• Czas wiosenny w 1 a
     • Czas wiosenny w 1 a

     • Pierwszoklasiści  wraz z wychowawczynią p. Joanną Widera-Drab przygotowali prezentację pt. „Czas wiosenny w klasie 1A”.

      Zachęcamy wszystkich do oglądania! Tym razem chcemy się pochwalić czym zajmowaliśmy się w marcu, gdy uczyliśmy się częściowo w szkole, a częściowo  przez komputer. 

    • Wiem, co jem.
     • Wiem, co jem.

     • Kontynuując działania związane z promocją zdrowia zapraszam Was do kolejnego zdania, które dotyczy obszaru - Wiem, co jem.

      W oparciu o posiadaną wiedzę i dostępne w różnych źródłach informacje przygotujcie projekt w którym zaproponujecie smaczną i zdrową kolację. Wypiszcie w nim z jakich potraw składa się ten posiłek, a następnie dodajcie informację, w  której odpowiecie na pytanie, dlaczego jest on zdrowy (pamiętajcie o kaloriach)?

      Nie zapomnijcie również o dołączeniu jego zdjęcia lub wykonanego samodzielnie rysunku.

      Wszystkich uczniów zapraszamy do udziału, a gotowe prace (które będą oceniane w formie dodatkowych punktów z zachowania) proszę przesyłać w terminie od 16 do 22 IV 2021r. na adres: sp.zloczew.it@gmail.com

      Kolejne zadanie już za tydzień!

      Anna Szczepaniak

    • Ruch to zdrowie.
     • Ruch to zdrowie.

     • W ubiegłym tygodniu w naszej szkole rozpoczęliśmy szkolny Miesiąc Zdrowia od promocji aktywności fizycznej. Ogłosiliśmy Wam akcję, której celem jest było zareklamowanie różnego rodzaju zajęć sportowych i pokazanie Waszych sposobów utrzymania dobrej kondycji fizycznej w czasie pandemii.

      Nadesłaliście sporo ciekawych prac, na których zaprezentowaliście swoją kreatywność. Poniżej zamieszczamy naszym zdaniem najciekawsze. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Oczywiście każdy, kto wysłał do nas film lub zdjęcie, otrzyma pochwałę. 

      Zespół ds. Programu Wychowawczo - Profilaktycznego

    • Powtórka przed egzaminem z Eduelo
     • Powtórka przed egzaminem z Eduelo

     • Niebanalny sposób na powtórkę materiału z języka polskiego dla uczniów klas ósmych!

      Na portalu eduelo znajdziecie quizy, które możecie rozwiązać samodzielnie lub w trybie Zagraj z klasą.

      Quizy ułożone są według motywów takich jak: władza, miłość, przemiana, podróż, wina i kara, ojczyzna, przyroda, konflikt.

      Znajdziecie tam pytania z lektur, gramatyki, różnych form wypowiedzi, a także ortografii.

      Taka przekrojowa powtórka to świetny pomysł na przygotowanie do egzaminu.

      Sprawdźcie!

    • Zawody przyszłości
     • Zawody przyszłości

     • Bardzo często można obecnie usłyszeć o doradztwie zawodowym. Taki przedmiot realizowany jest również jako obowiązkowy już od szkoły podstawowej, ale czy wiemy, o jaką wiedzę możemy się dzięki niemu wzbogacić i jak ją wykorzystać?

      Każde człowiek już od najmłodszych lat ma swoje marzenia związane z zawodem, jaki kiedyś chciałby wykonywać. Do niedawna najczęściej udzielaną odpowiedzią na pytanie: „Kim chciałbyś kiedyś zostać?” wśród chłopców było: policjantem, strażakiem, kierowcą, a dziewczynki marzyły o zawodzie piosenkarki, modelki czy lekarki.

