• Mikołajowa wycieczka do Łodzi
          • Mikołajowa wycieczka do Łodzi

          • W dniu 1 grudnia z okazji mikołajek klasa 8 b i 8 c udały się do Łodzi  na wycieczkę. Młodzież spędziła miło czas najpierw w parku trampolin, gdzie podczas pierwszej godziny zajęć uczyła się zasad akrobatyki pod kierunkiem proesjonalnego trenera, aby potem wykorzystać zdobyte umiejetności w godzinie wolnego skakania. Następnie udaliśmy się do Manufaktury, aby pozostały pobyt w Łodzi spędzić podczas wspólnego posiłku oraz seansu w kinie Cinema City. 

            To był miły wyjazd, który pozwolił "naładować akumulatory" przed ostatnim miesiącem nauki w tym roku kalendarzowym oraz czekajacym egzaminem próbnym. 

            Dorota Walczak, Urszula Caban

        • Pokaż nam swoją małą Ojczyznę
          • Pokaż nam swoją małą Ojczyznę

          • Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom.

            Zadaniem konkursowym jest nagranie filmu reklamującego miejscowość, w której znajduje się szkoła, podkreślając piękno danego miasta/gminy, prezentując m.in. zabytki, tradycje, specyfikę okolicy, regionalną kuchnię, historię. Film musi zachęcać do przyjazdu (odwiedzenia) miejscowości, w której znajduje się szkoła. Długość filmu od 5-7 min. Termin przysyłania prac konkursowych kończy się 7 stycznia 2022r.

            Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie dla całej klasy do 7 dniowego pobytu (6 noclegi) w Zakopanem lub Kawęczynku na Roztoczu w roku szkolnym 2021/2022 w wyznaczonym przez fundację terminie (marzec - czerwiec 2022r.).

            W załącznikach znajdują się:

            Regulamin konkursu "Pokażcie nam swoją małą ojczyznę".

            FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

        • Murem Za Polskim Mundurem
          • Murem Za Polskim Mundurem

          • Nasza szkoła włączyła się w akcję społecznościową #MuremZaPolskimMundurem. Akcja wspiera żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej i strzegą bezpieczeństwa wszystkich Polaków.

            Uczniowie klas 2 i 3 pod kierunkiem p.Agnieszki Sowa-Witkowskiej stworzyli 15 prac plastycznych, które trafią do polskich służb broniących wschodniej granicy. Prace zostały wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej w Złoczewie. Wszystkie nadane kartki zostaną doręczone bezpłatnie do przygranicznych jednostek.

            Wszystkim osobom, które chciałyby wysłać kartkę indywidualnie przypominam, że na kartki nie naklejamy znaczka, a zamiast adresu należy wpisać hasło ”Obrońcom Granicy”. Akcja trwa do 20 grudnia. Kartki te są wyrazami symbolicznego wsparcia, wdzięczności i podziękowania służbom mundurowym za ich pracę na granicy polsko-białoruskiej.

                                                                       Opr. i zdjęcia Agnieszka Sowa-Witkowska

        • Listopadowa zaduma
          • Listopadowa zaduma

          • W dniu 25 listopada 2021 roku uczniowie kl. I a odwiedzili Obelisk w złoczewskim parku. Tam oddali hołd Bohaterom Września 1939 roku i zapalili znicze, światełka dla tych, którzy odeszli w czasach okrutnej wojny. Dzieci minutą ciszy uczciły pamięć poległych.

            Następnie  uczniowie poszli pod pomnik naszego wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II, aby złożyć hołd i zapalone znicze. Wychowawczyni kl. I a króciutko przybliżyła postać JPII . Zapalone światełka stanowią symbol pamięci o Nich.
            Dzisiejszy historyczny, listopadowy spacer ulicami Złoczewa, poprzedzony był wieloma działaniami w klasie. Pierwszoklasiści wykonali prace techniczne: Orzeł Biały i mapę Polski oraz wzięli udział w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

            W/w przedsięwzięcia na długo zapadną w pamięci najmłodszych uczniów.

