•  „Królem jest Bóg”
     •  „Królem jest Bóg”

     • Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie klasy III c  wystawili Jasełka bożonarodzeniowe. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Uczniowie nie tylko odegrali swe role, ale również zaśpiewali wiele kolęd i zagrali na różnych instrumentach. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc.

      Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku. Piękny śpiew pastorałek, kolęd i piosenek świątecznych uświadomił wszystkim i  przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli, ale i zaproszonych gości.

      Po zakończonym spektaklu głos zabrała  dyrektor szkoły p. Anna Szczepaniak, która podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń dołączył się także proboszcz parafii Złoczew ks. Piotr Wierusz, życząc, abyśmy żyli wiarą i innym dawali przykład chrześcijańskiej postawy. Wśród zaproszonych gości była również wiceprzewodnicząca Rady Rodziców p. Monika Gryszkiewicz, która oprócz życzeń podarowała małym aktorom słodkie upominki. 

                                              Joanna Widera-Drab

    • Wigilia w III b
     • Wigilia w III b

     • W dniu 18 grudnia 2019 roku mieliśmy klasową wigilię. Uczniowie wspólnie z wychowawcą przygotowali salę. Ustawili ławki, ozdobili gałązkami świerku i świątecznym serwetkami, przygotowali zastawę do spożywania pokarmów oraz wszystkie owoce i produkty. Dzieci wraz z wychowawcą byli odświęlnie ubrani. Wspólnie połamaliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy oraz pastorałki. Panowała miła, rodzinna atmosfera.

      Bogusława Centkowska

    • DPS - warsztaty techniczne "Aniołki"
     • DPS - warsztaty techniczne "Aniołki"

     • W dniu 16 grudnia 2019 roku uczniowie klasy III b z wychowawcą udali się do Domu Pomocy Społecznej im. św Józefa w Złoczewie, na wcześniej umówione warsztaty plastyczne-techniczne "Aniołki".

      Pani Małgorzata Kaźmierczak przygotowała różnokolorową masę. Na początku spotkania uczniowie grzecznie powitali pensjonariuszy i zajęli wspólnie z nimi wyznaczone stanowiska. Dzieci i seniorzy rozpoczęli razem pracę. Od jednych i drugich przyświecał ten sam cel. Razem wykonać ozdoby choinkowe. Rozmowy i współpraca układała się prawidłowo. Powstało mnóstwo przepięknych prac: aniołki, figurki i motywy bożonarodzeniowe. Dwie godziny szybko minęły. 

      Na koniec na ręce pani terapeutki, uczniowie wręczyli stroik na stolik w świetlicy domu i kartki świąteczne dla wszystkich podopiecznych. Podziękowaliśmy za ciekawe warsztaty i wróciliśmy do szkoły.

      Bogusława Centkowska

    • Wycieczka do Drezna
     • Wycieczka do Drezna

     • 13 grudnia 2019 uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły pod opieką wychowawców wyjechali na wycieczkę szkolną do Drezna. W czasie całodziennego zwiedzania Starego Miasta mieliśmy okazję poznać Zwinger – zespół pałacowy, wzniesiony na polecenie saskiego księcia i jednocześnie króla Polski - Augusta II Mocnego. Widzieliśmy Operę Sempera, Zamek – dawną siedzibę Wettinów, Katedrę Hofkirche – największy saksoński kościół katolicki oraz znajdujący się nieopodal Orszak Książęcy - arcydzieło malarstwa ściennego, przeniesionego na 25.000 płytek z porcelany miśnieńskiej, przedstawiające kolejnych władców Saksonii z dynastii Wettynów. Dotarliśmy na Neumarkt, gdzie wznosi się monumentalny Kościół Marii Panny Frauenkirche, pomnik Marcina Lutra, Muzeum Komunikacji, a także dziesiątki kamienic o zdobnych fasadach.

      Spośród wielu atrkcji Muzeum Residenzschloss mogliśmy zwiedzić m.in. Riesensaal (Zbrojownię), Türckische Cammer (Komnatę Turecką), Münzkabinett (kolekcje numizmatów), Kupferstich-Kabinett (zbiory grafik, obrazów i fotografii) oraz Grünes Gewölbe - galerię sztuki oraz skarbiec.