      Dziś sytuacja na rynku pracy ulega bardzo dynamicznym zmianom. Wielu z Was z pewnością miałoby kłopot z udzieleniem odpowiedzi na pytanie, kim jest zecer, rymarz czy snycerz (oczywiście bez zaglądania do „wujka Google”). Wiele zawodów wykonywanych dawniej obecnie zanika, a w ich miejsce pojawiają się nowe, związane najczęściej z rozwojem technologii. Coraz częściej okazuje się również, że koniecznością staje się zmiana zawodu, a szanse na przepracowanie całego życia w jednym zawodzie są coraz mniejsze. Dlatego warto szukać własnych ścieżek rozwoju, które pomogą nam w znalezieniu pracy, która nie tylko będzie naszym finansowym źródłem utrzymania, ale również miejscem, w którym będziemy się czuli spełnieni i do którego z zaangażowaniem będziemy wracać każdego kolejnego dnia.

      Warto więc, przed podjęciem decyzji o wyborze zawodu, zastanowić się i określić, jakie macie zdolności, zainteresowania oraz słabe i mocne strony. Kolejnym krokiem powinna być natomiast analiza rynku pracy, czyli sprawdzenie, jakie zawody powstają, a w jakich zatrudnienie zostaje ograniczone.

      Według badań przeprowadzonych w ramach „Barometru Zawodowego” w 2017 roku, najwięcej specjalistów brakowało w budownictwie, przemyśle, gastronomii, służbie zdrowia i usługach medycznych oraz transporcie. Do najpotrzebniejszych zawodów należał również: kierowca samochodu ciężarowego, spawacz, pielęgniarka, księgowy, krawiec, kierowca autobusu, kucharz czy też fryzjer.

      Można zastanawiać się jednak, czy tak samo będzie za kilka lat, czy potrzeby się nie zmienią?

      Zgodnie z opracowaniami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w 2021 roku najbardziej poszukiwani będą pracownicy na rynku informatycznym i telekomunikacyjnym, a także osoby, których praca związana jest z biotechnologią, energetyką oraz nanotechnologią.

      Trudno jednak przewidzieć, jakie zmiany zajdą na rynku pracy w kolejnych latach, ale prowadzone przez różne instytucje sondaże wskazują, że wśród najbardziej oczekiwanych zawodów znajdą się:

      1. Specjalista z branży IT

      Wśród tej grupy zawodowej wyróżnić można: programistów, architektów IT, a także pracowników tworzących aplikacje i gry komputerowe, a także inne osoby zajmujące się rozwojem sztucznej inteligencji czy planowaniem wirtualnej rzeczywistości.

      2. Biotechnolog

      Osoby wykonujące ten zawód opracowują technologie, dzięki którym wykorzystuje się substancje organiczne w różnych gałęziach przemysłu.

      3. Logistyk

      Specjaliści z tej dziedziny są odpowiedzialni za planowanie i nadzór nad procesem produkcyjnym, transportem i dystrybucją towarów. Zatrudnienie znajdują w transporcie, budownictwie, motoryzacji, elektronice, energetyce i innych dziedzinach.

      4. Inżynier elektrotechnologii

      Specjaliści wykwalifikowani w tej dziedzinie zajmują się m.in. elektrotechniką, elektroniką, inżynierią telekomunikacyjną czy komputerową.

      5. Lekarz / Pracownik usług medycznych

      Wśród kadry lekarskiej coraz częściej brakuje chirurgów medycyny estetycznej, fizjoterapeutów, psychoterapeutów, ale także pielęgniarek i pracowników związanych z usługami medycznymi. Dodatkowo obecna sytuacja wywołana pandemią pokazuje, że zmiany dotyczące rynku pracy zachodzą nieustannie, czego przykładem może być obecny brak tele-chirurgów czy opiekunów osób starszych.

      6. Trener / Dietetyk

      Zmiany wynikające z innego trybu życia i położenie nacisku na uprawianie sportów, a także zdrowy styl życia sprawiają, że coraz więcej pracy mają trenerzy personalni i dietetycy, a także trenerzy dla osób starszych.

      7. Specjalista ds. finansowych / Doradca ds. finansów osobistych

      Zmieniające się warunki ekonomiczne powodują, że poszukiwani są doradcy finansowi różnych specjalności, np. zajmujący się doradztwem emerytalnym, inwestycyjnym, podatkowym czy ubezpieczeniowym.

      8. Analityk big data / Data scientist

      Osoby te są odpowiedzialne za analizę i segregowanie danych gromadzonych przez firmy oraz wydawanie na ich podstawie decyzji i opracowywanie nowych rozwiązań.