            Bogusława Centkowska

        • Robótki ręczne w I a i II a
          • Robótki ręczne w I a i II a

          • W dniu 24 listopada 2021 roku do klas Ia i IIa zawitał niecodzienny gość. Była to babcia Stelli i Marcela, która wykonuje robótki ręczne na drutach. Pani pokazała dzieciom jak wyglądają różne ściegi i w jaki sposób powstaje ciepły szal z włóczki. Najpierw uczniowie obejrzeli przygotowaną przez nauczyciela prezentację o tym jak powstaje różnokolorowa włóczka. Potem dzieci z zainteresowaniem oglądały arcydzieła babci: wełniane skarpety, rękawice, bałwanka itp. Następnie uczniowie wykonali pompony.

            Było to miłe i ciekawe spotkanie. Dzieci podziękowały gościowi.

            Bogusława Centkowska

        • Dzień Praw Dziecka
          • Dzień Praw Dziecka

          • 20 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To wyjątkowy dzień, ponieważ wtedy obchodzimy rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Na całym świecie w tym dniu dzieci jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników - tych których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

            Dlatego uczniowie klasy II a postanowili przypomnieć wszystkim jakie prawa mają dzieci. Zaprosili do klasy króla Maciusia I, który zapoznał ich z  życiem i działalnością Janusza Korczaka.

            Joanna Widera - Drab

        • "Kartka dla Rodaka"
          • "Kartka dla Rodaka"

          • W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Kartka dla Rodaka”. Uczniowie klas 2 i 3 na świetlicy pod czujnym okiem p. Agnieszki Sowa-Witkowskiej wykonali piękne kartki bożonarodzeniowe. Akcja polega na wysyłaniu dla Rodaków zamieszkałych poza granicami Polski, własnoręcznie wykonanych, głównie przez dzieci kartek świątecznych (bożonarodzeniowych i wielkanocnych).

            Kartki wysyłamy do fundacji około 1,5 miesiąca przed Świętami Bożego Narodzenia i Świętami Wielkanocnymi.  Następnie  fundacja kartki pakuje i wysyła do Polonii żyjącej w Kazachstanie, na Białorusi i Litwie jak i również w Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji, Macedonii i Włoch.

            Kartki świąteczne , które trafiają do Polaków mieszkających daleko od Ojczyzny są gestem dającym im wielką radość i dowodem na to, że Polska cały czas o nich pamięta.

            Opr. i zdjęcia

            Agnieszka Sowa-Witkowska

        • Dzień Życzliwości i Pozdrowień
          • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • 21 listopada to Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Obchodziliśmy je w szkole w 22 listopada. Cały tydzień "krążyła" po szkole skrzynka, do której uczniowie wrzucali kartki z pozdrowieniami i życzeniami. W poniedziałek kartki trafiły do adresatów. 

            Święto to zostało również zaakcentowane na zajęciach w świetlicy szkolnej. Powstała ciekawa gazetka, której celem było promowanie wzajemnej życzliwości i wzajemnej troski o siebie. Zapraszamy do relacji fotograficznej z tego wydarzenia.

            Przesłanie światowej akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Nie zapominajmy również o magicznych słowach: proszę, przepraszam, dziękuję. 

            Pozytywnym zwyczajem, dającym poczucie wspólnoty jest nawyk pozdrawiania innych: znajomych (bliższych i dalszych), sąsiadów, nauczycieli, sprzedawców, kierowców w autobusie itd. Jest to wyraz szacunku do drugiego człowieka. Mówmy więc do siebie "dzień dobry", "do widzenia".

            Ważne jest, aby zwracać uwagę na to, że mamy wokół siebie ludzi. Po prostu milej jest, gdy ludzie pokazują, że nie są dla siebie powietrzem. 

            Samorząd Uczniowski

            zdjęcia: Tatiana Grabarczyk, Tatiana Karnkowska

        • Narodowe Święto Niepodległości
          • Narodowe Święto Niepodległości

          • 18 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas tej uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej Ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje walk naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami oraz recytacjami wierszy, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile.

