• Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
     • Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

     •   16 października obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października organizowany jest rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób.

          Również uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tej akcji i w godzinach 1200-1230 prowadzili pierwszą pomoc na fantomach doskonaląc swoje umiejętności, postawy, a także pokonywali swoje obawy, które nam wszystkim często towarzyszą podczas nieprzewidzianych sytuacji wymagających podjęcia natychmiastowej akcji ratunkowej.

         Udział szkoły w biciu rekordu to promowanie idei pierwszej pomocy w ramach realizacji programu WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Jesteśmy pewni, ze akcje taka jak ta utrwalą nawyki poprawnego udzielania pierwszej pomocy i być może pomogą kiedyś uratować to co najcenniejsze - ludzkie życie.      

    • Warsztaty hafciarskie
     • Warsztaty hafciarskie

     •    Dawniej kobiety umiejętność wyszywania wynosiły z domu. Poza tym dalsze nauki wszyscy uczniowie pobierali w szkołach w ramach zajęć praktycznych. Natomiast obecnie młodsze pokolenie częstokroć nie zaznaje przyjemności płynącej z malowania igłą i nitką. Dlatego też, 18 października 2018 roku klasa IIb i IIc uczestniczyła w warsztatach hafciarskich prowadzonych przez instruktorki MOK z Wielunia. Cztery panie uczyły dzieci wyszywania serwetek różnymi ściegami. Dzieci zapoznały się z pracą hafciarstwa ręcznego. Oglądały film instruktarzowy, poznały różnego typu materiały, igły, nici i inne akcesoria związane z wyszywaniem.

      Joanna Widera - Drab

    • „A my wszyscy ślubujemy być dobrymi Polakami”
     • „A my wszyscy ślubujemy być dobrymi Polakami”

     • Dnia 12 października 2018 r. dzieci z klas I przeżyły piękne i niezapomniane chwile. Odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia.  Każdy był pięknie ubrany i uśmiechał się mile.

      W szkole panował nastrój uroczysty, a rodzice z dumą patrzyli na swoje dzieci, że tak wyrosły. Pierwszoklasiści przed złożeniem ślubowania musieli przejść wiele prób, które pokonali zwycięsko. Po ślubowaniu uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom, a Rada Rodziców ufundowała wszystkim słodki upominek.

                  Uroczystość pierwszoklasistów była tym milsza, iż odbyła się w Dniu Edukacji Narodowej. Uczniowie starszych klas w wierszach, piosenkach i tańcu przekazali życzenia dla pracowników szkoły. Pani dyrektor Anna Szczepaniak podziękowała wszystkim za pracę i złożyła serdeczne życzenia.

      Danuta Paluch, Iwona Furmańczyk

    • Dzień Papieski
     • Dzień Papieski

     •  15 października odbyła się uroczysta akademia poświęcona 40-ej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Uczniowie poprzez wiersze i piosenki przedstawili najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II, od wyboru – 16 października 1978r. do śmierci - 2 kwietnia 2005r., dotyczące życia i śmierci wielkiego Polaka. Wysłuchali też fragmentów nauczania Jana Pawła II. W przygotowaniach prezentacji tekstów i piosenek wzięli udział uczniowie klasy VIII b i V b. Całość uzupełniała scenografia nawiązująca do tematu Dnia Papieskiego.

        Uroczystość przygotowali: p. Lidia Gajda, p. Justyna Włodarczyk, p. Maria Pochwicka i p. Dariusz Ostenda.

    • Uwaga konkurs fotograficzny!
     • Uwaga konkurs fotograficzny!

     • „LAS – POSZUKIWANIE PIĘKNA PRZYRODY” to tematyka konkursu fotograficznego organizowanego przez Nadleśnictwo  Złoczew we współudziale Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz  Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.  

      Konkurs  polega na samodzielnym wykonaniu zdjęcia przedstawiającego walory krajobrazowe,  przedstawicieli roślin i zwierząt występujących  na terenie Nadleśnictwa Złoczew. Zdjęcia wykonujemy w rozdzielczości nie mniejszej niż 3000 pikseli.  Zabronione jest stosownie fotomontaży i zwiększanie rozdzielczości.  Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 2 zdjęcia.  Zdjęcia wgrywamy na płytę, którą należy opatrzyć imieniem i nazwiskiem autora (nazwa pliku) oraz opisem miejsca wykonania (miejscowość).