      Spośród wielu drezdeńskich jarmarków bożonarodzeniowych odwiedziliśmy dwa: najstarszy w Niemczech średniowieczny jarmark bożonarodzeniowy  oraz największy w Dreźnie „Striezelmarkt”. Mogliśmy podziwiać ozdoby choinkowe, drewniane szopki, tkaniny i wyroby garncarskie, pierniki, koronki oraz gwiazdy adwentowe. Mieliśmy także okazję spróbować miejscowych przysmaków: pieczonych kasztanów, grillowanych kiełbasek, gulaszu z dziczyzny, cynamonowych jabłek i innych słodkości.

      Jarosław Furmańczyk

    • Wyjazd mikołajkowy
     • Wyjazd mikołajkowy

     • Dnia 4 grudnia 2019 roku klasy III c i III b wybrały się pod opieką nauczycieli, na balet pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” do Teatru Wielkiego w Łodzi. Po przyjeździe do teatru uczniowie otrzymali bilety, pełni ciekawości weszli do sali i zajęli swoje miejsca. Po chwili światła zgasły, a na scenę wszedł pierwszy aktor, który w skrócie przybliżył treść baśni braci Grimm. Opowiedział o losach dobrej i pięknej, lecz znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki. Królewna Śnieżka spotyka na swojej drodze siedmiu krasnoludków, w których każdy widz może znaleźć cechy samego siebie. Mimo, że Śnieżka zjada zatrute jabłko, wszystko dobrze się kończy.

      Sceneria była ukazana w bardzo ciekawy sposób, zmieniała się kilka razy z pałacowych komnat, poprzez straszny las, aż po skromną chatkę krasnoludków. Tancerze mieli przepiękne stroje, a ich taniec oddawał całą treść znanej na całym świecie bajki.

                                                                                                                                              Joanna Wiera-Drab

              Bogusława Centkowska

      Zdjęcia z przedstawienia ze strony Teatru Wielkiego w Łodzi:

      źródlo:http://www.operalodz.com/KROLEWNA_SNIEZKA_I_SIEDMIU_KRASNOLUDKOW,29,12

    • Wieczór Poezji i Pieśni Patriotycznej
     • Wieczór Poezji i Pieśni Patriotycznej

     •  W dniu 9 grudnia 2019 roku o godz. 17.00 w szkolnej kawiarence odbył się Wieczór Poezji i Pieśni Patriotycznej.  Uroczystość poświęcona była pamięci walczących i poległych w obronie Ojczyzny. Obecny rok 2019 w szczególny sposób przywraca pamięć tym, którzy 80 lat temu stanęli w obliczu II  wojny światowej.

       Uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli uczcili te wydarzenia piękną recytacją wierszy oraz śpiewem pieśni patriotycznych.

      Pamięć historyczna, tradycja, kultura nie tworzą się same. Wieczornica propagowała pozytywne wzorce, postawy, ideały, które są ponadczasowe i gwarantują przetrwanie narodu  w najbardziej burzliwych czasach.

       Przybyli goście brawami nagrodzili recytatorów i chórzystki.

      Wieczornicę przygotowali: Aldona i Tomasz Bartosik, Dorota Kosek, Małgorzata Ciupek  i Aneta Krzemińska.

      Aldona Bartosik, Małgorzata Ciupek

    • Mikołajkowe czytanie
     • Mikołajkowe czytanie

     • W okresie przedświątecznym świetlica szkolna zorganizowała „Mikołajkowe czytanie przez postacie bajkowe”. Uczennice klas starszych oraz nauczycielki przebrane za postacie z bajek głośno czytały wybrane fragmenty książek poświęcone zbliżającym się Świętom Bożego Narodzenia oraz inne ulubione utwory dzieci. Milusińscy z  klas I – III i przedszkolaki z dużym zainteresowaniem i skupieniem wysłuchali czytanych historii.

      Celem akcji było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci poprzez głośne czytanie, wzmacnianie tożsamości narodowej oraz  zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o czystość języka polskiego. Nie do przecenienia jest bowiem rola, jaką w wychowaniu i rozwoju dziecka odgrywa kontakt z książką. Czytając najmłodszym poszerzamy ich wiedzę o człowieku, o świecie, dostarczamy im całego bogactwa przeżyć.