            Małgorzata Ciupek

            Krzysztof Pędziwiatr

            Anna Wzgarda-Karnkowska

            zdjęcia: Koło fotograficzne (Tatiana Karnkowska, Izabela Ługowska) 

        • Tenis stołowy - półfianały wojewódzkie
          • Tenis stołowy - półfianały wojewódzkie

          • Dnia 19 listopada 2021r. w Buczku k. Łasku, uczennice w składzie: Gabriela Kotowska i Zofia Działkowska pod opieką p. Agaty Sudy, reprezentowały naszą szkołę na zawodach sportowych w tenisie stołowym  na etapie  półfinałów  wojewódzkich Igrzysk Dzieci, które tym samym były eliminacjami do dalszego etapu zwodów. Po naprawdę bardzo, bardzo zaciętej walce dziewczęta zajęły III miejsce, które to miejsce jest dużym sukcesem również  na tym etapie zawodów.

            Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze i na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zauważyć duże zaangażowanie zawodniczek oraz prezentowaną przez nich postawę fair – play.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych :-)

        • Bóbr 2021
          • Bóbr 2021

          • W dniach 16 – 18 listopada odbył się Międzynarodowy Konkursy  Informatyczny Bóbr. Nasza placówka przystąpiła do niego już po raz piąty. Szkołę reprezentowało 68 uczestników: 19 w kategorii Skrzat (klasy I - III), 22 w kategorii Benjamin (klasy IV - VI) oraz 27 w kategorii Junior (klasy VII - VIII). Szkolnymi koordynatorami konkursu były panie: Joanna Widera – Drab (klasy 1-3) oraz Dorota Walczak (klasy 4-6 oraz 7-8).

            Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

            Konkurs Bóbr jest adresowany do uczniów, którzy są kreatywni i nie boją się wyzwań, lubią rozwiązywać skomplikowane zadania wymagające logicznego i analitycznego myślenia oraz chcą rozwijać i doskonalić swoje umiejętności w zakresie programowania.

            Organizatorzy konkursu Bóbr w Polsce to  Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Learnetic.

            Więcej informacji o konkursie oraz zbiór zadań z tegorocznej i poprzednich edycji na stronie polskiego organizatora konkursu:  www.bobr.edu.pl

        • Powiatowe zawody w tenisie stołowym
          • Powiatowe zawody w tenisie stołowym

          • Dnia 18 listopada 2021r. w Chojnym k. Sieradza,  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowych zawodach w tenisie stołowym w kategorii dziewcząt i chłopców Igrzysk Dzieci.  Drużynę chłopców reprezentowali uczniowie: Ksawery Kwapisz i Szymon Lebiedziński, drużynę  dziewcząt reprezentowały uczennice: Zofia Działkowska i Gabriela Kotowska.  

            W zawodach wzięli udział uczniowie szkół z powiatu sieradzkiego, a sam  turniej przebiegał  w zdrowej i sportowej atmosferze, z dużym zaangażowaniem wszystkich zawodników. 

            Chłopcy po zaciętej rywalizacji zajęli IV miejsce, a dziewczynki uplasowały się na  II miejscu, tym samym kwalifikując się do półfinałów wojewódzkich Igrzysk Dzieci w tenisie stołowym. Gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszym etapie :-)

            Agata Suda

        • Międzynarodowy Dzień Tolerancji - mamy prawo być inni
          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji - mamy prawo być inni

          • 16 listopada to Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który ustanowiono 12 grudnia 1995 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. W związku z tym kraje będące członkami UNESCO przyjęły „Deklarację Zasad Tolerancji”.

            Zgodnie z Artykuł I tego dokumentu:

            Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja to wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

            Państwa , które przyjęły tę Deklarację zdefiniowały tolerancję jako:

            • respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
            • uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
            • umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
            • docenianie rozmaitości kultur;
            • otwarcie na cudze myśli i filozofię;
            • ciekawość i nieodrzucanie nieznanego;
            • uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

            Odrębność i różnorodność jest bardzo ważną cechą świadczącą o różnicach występujących między narodami i grupami kulturowymi, a brak tolerancji przyczynia się do powstawania zła i wielu ludzkich cierpień.