      Uczniowie naszej szkoły będą oceniani w dwóch kategoriach wiekowych:

      1. Klasy I – IV
      2. Klasy V – VIII oraz klasy gimnazjalne

      Prace konkursowe można jeszcze przynosić  do p. Doroty Walczak (sala 35) do dnia 15 października wraz z dołączonym oświadczeniem (w załączniku wraz ze szczegółowym regulaminem - do pobrania załacznik nr 1 - strona 3 i 4)

    • Poznajemy pracę grafika, drukarza i introligatora
     • Poznajemy pracę grafika, drukarza i introligatora

     • … jednym słowem wizyta w KSIĘGARNI I HURTOWNI TANIEJ KSIĄŻKI W ŻYCHLINIE  ORAZ DRUKARNI DZIEŁOWEJ W KONINIE

         W ramach realizacji NPRC Priorytet 3, 1 października 2018r. klasy II b i II c wraz o opiekunami wzięły udział w wycieczce do Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Żychlinie oraz Konińskiej Drukarni Dziełowej w Koninie.

      Więcej informacji w zakładce:

       Biblioteka/Z życia biblioteki

       

    • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

     • Czytanie rozwija rozum młodzieży,
      odmładza charakter starca,
      uszlachetnia w chwilach pomyślności,
      daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach losu.

          29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Dzień ten został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, obchodziliśmy go również w naszej szkole.

         W naszej szkole został on przeprowadzony w dniu 28 września 2018 r. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie  naszych uczniów do czytania książek i czasopism. Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

         W tym dniu na pierwszej godzinie lekcyjnej nauczyciele klas I, II i III czytali uczniom na głos książkę pt.: „Przygody Gangu Słodziaków”, do której następnie uczniowie wykonali ilustracje. Natomiast uczniowie klas starszych czytali przez ok. 10 minut fragmenty lektur oraz nowych, ciekawych książek, zakupionych z projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. 

         Cel został zrealizowany. Uczniowie coraz częściej pytają i sięgają po nowe tytuły książek.

      opr. Małgorzata Ciupek

    • Sprzątanie Świata 2018
     • Sprzątanie Świata 2018

     •    W dniu 26 września klasy VI i VII uczestniczyły w akcji Sprzątanie Świata 2018 na terenie leśnictwa Pyszków. Szkolnym organizatorem i koordynatorem akcji była pani Alina Serwiak.

        Lasy pokrywają 28 % powierzchni państwa. Są one nie tylko ostoją tysięcy gatunków roślin i zwierząt, ale szczególnie w obecnych czasach mogą skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Las wymaga zatem troski ze strony nas wszystkich, gdyż wszyscy korzystamy z jego dobrodziejstw. Leśnicy sami nie poradzą sobie z tym problemem. Musimy wszyscy dbać o las i chronić go.

         Środowisko leśne „przyciąga" społeczeństwo swoimi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi, zdrowym, czystym powietrzem, a także odmienną niż w głośnych miastach atmosferą. Od lat zwiększa się więc nasilenie ruchu turystycznego. Te czynniki decydują o rozmieszczeniu śmieci i ich wielkości. Duże dzikie wysypiska można spotkać na skrajach lasów. W naturalnych zagłębieniach wśród pól i łąk, na turystycznych szlakach i leśnych drogach znajdują się również pozostawione śmieci.

         Celem akcji Sprzątanie Świata jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Takie akcje jak ta są również bardzo potrzebne, nie tylko dla pokazania nam  odpowiedniej postawy, ale przede wszystkim dla ratowania naszego środowiska. Nawet nasza akcja zapewne przyczyniła się do uratowania niejednego gatunku roślin czy zwierząt, któremu groziła zagłada. Możemy zahamować a nawet cofnąć wymieranie lasów, bowiem przyroda w tych miejscach będzie mogła się odrodzić.