      9. Grafik komputerowy

      Ich zadanie polega na projektowaniu znaków firmowych, stron internetowych, oprawy graficznej książek, reklam i innych publikacji.

      10. Pracownik naukowy

      Zawodem przyszłości może stać się również pracownik naukowy, szczególnie w zakresie takich dziedzin jak matematyka, chemia, fizyka czy też inżynieria.​​​​​​​

      Jak pandemia zmieniła nasze życie i zapotrzebowanie na rynku pracy?

      Dotychczas przeprowadzone badania wskazują, że wiele nowych zawodów zyskuje na znaczeniu w obecnej sytuacji, kiedy ze względu na panującą pandemię działalność wielu dziedzin przeniosła się do świata cyfrowego i doskonale się w nim sprawdza. Do zawodów takich należą:

      • zawody związane z przetwarzaniem danych, sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym,

      • zawody opierające się na przekazywaniu treści innym użytkownikom Internetu, tacy jak: youtuberzy, strimerzy, instragramerzy,

      • eksperci z szeroko rozumianej branży IT, np.: ekspert ds. e-commers, digital manager czy specjalista business intelligence,

      • sprzedawcy internetowi,

      • zatrudnieni w działach marketingu i reklam, zwłaszcza tych prowadzonych online,

      • i inni

      Świat dający nowe możliwości zawodowe możemy też poznać korzystając z wiadomości zamieszczonych na portalu mapa karier – https://mapakarier.org/paths,

      do czego gorąco zachęcam, bo już dziś warto brać swoją przyszłość w swoje ręce.

      Pozdrawiam,

      Anna Szczepaniak

    • Nagroda Publiczności
     • Nagroda Publiczności

     • Dzisiaj zwycięzca głosowania publiczności w konkursie "Ja Ciebie, a Ty mnie - chrońmy się", Kacper Krzywański otrzymał swoją nagrodę. Była to pizza ufundowana przez Radę Rodziców. Nagroda została dostarczona wraz z życzeniami Kacprowi do domu. Mamy nadzieję, że ten smaczny prezent sprawił chłopcu przyjemność. :-)

      Autorzy 10 najlepszych zdjęć swoje słodkie upominki od Rady Rodziców odbiorą w sekretariacie szkoły. Ze względu na panujące obostrzenia, wyślemy wkrótce zawiadomienie o terminie ich odbioru poprzez Librusa.  

    • Światowy Dzień Czekolady
     • Światowy Dzień Czekolady

     • Kiedy jest Światowy Dzień Czekolady?

      Święto to obchodzone jest aż kilka razy w roku. Światowy Dzień Czekolady przypada 7 lipca, jednak okazję do celebrowania mamy jeszcze 10 stycznia (Dzień Czekolady Gorzkiej), 28 lipca (Dzień Czekolady Mlecznej), 22 września (Dzień Czekolady Białej) oraz 7 czerwca (Dzień Lodów Czekoladowych). W Polsce Dzień Czekolady obchodzimy 12 kwietnia.

      Skąd pochodzi czekolada?

      Czekolada pojawiła się w Europie na początku XVI w., jako pierwsi zaś pili ją Majowie i Aztekowie. Starożytni Majowie używali ziaren kakaowca jako środka płatniczego, sam napój był zaś przeznaczony tylko dla królów. Dziś rozkosze jedzenia czekolady mogą docenić wszyscy                                i mimo że czekolada jest produktem wysokokalorycznym, jej jedzenie ma wiele zalet.

      Po ilu kostkach czekolady się uśmiechniesz?

      To, że po zjedzeniu czekolady czujemy się dobrze i mamy ochotę się uśmiechać, jest zasługą fenylotylaminy, która uaktywnia hormony szczęścia, czyli endorfiny. Z tego powodu polecana jest jako środek antydepresyjny. Najzdrowsza jest gorzka czekolada, o dużej zawartości kakao i małej zawartości cukru. W składzie mineralnym kakao figuruje magnez, chrom, żelazo, cynk, potas, jest też źródłem witamin B, A i E. Jakby tego było mało, czekolada ma dobry wpływ na serce dzięki bogactwu antyutleniaczy i polifenoli. 