            Pamiętajmy, że tolerancja sprzyja poznawaniu różnic, które należy wykorzystać w celu łączenia całej ludzkości poprzez poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych.

            Postarajmy się zatem, aby dzisiejszy dzień stał się powodem do wspólnych rozmów rodziców i dzieci na temat potrzeby tolerancji wobec odmienności  innych oraz przyczynił się do refleksji nad naszym zachowaniem wobec innych i otworzyły nas na ich potrzeby.

            Anna Szczepaniak

        • Powiatowe zawody w piłce ręcznej
          • Powiatowe zawody w piłce ręcznej

          • Dnia 12 listopada 2021r.w Sieradzu odbyły się powiatowe zawody w piłce ręcznej dziewcząt Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę pod opieką p. Marty Baś reprezentowały uczennice w składzie: Miriam Jasianek, Izabela Jeżewska, Tatiana Karnkowska , Tatiana Krawczyk, Izabela Ługowska, Julia Mieszała , Natalia Pawlak, Gabriela Sosin, Anna Stępień, Amelia Żywica.

            Zawody rozegrano systemem „każdy z każdym”  w sportowej atmosferze i rywalizacji. Po zaciętej walce oraz wsparciu duchowym i poradach taktycznych kolegi Igora Basia, nasze szczypiornistki zajęły III miejsce otrzymując pamiątkowe medale i dyplom:-).        

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych :-)

            Agata Suda

        • Zapraszamy do obchodów Dnia Życzliwości i Pozdrowień
          • Zapraszamy do obchodów Dnia Życzliwości i Pozdrowień

          • „Życzliwe słowa mogą być krótkie i łatwe do wymówienia, ale ich echa są naprawdę nieskończone” Matka Teresa z Kalkuty  

            21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach, zaś Polska do zabawy przyłączyła się w 2006 roku.

            Celem tego dnia jest zachęcenie ludzi do czynienia dobrych uczynków oraz promowanie życzliwości jako najlepszej formy kontaktu międzyludzkiego. Najważniejszym elementem World Hello Day jest jednak wymóg, aby uczestnicy powitali tego dnia jak najwięcej osób. Pamiętajcie, że „Dzień dobry” i „Cześć” to magiczne słowa, które powinniśmy używać na co dzień, nie tylko od święta. Niech stanie się to naszym codziennym nawykiem.

            Z okazji Dnia Życzliwości Samorząd Uczniowski ogłasza akcję wymiany życzeń i wzajemnych pozdrowień. Zróbcie kartkę, laurkę lub inną ciekawą pracę. Może być skierowana do jednej osoby lub całej grupy (np. klasy), ucznia, nauczyciela lub pracownika szkoły. Postarajcie się, aby była oryginalna i sprawiła odbiorcom radość. Koniecznie podpiszcie się, aby osoba obdarowana wiedziała, kto przesyła jej życzliwe słowo.

            Od środy do piątku uczniowie z Samorządu będą zbierali do specjalnie przygotowanej skrzynki pocztowej Wasze prace, które następnie w poniedziałek zostaną rozdane adresatom.

            Zachęcamy Was również do ubrania się tego dnia na żółto - kolor słońca lub przykejenie sobie emblematu uśmięchnietej buźki na bluzce

            Zawsze warto być życzliwym, ponieważ zwykłe miłe słowo lub gest mogą odmienić czyjś dzień.

            Samorząd Uczniowski

        • Dzień Postaci z Bajek
          • Dzień Postaci z Bajek

          • 5 listopada  przypominamy bajki, które towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale także przekazują prawdy życiowe. Wybrana data nie jest przypadkowa, jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. W tym dniu w  szkole można było spotkać Kopciuszka, Jasia i Małgosię, Czerwonego Kapturka, Smerfy, Pippi  Pończoszankę, Kota w butach, krasnoludki, księżniczki, piratów, wróżki i wiele innych postaci znanych i mniej znanych postaci  z bajek.