         Akcja Sprzątanie Świata została zorganizowana we współpracy z Nadleśnictwem Złoczew. Połączona została również ze zbiórką żołędzi na karmę dla zwierząt w czasie zimy.

         Ten pracowity dzień zakończył się wspólnym ogniskiem uczniów i wychowawców.

       

    • Europejski Dzień Języków Obcych
     • Europejski Dzień Języków Obcych

     •  Dnia 25 września w naszej szkole odbyło się przedstawienie przygotowane przez klasy 3 a i 3 b gimnazjum z okazji Europejskiego Dnia Języków. Uczniowie przygotowali bajkę pt. "Kopciuszek" w języku angielskim i niemieckim.

       Przygotowania rozpoczęły się już w poprzednim roku szkolnym, miesiąc przed wakacjami. Mimo ogromnego stresu wszystko poszło zgodnie z planem. Starannie przygotowane stroje, muzyka, charakteryzacja i świetna scenografia, przygotowana przez uczennicę Kingę Piotrowską, zrobiły ogromne wrażenie na publiczności. 

       Uczniowie przygotowali przedstawienie pod opieką p. Marii Gonery oraz p. Agnieszki Olczyk.

    • GŁOŚNE CZYTANIE – WAŻNA SPRAWA NPRC Priorytet 3
     • GŁOŚNE CZYTANIE – WAŻNA SPRAWA NPRC Priorytet 3

     • „Bez względu na to, ile masz zajęć drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie,   jest codzienne głośne czytanie”.

         Jim Trelease

      Szanowni Państwo!

         Wasze dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej. Mogą samodzielnie korzystać z jej zbiorów. W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek, co oznacza, że każde dziecko, już od najmłodszych klas może przyjść do biblioteki samo, podejść do półki i samodzielnie wybrać książkę do czytania. Sprawia im to ogromną frajdę. Mogą zawsze liczyć na pomoc nauczyciela bibliotekarza. Zwracamy się do Państwa z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

      W październiku 2017r. biblioteka naszej szkoły złożyła wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek. Wniosek złożono w ramach NPRC – Priorytet 3. Zyskał on dofinansowanie na kwotę 15 000 zł (12 000 zł kwota dotacji + 3 000 zł wkład własny). Planowane zakupy książek będą skonsultowane z uczniami, rodzicami  i nauczycielami. Oprócz zakupów od września do grudnia 2018 r. w szkole zaplanowanych jest szereg inicjatyw promujących czytelnictwo. Książki kupowane będą zgodnie z potrzebami, oczekiwaniami i zainteresowaniami.  Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań będzie podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

      Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

      Jest na to sposób – CZYTAJMY DZIECIOM!

      Rady dla Rodziców, którzy chcą, żeby ich dzieci czytały:

      1. Rozmawiaj z dzieckiem.

      2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma Ci do powiedzenia.

      3. Kup dziecku czasopismo przeznaczone dla jego wieku.

      4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.

      5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.

      6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem czy komputerem.

      7. Rozwiązuj z dzieckiem krzyżówki, rebusy, zagadki.

      8. Zorganizujcie  wspólnie z dzieckiem  jego własną biblioteczkę.

      9. Czytaj dziecku przynajmniej przez 10 minut dziennie np.  głośno na dobranoc.

      10. Czytaj sam – czytanie jest zaraźliwe, a dobry przykład działa bardziej niż  słowa.

      11.  Komiksy, audiobooki i książki dostępne na stronach internetowych to również książki (tylko w innej formie).

      opr. Beata Paluch

    • Klasa I a poznaje literki
     • Klasa I a poznaje literki

     •    Nadszedł czas na poznawanie literek i naukę czytania pierwszoklasistów. Pierwszą literą w alfabecie jest A i uczniowie zaprosili na zajęcia pana dyrektora Krzysztofa Pędziwiatra z aparatem fotograficznym. Uczniowie zapoznali się z budową aparatu, robili zdjęcia i założyli album klasy I a.

         Na zajęciach było  miło i wesoło.

      Danuta Paluch

    • Dbamy o bezpieczeństwo
     • Dbamy o bezpieczeństwo

     •        W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci z klas I poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.