       

      Gdzie produkuje się najlepszą czekoladę na świecie?

      O miano najlepszych czekolad na świecie rywalizują czekolady belgijskie i szwajcarskie. Obydwa kraje mają niezwykle bogatą tradycję wyrobu czekolady. W Belgii znajduje się ok. 2000 sklepów z czekoladą  i 12 fabryk tej słodkości. W Polsce dostępne są belgijskie marki, takie jak Mount Blanc czy Magnetic. W Szwajcarii spożywa się najwięcej czekolady, statystyczny mieszkaniec zjada jej 12 kg rocznie.

       

      Ile czekolady można jeść?

      Lekarze radzą, żeby dzienne spożycie czekolady nie przekraczało trzech kostek, jednak w Dzień Czekolady można bez wyrzutów sumienia zjeść jej trochę więcej.

      W bibliotece znajduje się parę książek związanych z czekoladą. Polecam.

                                                                                                                             Opracowała: Małgorzata Ciupek

    • Szkolny Miesiąc Zdrowia
     • Szkolny Miesiąc Zdrowia

     • 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Celem tego święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

      Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powstania w 1948 roku Światowej Organizacji Zdrowia. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem. Celem obchodów święta jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństw na świecie. WHO organizuje międzynarodowe, regionalne i lokalne wydarzenia związanym z konkretnym tematem. Wśród dotychczasowych haseł były m. in.: „Zdrowie psychiczne: Nie odrzucaj, spróbuj pomóc”, „Bezpieczeństwo na drodze to nie przypadek”, „Chrońmy zdrowie przed wpływem zmian klimatycznych”, „Bezpieczeństwo żywności”, „Depresja : Porozmawiajmy”.

      Pandemia COVID-19 pokazała, że w świecie występuje wiele nierówności dotyczących zdrowia. Niektórzy ludzie są w stanie żyć zdrowiej i mają lepszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni - tylko dlatego, że urodzili się, żyją, pracują i starzeją w różnych częściach świata.

      Dlatego hasło tegorocznego światowego dnia zdrowia „Budujemy bardziej sprawiedliwy i zdrowszy świat” ma zwrócić uwagę na te niesprawiedliwości. Światowa Organizacja Zdrowia wzywa liderów do zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, kiedy i gdzie ich potrzebują.

      W naszej szkole właśnie w kwietniu chcemy zwrócić Waszą szczególną uwagę na propagowanie zdrowego, aktywnego  i odpowiedzialnego stylu życia. Rozpoczynamy Szkolny Miesiąc Zdrowia w trzech obszarach tematycznych:

      - Ruch to zdrowie.

      - Wiem, co jem.

      - Jestem wolny od nałogów.

      Zapraszamy Was do udziału w naszej akcji. W dniach 8 – 15 kwietnia promujemy wszelkie formy ruchu – zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Czas pandemii znacznie ograniczył naszą aktywność, dlatego proponujemy Wam zrobienie np. kolażu, filmiku ze zdjęć, komiksu, krótkiego kilkusekundowego nagrania video, który pokaże, że promujecie sport jako świetną formę rozrywki i dbałości o zdrowie organizmu.  Najlepsze prace opublikujemy na stronie szkoły i na facebooku, a ich autorzy otrzymają punkty z zachowania.

      Prace prosimy przysyłać do 15 kwietnia na adres: spzloczew.it@gmail.com

      Poniżej publikujemy komiks przygotowany przez Waszych kolegów z klasy 4 c – Szymona i Dominika Pilarskich, który jest doskonałą reklamą Szkolnego Miesiąca Zdrowia i zapowiedzią zagadnień, które poruszymy w naszej akcji.

      Zespół ds. Programu Wychowawczo – Profilaktycznego Szkoły

       

    • Święta Wielkanocne
     • Święta Wielkanocne

     • Wesołych Świąt. Zdrowia, szczęścia, humoru dobrego, a przy tym wszystkim stołu bogatego. Mokrego dyngusa, smaczengo jajka i niech te święta będą jak bajka. 