      Nauczycielki świetlicy

    • Koncert biesiadny uczniów klasy III c
     • Koncert biesiadny uczniów klasy III c

     • W dniu 28 listopada 2019r. uczniowie klasy III c wraz z wychowawczynią Joanną Widera-Drab wykonali koncert biesiadny dla seniorów Domu Opieki Społecznej Caritas im. Św. Józefa w Złoczewie. Dzieci zaśpiewały wiele znanych wszystkim pieśni takich jak: „Hej, sokoły”, „Głęboka studzienka”, „Miała baba koguta”, „Zielony mosteczek”, „Szła dzieweczka do laseczka”, „Furman”,  „Krakowiaczek jeden” i wiele innych.  Pensjonariusze wspólnie z dziećmi śpiewali refreny znanych im pieśni. Uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

      Następnie dzieci wraz z dziadkami zasiedli do wspólnego kolorowania bajek i wymienili się obrazkami z osobistymi dedykacjami.

                                                                                                                   Joanna Widera-Drab

    • Kiermasz taniej książki
     • Kiermasz taniej książki

     • W ostatnich dniach listopada w szkolnej bibliotece odbył się  KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie, wydawnictwami drugi tom i Publicat.

      Tematyka książek była bardzo zróżnicowana, od bajeczek i baśni do czytania i kolorowania, po książki popularno – naukowe, słowniki, lektury i atlasy, a nawet dzienniki lekcyjne do zabawy w szkołę.  Kiermasz książki ma już w naszej szkole kilkuletnią tradycję i z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie ze strony uczniów, rodziców i nauczycieli.                                                                                                                                                                                       

      To jeszcze nie koniec kiermaszu…. Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej  i do wzbogacenia swojej domowej biblioteczki. Książka zakupiona na kiermaszu może być doskonałym prezentem na święta.

      organizator kiermaszu

      Beata Paluch

       

    • Wystawa w Nadleśnictwie
     • Wystawa w Nadleśnictwie

     • Na zaproszenie Nadleśnictwa Złoczew, w dn. 28 listopada 2019 roku, uczniowie klasy III b z wychowawcą zwiedzili piękną wystawę roślin i zwierząt lasu oraz materiały o pracy leśnika.

      Prezentowane zbiory pochodziły z dwuczęściowej wystawy "Lasy w stulecie odzyskania niepodległości" udostępnione w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Celem tej wystawy było złożenie hołdu i podziękowanie leśnikom, za ich ciężką pracę. Oprócz tego dzieci oglądały prezentację o zwierzętach, ich tropach i poznały różne o nich ciekawostki. Główną atrakcją wystawy były zwierzęta leśne: żubr, daniel, mufon, sarnia rodzina, borsuk, dziki, kuna, sowa itp.Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji pana leśnika i obejrzały prezentację. Utrwaliły typowe dla lasu nazewnictwo. Dzieci przed wyjściem do szkoły, podziękowały pracownikowi Nadleśnictwa Złoczew.

      Dla uczniów była to lekcja przyrody i piękna przygoda.

      Bogusława Centkowska

    • Wycieczka do apteki
     • Wycieczka do apteki

     • Kończąc zajęcia edukacyjne nt."Bądźmy zdrowi" uczniowie klasy III b wspólnie z wychowawcą udali się na wycieczkę do apteki "Magnolia" w Złoczewie. Powitała nas kierowniczka placówki. Zaprowadziła nas do wszystkich pomieszczeń. Widzieliśmy magazyny leków i pokój tzw Receptura, gdzie aptekarze robią maści, krople i inne mikstury. Wywiad z farmacetką został przeprowadzony w biurze. Główna część apteki to ekspozycja. Tutaj uczniowie obserwowali zakupy pacjentów. Pani kierownik apteki zaprezentowała jak sprawdza w komputerze czy dany lek znajduje się w placówce.

      Potem dzieci zadawały różne, tematyczne pytania. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo należy pozbywać się przeterminowanych leków i odpadów medycznych. Aptekarka z dużym naciskiem tłumaczyła, dlaczego dzieci nie mogą same przyjmować tabletek. Za kulturalne zachowanie oraz odwiedziny, pani kierownik apteki nagrodziła uczniów smacznymi lizakami.

      Bogusława Centkowska

    • Uwaga!
     • Uwaga!

     • Szanowni Państwo!

      Ponieważ w tym miesiącu ostatnia środa przypada 25 grudnia w Boże Narodzenie, informujemy, że w grudniu nie będzie dnia otwartego.

    • Opłata za obiady
     • Opłata za obiady

     • W grudniu koszt obiadów wynosi 42 zł.
      Ze względu na koniec roku kalendarzowego prosimy o uregulowanie płatności do 15 grudnia. 