              W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy panią policjantkę, która spotkała się z uczniami klasy I-III. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjantka rozmawiała  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności  omówiła zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz pokazała niektóre znaki drogowe. Przypomniała również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Szczególnie ciekawiło je, jak zostać policjantem oraz kiedy można otrzymać kartę rowerową i prawo jazdy. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie przyniesionych przez naszego gościa  podstawowych akcesoriów policjanta. Dzieci mogły przymierzyć czapkę, kamizelkę kuloodporną oraz dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

    • Wokół czytania…….
     • Wokół czytania…….

     •    W planowanych działaniach edukacyjnych szkoły wiele czasu poświęca się na wprowadzenie dziecka w świat literatury. Podejmowane przez szkołę działania mają na celu wdrożenie dzieci do częstych kontaktów z książką.

      Więcej informacji w zakładce:

       Biblioteka / Z życia biblioteki

    • Jesienne wykopki ziemniaków!
     • Jesienne wykopki ziemniaków!

     •    Jedną z jesiennych atrakcji dla uczniów naszej szkoły były wykopki, na które zostali zaproszeni przez Panią Halinę Żarnecką.

         W piękną słoneczną środę 19 września nadszedł czas na prawdziwą pracę. Dzieci z klasy IIb i IIc miały okazję zobaczyć jak wykopuje się ziemniaki metodą tradycyjną czyli motyką, a największą atrakcją było ich zbieranie oraz wspólne zabawy.

         Zapał i zaangażowanie dzieci w pracę zaskoczył nas wszystkich, a zbieranie ziemniaków okazało się nie tylko pracą, ale dobrą zabawą i integracją dzieci. Wszyscy uczniowie dali radę!

    • Smaki jesieni
     • Smaki jesieni

     •    18 września 2018r. klasy II b i II c uczestniczyły w lekcji „Smaki jesieni”, która odbyła się w innym niż zwykle miejscu, bo na działce.  Warsztaty literacko-kulinarne dla uczniów zorganizowała Miejsko - Gminna Biblioteka  Publiczna w Złoczewie.

         Dzieci czytały wiersze o dyni, rozwiązywały zagadki, tańczyły, bawiły się i próbowały zupy dyniowej oraz słodkiego dżemu.

      J. Widera - Drab, B. Centkowska

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

     •    3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Zainaugurowany on został  Mszą Świętą w kościele parafialnym, której przewodniczył ksiądz proboszcz Piotr Wierusz.

         Następnie zgromadzone delegacje i społeczność uczniowska złoczewskich szkół przeszli pod obelisk, by wziąć udział w obchodach 79 rocznicy  wybuchu II wojny światowej.

         O tragicznych wydarzeniach września 1939 roku przypomniała p. Urszula Łukomska – Kustosz Pamięci Narodowej.  Okolicznościowe przemówienie wygłosiła p. Jadwiga Sobańska, Burmistrz Miasta Złoczewa. Przedstawiciele władz oraz delegacje szkół i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod obeliskiem.

         Po powrocie do szkoły p. Dyrektor Anna Szczepaniak przywitała wszystkich uczniów i ich rodziców. Życzenia na nowy rok szkolny złożyli wszystkim uczniom i pracownikom szkoły zaproszeni goście: p. Burmistrz, Ksiądz Proboszcz, p. Henryk Kowalczyk - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Złoczewie, p. Elżbieta Grabarczyk - przewodnicząca Rady Rodziców.

         Rok szkolny rozpoczęliśmy również występami artystycznymi w wykonaniu uczniów pod kierunkiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego.  Po części oficjalnej uczniowie ze swoimi wychowawcami udali sie do klas.

         Na nowy rok szkolny życzymy wielu sukcesów uczniom i nauczycielom, a rodzicom zadowolenia z ich pociech! (DW)

    • Podręczniki dla klas I - VIII
     • Podręczniki dla klas I - VIII

     • Podręczniki i materiały ćwiczeniowie dla klas I - VIII zapewnia szkoła w ramach dotacji celowej. Zakupić należy jedynie książki do religii.