      Klasa IIIa przygotowała i przedstawiła dla rodziny inscenizację wielkanocną pod tytułem: "Idzie wiosna, a z nią pora wielkanocna". 

      Danuta Paluch

    • Konkurs fotograficzny pt.: „Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz”
     • Konkurs fotograficzny pt.: „Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz”

     • W dniach od 1 - 31 marca 2021 roku zostało ogłoszone V Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz, którego głównym organizatorem było wydawnictwo Akapit Press  z Poznania. Co to jest Jeżycjada? Myślę, że nie wszyscy uczniowie wiedzą. Pozwolę sobie Wam to przedstawić. Jeżycjada – jest to cykl  powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, wielbiciel serii i przyjaciel autorki.

      Akcja niemal wszystkich książek z cyklu odgrywa się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc,  a także zdarzeń. Trzon Jeżycjady stanowią losy rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Akcja książki zazwyczaj rozgrywa się w ciągu kilku dni lub tygodni. Choć poszczególne tomy są niezależne od siebie i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień trudno zrozumieć bez uprzedniego zaznajomienia się z poprzednimi częściami.

      W związku z tym został ogłoszony konkurs fotograficzny  pt.: „Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz”, polegał on na wykonaniu ciekawego zdjęcia przedstawiającego, jak uczniowie naszej szkoły czytają książki tej znanej pisarki.

      W konkursie wzięło udział 8 uczniów z klas VI-VIII, którzy przesłali swoje zdjęcia do biblioteki. Najciekawsze zdjęcia wykonali: Amelia Anioł z kl. VI d, Zuzanna Paprota z kl. VI d  i Łukasz Jaros z kl. VII b. Uczniowie otrzymali pochwały z zachowania, a gdy to będzie tylko możliwe otrzymają dyplomy i nagrody. Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do wypożyczania książek, które znajdują się w bibliotece.

                                                    Opracowała: Małgorzata Ciupek

    • Wyniki konkursu na zdjęcie w maseczce.
     • Wyniki konkursu na zdjęcie w maseczce.

     • Miło nam poinformować, że konkurs "Ja Ciebie, a Ty mnie - chrońmy się" został rozstrzygnięty. Przyznaliśmy 10 równorzędnych nagród na najciekawsze zdjęcie w maseczce, a Wy poprzez głosowanie na stronie internetowej, wytypowaliście swojego faworyta.

      Laureatem Nagrody Publiczności został Kacper Krzywański z kl. 7a.

      Autorami 10 najlepszych zdjęć zostali:

      Lena Miłek, kl. 1 a

      Wiktoria Pietraszewska, kl. 1b

      Iga Ługowska, kl. 4 a

      Jagoda Ługowska, kl. 4 a

      Justyna Statkiewicz, kl. 4 a

      Tomasz Lis, kl. 4 c

      Kinga Spychalska, kl. 6 c

      Nikola Obiegła, kl. 6 d

      Julia Mieszała, kl. 7 b

      Anna Stępień, kl. 7 b

      Gratulujemy wszystkim! Nagrody rozdamy w pierwszym możliwym terminie, gdy tylko będziemy mogli bezpiecznie spotkać się w szkole. Oczywiście w maseczkach :-)

      Zespół ds. Programu Wychowawczo - Profilaktycznego

    • JAJECZNE CUDEŃKA
     • JAJECZNE CUDEŃKA

     • Przed nami najbardziej radosne święta, które niosą ze sobą nadzieję i radość. Przedstawiamy JAJECZNE CUDEŃKA wykonane przez uczniów naszej szkoły. Prace wysyłam na konkurs, a na wykonawców w bibliotece czeka słodki upominek.... Powodzenia!

      Beata Paluch

    • Dzień Kolorowej Skarpetki
     • Dzień Kolorowej Skarpetki

     •   #Marzena Dziadkwowiec

        #projekt_emocja

      21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downanazywany Dniem Kolorowej Skarpetki. Nasza szkoła dołączyła  do projektu edukacyjnego Emocja: „Przygody Kolorowej Skarpetki” i tym samym pokazaliśmy, że jesteśmy otwarci, tolerancyjni i solidarni z tymi osobami.

