieny oraz promocja estetycznych aranżacji szkolnych łazienek.

      Głosować mogą wszyscy - uczniowie, rodzice, nauczyciele, znajomi.  Internauto, weź za swój obowiązek do końca listopada codzienne głosowanie na naszą szkołę! Już dziś gorąco za to dziękujemy!

      Joanna Widera - Drab

    • Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
     • Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

     •   16 października obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października organizowany jest rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób.

          Również uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tej akcji i w godzinach 1200-1230 prowadzili pierwszą pomoc na fantomach doskonaląc swoje umiejętności, postawy, a także pokonywali swoje obawy, które nam wszystkim często towarzyszą podczas nieprzewidzianych sytuacji wymagających podjęcia natychmiastowej akcji ratunkowej.

         Udział szkoły w biciu rekordu to promowanie idei pierwszej pomocy w ramach realizacji programu WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Jesteśmy pewni, ze akcje taka jak ta utrwalą nawyki poprawnego udzielania pierwszej pomocy i być może pomogą kiedyś uratować to co najcenniejsze - ludzkie życie.      

    • Warsztaty hafciarskie
     • Warsztaty hafciarskie

     •    Dawniej kobiety umiejętność wyszywania wynosiły z domu. Poza tym dalsze nauki wszyscy uczniowie pobierali w szkołach w ramach zajęć praktycznych. Natomiast obecnie młodsze pokolenie częstokroć nie zaznaje przyjemności płynącej z malowania igłą i nitką. Dlatego też, 18 października 2018 roku klasa IIb i IIc uczestniczyła w warsztatach hafciarskich prowadzonych przez instruktorki MOK z Wielunia. Cztery panie uczyły dzieci wyszywania serwetek różnymi ściegami. Dzieci zapoznały się z pracą hafciarstwa ręcznego. Oglądały film instruktarzowy, poznały różnego typu materiały, igły, nici i inne akcesoria związane z wyszywaniem.

      Joanna Widera - Drab

    • „A my wszyscy ślubujemy być dobrymi Polakami”
     • „A my wszyscy ślubujemy być dobrymi Polakami”

     • Dnia 12 października 2018 r. dzieci z klas I przeżyły piękne i niezapomniane chwile. Odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia.  Każdy był pięknie ubrany i uśmiechał się mile.

      W szkole panował nastrój uroczysty, a rodzice z dumą patrzyli na swoje dzieci, że tak wyrosły. Pierwszoklasiści przed złożeniem ślubowania musieli przejść wiele prób, które pokonali zwycięsko. Po ślubowaniu uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom, a Rada Rodziców ufundowała wszystkim słodki upominek.

                  Uroczystość pierwszoklasistów była tym milsza, iż odbyła się w Dniu Edukacji Narodowej. Uczniowie starszych klas w wierszach, piosenkach i tańcu przekazali życzenia dla pracowników szkoły. Pani dyrektor Anna Szczepaniak podziękowała wszystkim za pracę i złożyła serdeczne życzenia.

      Danuta Paluch, Iwona Furmańczyk

    • Dzień Papieski
     • Dzień Papieski

     •  15 października odbyła się uroczysta akademia poświęcona 40-ej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Uczniowie poprzez wiersze i piosenki przedstawili najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II, od wyboru – 16 października 1978r. do śmierci - 2 kwietnia 2005r., dotyczące życia i śmierci wielkiego Polaka. Wysłuchali też fragmentów nauczania Jana Pawła II. W przygotowaniach prezentacji tekstów i piosenek wzięli udział uczniowie klasy VIII b i V b. Całość uzupełniała scenografia nawiązująca do tematu Dnia Papieskiego.

        Uroczystość przygotowali: p. Lidia Gajda, p. Justyna Włodarczyk, p. Maria Pochwicka i p. Dariusz Ostenda.

    • Uwaga konkurs fotograficzny!
     • Uwaga konkurs fotograficzny!

     • „LAS – POSZUKIWANIE PIĘKNA PRZYRODY” to tematyka konkursu fotograficznego organizowanego przez Nadleśnictwo  Złoczew we współudziale Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz  Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.  

      Konkurs  polega na samodzielnym wykonaniu zdjęcia przedstawiającego walory krajobrazowe,  przedstawicieli roślin i zwierząt występujących  na terenie Nadleśnictwa Złoczew. Zdjęcia wykonujemy w rozdzielczości nie mniejszej niż 3000 pikseli.  Zabronione jest stosownie fotomontaży i zwiększanie rozdzielczości.  Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 2 zdjęcia.  Zdjęcia wgrywamy na płytę, którą należy opatrzyć imieniem i nazwiskiem autora (nazwa pliku) oraz opisem miejsca wykonania (miejscowość).

