Warto więc, przed podjęciem decyzji o wyborze zawodu, zastanowić się i określić, jakie macie zdolności, zainteresowania oraz słabe i mocne strony. Kolejnym krokiem powinna być natomiast analiza rynku pracy, czyli sprawdzenie, jakie zawody powstają, a w jakich zatrudnienie zostaje ograniczone.
Według badań przeprowadzonych w ramach „Barometru Zawodowego” w 2017 roku, najwięcej specjalistów brakowało w budownictwie, przemyśle, gastronomii, służbie zdrowia i usługach medycznych oraz transporcie. Do najpotrzebniejszych zawodów należał również: kierowca samochodu ciężarowego, spawacz, pielęgniarka, księgowy, krawiec, kierowca autobusu, kucharz czy też fryzjer.
Można zastanawiać się jednak, czy tak samo będzie za kilka lat, czy potrzeby się nie zmienią?
Zgodnie z opracowaniami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w 2021 roku najbardziej poszukiwani będą pracownicy na rynku informatycznym i telekomunikacyjnym, a także osoby, których praca związana jest z biotechnologią, energetyką oraz nanotechnologią.
Trudno jednak przewidzieć, jakie zmiany zajdą na rynku pracy w kolejnych latach, ale prowadzone przez różne instytucje sondaże wskazują, że wśród najbardziej oczekiwanych zawodów znajdą się:
1. Specjalista z branży IT
Wśród tej grupy zawodowej wyróżnić można: programistów, architektów IT, a także pracowników tworzących aplikacje i gry komputerowe, a także inne osoby zajmujące się rozwojem sztucznej inteligencji czy planowaniem wirtualnej rzeczywistości.
2. Biotechnolog
Osoby wykonujące ten zawód opracowują technologie, dzięki którym wykorzystuje się substancje organiczne w różnych gałęziach przemysłu.
3. Logistyk
Specjaliści z tej dziedziny są odpowiedzialni za planowanie i nadzór nad procesem produkcyjnym, transportem i dystrybucją towarów. Zatrudnienie znajdują w transporcie, budownictwie, motoryzacji, elektronice, energetyce i innych dziedzinach.
4. Inżynier elektrotechnologii
Specjaliści wykwalifikowani w tej dziedzinie zajmują się m.in. elektrotechniką, elektroniką, inżynierią telekomunikacyjną czy komputerową.
5. Lekarz / Pracownik usług medycznych
Wśród kadry lekarskiej coraz częściej brakuje chirurgów medycyny estetycznej, fizjoterapeutów, psychoterapeutów, ale także pielęgniarek i pracowników związanych z usługami medycznymi. Dodatkowo obecna sytuacja wywołana pandemią pokazuje, że zmiany dotyczące rynku pracy zachodzą nieustannie, czego przykładem może być obecny brak tele-chirurgów czy opiekunów osób starszych.
6. Trener / Dietetyk
Zmiany wynikające z innego trybu życia i położenie nacisku na uprawianie sportów, a także zdrowy styl życia sprawiają, że coraz więcej pracy mają trenerzy personalni i dietetycy, a także trenerzy dla osób starszych.
7. Specjalista ds. finansowych / Doradca ds. finansów osobistych
Zmieniające się warunki ekonomiczne powodują, że poszukiwani są doradcy finansowi różnych specjalności, np. zajmujący się doradztwem emerytalnym, inwestycyjnym, podatkowym czy ubezpieczeniowym.
8. Analityk big data / Data scientist
Osoby te są odpowiedzialne za analizę i segregowanie danych gromadzonych przez firmy oraz wydawanie na ich podstawie decyzji i opracowywanie nowych rozwiązań.
9. Grafik komputerowy
Ich zadanie polega na projektowaniu znaków firmowych, stron internetowych, oprawy graficznej książek, reklam i innych publikacji.
10. Pracownik naukowy
Zawodem przyszłości może stać się również pracownik naukowy, szczególnie w zakresie takich dziedzin jak matematyka, chemia, fizyka czy też inżynieria.