      W tym dniu uczniowie i nauczyciele chętnie założyli dwie niepasujące do siebie skarpetki na znak solidarności z Osobami z Zespołem Downa. Natomiast Wolontariusze pod opieką pani Anety Jamrozy, Doroty Kosek, Agnieszki Ciołek, Izabeli Rybki wykonali  skarpetkowe pacynki.

      Dziękujemy Wszystkim za włączenie się do naszej akcji!

      Aneta Jamrozy

    • „ Świat według Trolli”
     • „ Świat według Trolli”

     • Nasza biblioteka po raz pierwszy włączyła  się w  V Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady  Małgorzaty Musierowicz. Czytanie ulubionych fragmentów książek Małgorzaty Musierowicz odbyło się  18.03.2021r. o godz. 13.30, w bibliotece szkolnej. Niestety ze względu na pandemię w akcji uczestniczyła tylko niewielka grupa uczniów z klasy VI d. Uczniowie czytali najciekawsze i najzabawniejsze fragmenty „ Języka Trolli”. Na wystawie znajdującej się w bibliotece można było zobaczyć książki tej słynnej pisarki.

      Ogólnopolska akcja czytania zorganizowana została przez Wydawnictwo Akapit Press, w ramach popularyzacji czytelnictwa wśród młodych ludzi. Z przeprowadzonej akcji nagraliśmy filmik, który wysłaliśmy do wydawnictwa. Ponadto został ogłoszony  konkurs fotograficzny „Jeżycjada  Małgorzaty Musierowicz”, który polegał na wykonaniu ciekawego zdjęcia, prezentującego jak czytacie książki Małgorzaty Musierowicz.

       Na chwilę biblioteka szkolna zamieniła się w osiedle Jeżyce w Poznaniu, uczniowie ze zdolnościami aktorskimi wcielili się w role bohaterów lektury i  zaprezentowali swoją interpretację tego tekstu, tak by spotkanie z rodziną Borejków dało czytelnikom dużo przyjemności. W ten sposób chcieliśmy zachęcić do czytania serii książek Małgorzaty Musierowicz.

      To mądre i piękne to książki – choć napisane prostym językiem, bez udziwnień, bez kreowania wielce skomplikowanych postaci,  przepełnione są tolerancją i walczą ze stereotypami.

                                                                                           Anna Lis

                                                                                           Małgorzata Ciupek

     • Ogłoszenie Rady Rodziców

     • Zwracamy się do Państwa z prośbą o  wpłaty na rzecz Rady Rodziców w sugerowanej kwocie 50 zł tylko na pierwsze dziecko. Dzięki wpłatom możemy wspierać i nagradzać, a także zachęcać do większej aktywności uczniów naszej szkoły.

      Przypominamy, że składki te są dobrowolne, pamiętajmy jednak, że pieniądze wracają w ciągu roku szkolnego do naszych pociech pod różnymi postaciami.

      Za wszystkie wpłaty dziękujemy! Gwarantujemy, że zostaną wydatkowane z myślą o uczniach i dla dobra szkoły. 

      Pieniądze można wpłacać do p. Elżbiety Grabarczyk lub na konto:

      Rady Rodziców przy Szkole im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie

      ul. Burzenińska 4/6

      98-270 Złoczew

      47 9256 0004 0047 4003 2000 0010

     • Ja Ciebie, a Ty mnie - chrońmy się!

     • Dziękujemy za prace, które nadesłaliscie do nas w konkursie na zdjęcie w maseczce. Zgodnie z zapowiedzią publikujemy najciekawsze prace, spośród których wybierzecie swojego zwycięzcę w konkursie na Nagrodę Publiczności.

      Obejrzyjcie zdjęcia, wybierzcie te, które Waszym zdaniem są najlepsze, zapamietajcie numery, które są umieszczone na zdjęciu. W konkursie można zagłosować maksymalnie na 3 prace. Bardzo prosimy o uczciwość w głosowaniu. Reszta informacji pod zdjęciami.

      Poniżej znajduje się link do głosowania. Proszę patrzeć na numery zdjęć - kolejność będziemy zmieniać, aby każdy był widoczny na ekranie głównym. Termin głosowania mija w piątek (26 marca) o godz. 12.00

      W poniedziałek 29 marca ogłosimy 10 zwycięskich prac wybranych przez Komisję Konkursową i zwycięzcę Nagrody Publiczności. Laureatów konkursu zaprosimy do szkoły po odbiór nagród. 

