• Konkurs dla dzieci i młodzieży - „Mój prezent dla Ziemi"
          • Konkurs dla dzieci i młodzieży - „Mój prezent dla Ziemi"

          • Informacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi:

            Doradcy Energetyczni zapraszają dzieci i młodzież z województwa łódzkiego do udziału w Konkursie pod hasłem „Mój prezent dla Ziemi”.

            Uczestnicy mają za zadanie napisać w kilku zdaniach o tym, co mogą zrobić by zmniejszyć swój ślad węglowy. Jakie mogą podjąć działania by ograniczyć swój negatywny wpływ na jakość powietrza lub ograniczyć zużycie energii.

            Mamy nadzieję, że Wasze pomysły będą inspiracją dla rodziców, sąsiadów, czy nauczycieli! A może wpłyną na wybory Waszych przyjaciół i wspólne działania na rzecz ochrony powietrza i ograniczenia zużycia energii?

            Niech Wasze prace będą zachętą do wyboru roweru zamiast auta spalinowego, może zainspirują do wymiany źródła ciepła w domu np. starego kopciucha albo założenia fotowoltaiki?

            Każde Wasze działanie zmierzające do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszenia zużycia energii będzie prezentem dla Ziemi, prezentem z okazji jej dorocznego święta - „Dnia Ziemi”.

            Pamiętajcie – każdy z nas ma wpływa na jakość środowiska! Uwzględnijcie tylko działania, które mogą być zrealizowane przez Was osobiście jako własne działania i inicjatywy.

            Prace należy składać do 22 kwietnia 2022 r.

            Regulamin konkursu i formularze zgłoszeniowe do pobrania na stronie Konkursu KLIKNIJ TUTAJ!!

        • Warsztaty etnograficzne „Wielkanoc”
          • Warsztaty etnograficzne „Wielkanoc”

          • Od poniedziałku w naszej szkole odbywają się warsztaty etnograficzne „Wielkanoc”, organizowane dzięki współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Złoczewa oraz Nadleśnictwem Złoczew. W warsztatach biorą ponadto udział Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Burzenin, Koła Gospodyń Wiejskich z Emilianowa  i Koła Pszczelarzy.

            Dzieci mogą m. in. zobaczyć jak tradycyjnie ozdabiało się dawniej jajka, stół świąteczny (stroiki, koronki), czy jakie przysmaki królowały na świątecznych stołach. Część sali gimnastycznej przypomina las, a na ciekawą wędrówkę zapraszają uczestników leśnicy.

            Zapraszamy do relacji fotograficznej z pierwszego dnia warsztatów:

        • Dzień bez plecaka
          • Dzień bez plecaka

          • 1 kwietnia Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich do akcji: Dzień bez plecaka. Zadaniem uczniów było przyjście do szkoły bez  plecaków i toreb. Zabawa polegała na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczyła się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można było spakować w dowolny, zabawny sposób. 

            Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. No backpack day jest organizowany po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie, szczególnie w Afryce. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

            Dzień bez plecaka wymyśliła Amerykanka Mongai Fankam, aktywistka i założycielka fundacji. Fankam jako dziecko jeździła z matką do Kamerunu, gdzie szybko zorientowała się, z jak wielkimi trudnościami borykają się tamtejsze dzieci. Od 2012 roku do akcji Dzień bez plecaka dołączają kolejne szkoły, a dzięki zbieranym w Ameryce datkom do państw Afryki wysyłane są w pełni wyposażone plecaki dla dzieci.

            W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany jako zabawa, forma integracji lub odpoczynku od nauki. (źródło:  mamotoja.pl)

            Zapraszamy do obejrzenia galerii z naszego szkolnego Dnia bez plecaka:

        • Eliminacje do konkursu recytatorskiego
          • Eliminacje do konkursu recytatorskiego

          • W dn. 01.04.2022 r. odbyły się szkolne eliminacje do X Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Z polską poezją przez wieki”. Przedstawiciele  klas 4 – 8  zaprezentowali dowolny wiersz wybranego poety polskiego. Konkurs ma na celu zainteresować uczniów  poezją i uwrażliwić na piękno ojczystego języka.

            Młodzi  uczestnicy z wielkim zapałem i przejęciem pokazali swoje umiejętności recytatorskie. Poziom recytowanych wierszy okazał się bardzo wysoki. Niestety twarde reguły konkursu sprawiły, że tylko 2 uczniów  mogło przejść do następnego etapu.
            Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy, a zwycięzcom życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu, który odbędzie się  22.04.2022 r. w Warckim Centrum Kultury.
            W konkursie wzięło udział 6 uczniów:

            1. Agata Szczepaniak      kl. IV a
            2. Patrycja Miłek              kl. VII b
            3. Hanna Domagalska     kl. VII b
            4. Zuzanna Panek             kl. VII c
            5. Jakub Matusiak             kl. VIII a
            6. Tatiana Grabarczyk     kl. VIII c

            Do kolejnego etapu jury zakwalifikowało:

            1. Agatę Szczepaniak, wiersz Agnieszki Frątczak "Całuski i buziaczki" 
            2. Tatianę Grabarczyk, wiersz Marcina Urbana "Żyj"  

            Anna Lis

        • Szkolny Konkurs Kaligrafii
          • Szkolny Konkurs Kaligrafii

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przypada 21 lutego, w naszej szkole przeprowadzono Szkolny Konkurs Kaligrafii dla uczniów klas I-III. Wzięło w nim udział 24 dzieci. Wszyscy uczestnicy otrzymali  dyplomy. A laureatom wręczono nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. Dziękujemy.