      Uczniowie naszej szkoły będą oceniani w dwóch kategoriach wiekowych:

      1. Klasy I – IV
      2. Klasy V – VIII oraz klasy gimnazjalne

      Prace konkursowe można jeszcze przynosić  do p. Doroty Walczak (sala 35) do dnia 15 października wraz z dołączonym oświadczeniem (w załączniku wraz ze szczegółowym regulaminem - do pobrania załacznik nr 1 - strona 3 i 4)

    • Poznajemy pracę grafika, drukarza i introligatora
     • Poznajemy pracę grafika, drukarza i introligatora

     • … jednym słowem wizyta w KSIĘGARNI I HURTOWNI TANIEJ KSIĄŻKI W ŻYCHLINIE  ORAZ DRUKARNI DZIEŁOWEJ W KONINIE

         W ramach realizacji NPRC Priorytet 3, 1 października 2018r. klasy II b i II c wraz o opiekunami wzięły udział w wycieczce do Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Żychlinie oraz Konińskiej Drukarni Dziełowej w Koninie.

      Więcej informacji w zakładce:

       Biblioteka/Z życia biblioteki

       

    • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

     • Czytanie rozwija rozum młodzieży,
      odmładza charakter starca,
      uszlachetnia w chwilach pomyślności,
      daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach losu.

          29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Dzień ten został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, obchodziliśmy go również w naszej szkole.

         W naszej szkole został on przeprowadzony w dniu 28 września 2018 r. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie  naszych uczniów do czytania książek i czasopism. Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

         W tym dniu na pierwszej godzinie lekcyjnej nauczyciele klas I, II i III czytali uczniom na głos książkę pt.: „Przygody Gangu Słodziaków”, do której następnie uczniowie wykonali ilustracje. Natomiast uczniowie klas starszych czytali przez ok. 10 minut fragmenty lektur oraz nowych, ciekawych książek, zakupionych z projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. 

         Cel został zrealizowany. Uczniowie coraz częściej pytają i sięgają po nowe tytuły książek.

      opr. Małgorzata Ciupek

    • Sprzątanie Świata 2018
     • Sprzątanie Świata 2018

     •    W dniu 26 września klasy VI i VII uczestniczyły w akcji Sprzątanie Świata 2018 na terenie leśnictwa Pyszków. Szkolnym organizatorem i koordynatorem akcji była pani Alina Serwiak.

        Lasy pokrywają 28 % powierzchni państwa. Są one nie tylko ostoją tysięcy gatunków roślin i zwierząt, ale szczególnie w obecnych czasach mogą skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Las wymaga zatem troski ze strony nas wszystkich, gdyż wszyscy korzystamy z jego dobrodziejstw. Leśnicy sami nie poradzą sobie z tym problemem. Musimy wszyscy dbać o las i chronić go.

         Środowisko leśne „przyciąga" społeczeństwo swoimi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi, zdrowym, czystym powietrzem, a także odmienną niż w głośnych miastach atmosferą. Od lat zwiększa się więc nasilenie ruchu turystycznego. Te czynniki decydują o rozmieszczeniu śmieci i ich wielkości. Duże dzikie wysypiska można spotkać na skrajach lasów. W naturalnych zagłębieniach wśród pól i łąk, na turystycznych szlakach i leśnych drogach znajdują się również pozostawione śmieci.

         Celem akcji Sprzątanie Świata jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Takie akcje jak ta są również bardzo potrzebne, nie tylko dla pokazania nam  odpowiedniej postawy, ale przede wszystkim dla ratowania naszego środowiska. Nawet nasza akcja zapewne przyczyniła się do uratowania niejednego gatunku roślin czy zwierząt, któremu groziła zagłada. Możemy zahamować a nawet cofnąć wymieranie lasów, bowiem przyroda w tych miejscach będzie mogła się odrodzić.

         Akcja Sprzątanie Świata została zorganizowana we współpracy z Nadleśnictwem Złoczew. Połączona została również ze zbiórką żołędzi na karmę dla zwierząt w czasie zimy.

         Ten pracowity dzień zakończył się wspólnym ogniskiem uczniów i wychowawców.