      Zespół ds. Programu Wychowawczo - Profilaktycznego

    • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Astrobiologii
     • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Astrobiologii

     • Polsko-Angielska Szkoła Podstawowa Mentis zaprasza Was do wzięcia udziału w pierwszej edycji Konkursu Wiedzy o Astrobiologii - ASTROPHILES.

      Astrobiologia jest nową dziedziną, która powstała z połączenia astronomii, biologii, chemii, fizyki i geologii. 

      Celem konkursu jest rozwój edukacji interdyscyplinarnej, kształcenie dociekliwości i wyobraźni, promocja nauk ścisłych oraz zachęcenie uczniów do holistycznej analizy zjawisk przyrodniczych. Oprócz podstawowych wiadomości z nauk ścisłych, a głównie astronomii, niezbędne również będą: umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy oraz krytycznej analizy informacji pozyskiwanych z różnych źródeł, głównie z Internetu.

       Udział w konkursie jest bezpłatny.

      Tematyka konkursu: astrobiologia, badania kosmosu, rola i miejsce człowieka we Wszechświecie.

      Grupa wiekowa: klasy 6-8.

      Forma I etapu: on-line.

      Data rozpoczęcia: 12. kwietnia 2021r., godz. 10:00

      Strona Konkursu: https://szkola-mentis.edu.pl/astrophiles/

      W konkursie może wziąć udział każdy chętny uczeń klas 6-8.

      Link do zapisów: https://www.surveymonkey.com/r/astrophiles

      Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane do dnia 10. kwietnia 2021 r.

      Natomiast zagadnienia konkursowe na poszczególne etapy znajdziecie pod linkiem:

      TUTAJ: Zagadnienia na kolejne etapy konkursu

      Możecie też zrobić przykładowy test, aby wiedzieć, jakie typu pytań możecie spodziewać się na konkursie:

      https://www.surveymonkey.com/r/astrophiles-explorer

      Konkurs jest zatwierdzony przez Kuratorium Oświaty. Zdobycie tytułu laureata zapewnia  dodatkowe punkty przy rekrutacji  do szkół ponadpodstawowych.

      Konkurs składa się z trzech części. Więcej o konkursie na stronie Organizatora.

    • Z wizytą na imieninach u marszałka Piłsudskiego…..
     • Z wizytą na imieninach u marszałka Piłsudskiego…..

     • W nawiązaniu do tradycji z dwudziestolecia międzywojennego, 19 marca przypomnimy postać marszałka Józefa Piłsudskiego. 

      Dzień imienin marszałka w okresie II Rzeczypospolitej był datą szczególną, porównywaną do świąt narodowych czy ważnych rocznic historycznych. Z tej okazji już w czasie walk o niepodległość i w dwudziestoleciu międzywojennym powstawały wiersze i piosenki o Józefie Piłsudskim oraz wysyłano naczelnikowi państwa setki kartek z życzeniami.  

      Środowisko literatów często wspierało działania Marszałka. Już w 1918 r. z Polski manifestacyjnie wysyłano życzenia Piłsudskiemu do więzienia w Magdeburgu. Po wojnie za sprawą wybitnych poetów i nie tylko powstawały „powinszowania w dniu imienin”. Życzenia płynęły do Belwederu, Sulejówka,  a nawet na Maderę dokąd Piłsudski wyjechał dla podratowania zdrowia. Również po śmierci Marszałka organizowano uroczystości imieninowe.

      Uczniowie naszej szkoły z klas IV – VIII przygotowali życzenia i wzięli udział w akcji "Imieniny Marszałka w Bibliotece im. Piłsudskiego", które rozpoczną się w piątek o godz. 17. Aby dołączyć do wydarzenia należy wejść w link: 

      https://wbpwlodzi.clickmeeting.com/4-edycja-imienin-marszalka-w-bibliotece-im-pilsudskiego- 

      oraz wpisać swoje imię i adres e-mail. 

      Życzę miłego świętowania!

      Beata Paluch