            Nagrodzeni uczniowie z klas I:

            1. Agnieszka Gac - kl.Ia

            2. Maksym Mańka - kl.Ic

            3. Maja Sowińska - kl.Ib

            Nagrodzeni uczniowie z klas II:

            1. Oliwia Kałuża - kl.IIa

            2. Wiktoria Pietraszewska - kl.II b

            3. Maja Kuśmirek - kl.IIa

            Nagrodzeni uczniowie z klas III:

            1. Zuzanna Majdańska - kl. III b

            2. Wiktoria Ciołek - kl. III b

            3. Maja Rąpała - kl. III c

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Organizator konkursu: p. Bogusława Centkowska

            Komisja : p. Marta Baś, p. Anna Słaba

            Bogusława Centkowska

          • Cykl ciekawych zajęć w klasie 1 a

          • Dzień Kobiet w 1 a

            Spotkanie z pielęgniarką szkolną 

            W dniu 15 marca 2022 roku doj klasy I a zawitał gość specjalny - nasza szkolna pielęgniarka. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest profilaktyka i jak należy walczyć z chorobami pasożytniczymi typu owsiki. Pani opowiedziała jak obserwować swój organizm i gdzie należy udać się w razie zachorowania. Dzieci dowiedziały się, że jest to choroba, przez którą mogą być zmęczone, osłabione, senne i apatyczne. Uczniowie po pogadance już wiedzą jak należy zapobiegać zakażeniu i że należy przeleczyć wszystkich domowników.

            Była to bardzo pouczająca lekcja. Jest to  choroba" brudnych rąk". Już podczas przerwy zauważono, że dzieci wzięły sobie naukę głęboko do serca i ochoczo szorowały swoje dłonie. Tak trzymać, kochani. Każdy z nas musi dbać o swoje zdrowie. Powodzenia.

            Wych. kl.Ia: p.Bogusława Centkowska

             Spotkanie z ukraińską  malarką

            W dniu 16 marca 2022 roku w klasie Ia pojawili się goście: mama Oksana z 10-letnią córką Anią i 16-letnią Marysią, dobrze zapowiadająca się artystką z olbrzymim talentem plastycznym. Panie uciekły z objętego wojną dużego miasta przemysłowego Krzywy Róg (tam urodziła i wychował się prezydent Ukrainy W. Żełenski) i schroniły się w Wieluniu. Nasza Klasowa Trójka wraz z wychowawcą zadbała i pomogła uchodźcom. Przygotowała potrzebne ubrania, artykuły chemiczne, pierwszej pomocy, a obecnie pomogła załatwić sprawy urzędowe. Dziewczyny przyjechały na zaproszenie wychowawcy kl.Ia. Marysia Pasieka przeprowadziła warsztaty plastyczne. Dzieci chętnie uczyły się malować i poznały technikę łączenia kolorów, malowanie palcem. Zajęcia odbywały się w miłej atmosferze. Goście zostali przywitani przez pierwszoklasistów- zestawem do malowania dla Marysi. Dziewczynka była bardzo wzruszona i szczerze podziękowała. Następnie uczniowie zaczęli barwić jajko ze sklejki. Pracowali z  wielkim zaangażowaniem. Ich prace to prawdziwe arcydzieła. Na koniec podziękowaliśmy naszej ukraińskiej artystce i Jej rodzinie. Był to dla nas miły dzień i niecodzienne wydarzenie. Bardzo dziękujemy Oksanie, Marysi i Ani. 

            Bogusława Centkowska

            Powitanie wiosny 

            Zajęcia edukacyjne o oznakach wiosny i wiosenną matematykę oraz gimnastykę przeprowadziły Iza i Tatiana, uczennice kl.VIII b z samorządu uczniowskiego. Pierwszoklasistom bardzo podobały się młode nauczycielki. Było dużo radości i zabawy. Dziękujemy.

            Bogusława Centkowska

            Sport to zdrowie 

            W dniu dzisiejszym 22 marca 2022 roku w klasie I a i II a odbyły się zajęcia sportowe fitness z trenerką ze złoczewskiej siłowni p. Joanny Garbarczyk. Podczas zajęć panowała miła atmosfera. Dzieci obu klas ochoczo wykonywały pokazywane przez panią ćwiczenia. Uczniowie klas z wychowawczyniami podziękowały za ciekawie przeprowadzone zajęcia fitness.

            Bogusława Centkowska

            Stomatolog w naszej klasie 

            Dziś pierwszaki spotkały się z lekarzem dentystą . Gościem w klasie była dr Teresa Sadłecka , która opowiedziała dzieciom jak należy dbać o zęby. Uczniowie wykonali przygotowane przez stomatologa krzyżówki i rebusy. Obejrzeli film edukacyjny nt. profilaktyki uzębienia i wysłuchali piosenek o ząbkach.Na koniec dzieci otrzymały dyplomy i upominki: gumki do ścierania w kształcie zęba. Uczniowie podziękowali pani stomatolog za ciekawe i pouczające zajęcia.

            Bogusława Centkowska