    • „Nasze prawa – ważna sprawa” – obchody Dnia Praw Dziecka
     • „Nasze prawa – ważna sprawa” – obchody Dnia Praw Dziecka

     • 20 listopada z okazji rocznicy podpisania Konwencji o Prawach Dziecka w świetlicy szkolnej przeprowadzone zostały zajęcia, podczas których nie zabrakło dynamicznej dyskusji, merytorycznej argumentacji oraz konstruktywnych wniosków, korzystano z materiałów zawartych na stronach internetowych, wykonano prace plastyczne związane z tematem praw dziecka. Popularyzowano idee Korczaka, przybliżono dzieciom fragmenty jego twórczości oraz postać Janusza Korczaka – człowieka o wielkim sercu, bezgranicznie oddanego swoim wychowankom, zachęcano do czytania jego utworów. Z prac wykonanych przez uczniów przygotowano gazetki w świetlicy szkolnej i w holu szkoły.

      Przedsięwzięcia te miały na celu:

      • zapoznanie dzieci i młodzieży z treścią dokumentów mówiących o ich prawach, w tym odpowiednich zapisów w dokumentach szkolnych,
      • uświadomienie uczniom znaczenia praw dziecka i konsekwencji i ich stosowania w codziennym życiu,
      • zapoznanie z pojęciami: norma, prawo, obowiązek, odpowiedzialność,
      • kształtowanie postaw dialogu, umiejętności słuchania innych i rozumienia odmiennych poglądów,
      • rozwijanie kultury i umiejętności współżycia w społeczności szkolnej

      W naszej szkole tego dnia panowała atmosfera zrozumienia, powagi podejmowanych tematów, a jednocześnie były to chwile pełne serdeczności oraz wzajemnej życzliwości. Fakt, że w takiej szkole dzieci czują się najlepiej, podkreśliły słowa piosenek Natalii Kukulskiej „Prośba dzieci” oraz Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”.

      Agnieszka Ciołek

      Anna Wzgarda-Karnkowska

      Aneta Pabiniak

    • " Misiu, misiu podaj łapkę, misiu, misiu bądź dziś ze mną...."
     • " Misiu, misiu podaj łapkę, misiu, misiu bądź dziś ze mną...."

     • Jak co roku i dziś czyli 25 listopada 2019 uczniowie kl. 3 b zaprosili swoje pluszaki do klasy. Święto niezwykłe. Wszak to Światowy Dzień Pluszowego Misia. 

      Najważniejszą zabawką naszego dzieciństwa jest pluszowy miś. 

      Ojcem Pluszowego Misia był Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej - Theodor Roosevelt, który w listopadzie 1902 roku na polowaniu odmówił zabicie małego niedźwiadka. Od imienia Prezydenta pochodzi nazwa pluszaka: Teddy bear, czyli miś Teddy. To niezwykle wydarzenie zilustował Clifford Berryman. I tak powstała seria komisów o Prezydencie i niedźwiadku. Wkrótce też rozpoczęła się produkcja misiów w USA i Niemczech.

      Przytulanki towarzyszyły nam podczas wszystkich zajęć. Podobnie jak był to bardzo przyjemny dzień dla naszych milusińskich.

      " Jestem sobie mały miś, gruby miś, 

      Znam się z dziećmi nie od dziś...."

      Pamiętajmy:

      "Miś na smutki i radości, 

      Miś gdy coś Cię bardzo złości, 

      Miś gdy czasem jest Ci źle, 

      Miś gdy gorzej czujesz się, 

      Miś dla małych i tych dużych, 

      Miś i w szkole i w podróży, 

      Miś co leży pod poduszką,

      Miś co ma klapnięte uszko,

      Miś Puchatek, Miś Uszatek,

      Miś z futerka, z pluszu, z łatek,

      Dziś Dzień Pluszowego Misia

      Więc gobutul mocno dzisiaj "

      Bogusława Centkowska

    • Poznajemy świat biologii
     • Poznajemy świat biologii

     • Niewątpliwie najbardziej atrakcyjną i jednocześnie skuteczną metodą nauki dla dzieci są działania praktyczne. Świat biologii jest złożony i ciekawy. Uczniowie najlepiej poznają go poprzez własne obserwacje, eksperymentowanie, działanie, a samodzielnie odkrywając tajniki przyrody, gromadzą nowe doświadczenia, lepiej zapamiętują wiadomości. W holu szkoły w bieżącym miesiącu swoimi pracami pochwalili się uczniowie klasy III c i klas V.