            Przebrani uczniowie zostali nagrodzeni słodkim upominkiem i miło spędzili dzień w szkole. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

            opr. i zdj. Beata Paluch

        • Wolontariat w schronisku
          • Wolontariat w schronisku

          • 8 XI 2021r. klasy 2a i 1a wraz z wychowawczyniami miały przyjemność brać udział w wolontariacie w schronisku dla zwierząt w Czartkach. Dzieci wyprowadzały pieski na spacer po lesie, bawiły się z Boryskiem na psim placu zabaw i opiekowały się kotkami. Pani Iza pracownik schroniska opowiedziała nam o swoich obowiązkach, życiu zwierząt i losach Czartkowiaków. W ramach pomocy przywieźliśmy bardzo dużo karmy i innych prezentów. Zrobiliśmy zakupy w sklepiku, z którego cały dochód przeznaczony jest dla podopiecznych.

            Mamy nadzieję, że wyjazd uwrażliwił dzieci na los bezdomnych zwierząt oraz zaszczepił w nich gotowość niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym przez los zwierzętom.

            „Gdy człowiek nauczy się szanować nawet najmniejsze stworzenie, wtedy nikt nie będzie musiał uczyć go, jak kochać drugiego człowieka".

            Joanna Widera - Drab

        • Dyktando na Święto Niepodległości
          • Dyktando na Święto Niepodległości

          • Wielkimi krokami zbliża się tegoroczne Dyktando na Święto Niepodległości. Każdy będzie mógł wziąć w nim udział, począwszy od uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej, aż po osoby dorosłe; wystarczy komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu.

            Im więcej uczestników, tym większe wsparcie finansowe trafi do potrzebujących. Organizator przeznaczy na cel charytatywny złotówke za każdego, kto 11 listopada rozwiąże dyktando.

            Święto Niepodległości to świetna okazja, aby sięgnąć po różne wątki z polskiej kultury i historii. Przygotowując dyktando Organizatorzy nawiązali do tradycji przedwojennych, przywołali postaci, które na różne sposoby budowały wtedy nasze państwo, ale także odwołali się do wspólnych wartości.

            Wśród nowości wprowadzonych w tegorocznej edycji tego charytatywnego wydarzenia pojawiła się osobna kategoria dla szkół. Szkoła, która uzyska najlepszy rezultat, będzie mogła podjąć decyzję, na jaki cel trafi kwota zebrana poprzez udział wszystkich uczniów z całej Polski!

            Do kategorii szkół zaliczone zostaną automatycznie wyniki indywidualne uzyskane przez uczniów w ich kategorii wiekowej.

            ZAPISY INDYWIDUALNE (dla uczniów i dorosłych):

            Zapisy - dyktando na Święto Niepodległości.

            Więcej o samym wydarzeniu i o pozostałych niespodziankach przygotowanych przez organizatorów można przeczytać na stronie zapisów.

        • Uwaga Rodzice!!
          • Uwaga Rodzice!!

          • ​​​​​​​W związku z pojawieniem się wszawicy w szkołach prosimy rodziców o systematyczne dokonywanie przeglądów czystości włosów u Państwa dzieci. 

            Wszawica stanowi obecnie przede wszystkim problem natury higienicznej. Ponieważ szerzy się ona dość łatwo, jej zwalczanie wymaga utrzymania higieny u wszystkich dzieci w szkole. Aby działania te były skuteczne, muszą być realizowane systematycznie, do czego niezbędna i zarazem wystarczająca jest współpraca ze strony rodziców.

            W aptekach dostępne są skuteczne szampony przeciwwszawicze, które w połączeniu z zabiegami higienicznymi zastosowanymi przez rodziców lub opiekunów dziecka, pozwalają na likwidację problemu.

            Poniżej zamieszczamy materiały informacyjne - ulotkę przygotowaną w ramach prowadzonej w szkole akcji profilaktycznej, mającej na celu zapobieganie i zwalczanie wszawicy: 

            Ulotka informacyjna - wszawica.