      Uczniowie klasy 3 c poznawali budowę biosfery – przygotowali swój osobisty las zamknięty w szkle. Las w słoiku to ekosystem, który żyje jak w naturze. Woda paruje, skrapla się i podlewa rośliny, które wytwarzają tlen. I ten cykl powtarza się regularnie. Uprawa nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy, aby słoik stał w oświetlonym miejscu. Bezpośredni kontakt z naturą, samodzielne tworzenie osobistego lasu z materiałów przyniesionych z wspólnej wyprawy, sprawił wszystkim dzieciom dużo radości. Wspólna praca posłuży do obserwowania i omawiania spostrzeżeń.

      Chętni uczniowie klas piątych wykonywali z biologii projekt dotyczący komórki. Rezultaty ich pracy były imponujące – uczniowie włożyli sporo wysiłku w wykonanie modeli. Trójwymiarowa powierzchnia przekroju komórek, wyraźnie przedstawiająca organelle, pozwoliła uczniom w sposób ciekawszy zapoznać się z ich budową i funkcjami. Zaangażowanie w wykonanie modeli pozwoli uczniom na długo zapamiętać nazwy i wygląd elementów z jakich są zbudowane.

      Dorota Walczak

      Joanna Widera - Drab

      zdjęcia: Beata Paluch

    • Uczymy się pomagać
     • Uczymy się pomagać

     • W październiku mali wolontariusze z klasy III c i III b po raz pierwszy odwiedzili Dom Pomocy Społecznej Caritas w Złoczewie. W ramach rozpoczynającej się współpracy, dzieci i podopieczni DPSu grali wspólnie w gry planszowe, karty, układali puzzle, grali w piłkę, rozmawiali, żartowali, słuchali opowieści.

      W bardzo miłej atmosferze spędzili wspólnie 2 godziny. Dzieci były bardzo poruszone pobytem u „dziadków” i nie mogą doczekać się następnej wizyty w listopadzie. Pani dyrektor DPSu wraz z pracownikami przyjęli naszą niemałą gromadkę z przyjemnością i nadzieją na kolejne spotkania.

                                                                    Joanna Widera-Drab

                                                                    Bogusława Centkowska

    • Dzień Życzliwości
     • Dzień Życzliwości

     • Świetlica szkolna przeprowadziła akcję „Dzień Życzliwości” w naszej szkole.

      Odbyły się zajęcia świetlicowe na temat: życzliwości, serdeczności, szacunku, przyjaźni i niesienia bezinteresownej pomocy. Dzieci rysowały też plakaty związane z powyższym tematem.

      Na korytarzu szkolnym wystawiona została gazetka „21 listopada  - Dzień Życzliwości”. Uczniowie i pracownicy szkoły zostali obdarowani przez Tatianę i Izę uśmiechem i małym słodyczem.  

      Akcję zorganizowały panie: Anna Wzgarda-Karnkowska, Aneta Pabiniak i Agnieszka Ciołek

    • Andrzejki
     • Andrzejki

     • W dniu 26 listopada odbędzie sie dyskoteka andrzejkowa.

      Klasy I - IV

      1300 - 1500 (mała sala gimnastyczna)

      Klasy V - VIII

      1500 - 1700 (dolny hol szkoły - wejście od strony ul. Szkolnej)

      Odwozy w dniu 26 listopada

      I kurs: 1515  (Brzeźnica, Grójec)

      II kurs: 1715 (Brzeźnica, Grójec)

      W tym dniu nie ma odwozów o 1345 i o 1535.

       

    • W szkolnym gabinecie lekarskim
     • W szkolnym gabinecie lekarskim

     • W dniu 21 listopada 2019 roku uczniowie klasy III b wspólnie z wychowawcą udali się do gabinetu lekarskiego znajdującego się w naszej szkole.

      Pani pielęgniarka opowiedziała nam jak należy zachować się podczas niebezpiecznych sytuacjach typu: omdlenia, skaleczenia, krwotoki z nosa, oparzenia itp. Pani pokazała też jak prawidłowo założyć opatrunek i zabandażować głowę lub kończynę. Pielęgniarka oprowadziła nas po gabinecie i odpowiedziała na różne pytania uczniów np. co powinno być w domowej i szkolnej apteczce. Dzieci słuchały z zainteresowaniem wypowiedzi p. Ewy w Amanowicz.

      Zadowoleni uczniowie z nauczycielem wrócili do klasy.

      Bogusława Centkowska